Jak prawidłowo realizować recepty na leki psychotropowe

Dodano: 2 lutego 2023
recepta na leki recepturowe

Przepisy dotyczące realizacji recept na leki psychotropowe zmieniają się w ciągu ostatnich lat. Farmaceuci, technicy farmaceutyczni, a nawet kierownicy mają często wątpliwości dotyczące realizacji recept i wydawania leków psychotropowych.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie leki należą do grupy substancji psychotropowych
  • wystawienie recepty na leki psychotropowe
  • numerowanie recept weterynaryjnych na leki psychotropowe
  • realizowanie recept weterynaryjnych na luminal
  • zapis słowny na receptach
  • zapis dawkowania na receptach
  • ważność recept na leki psychotropowe

Leki psychotropowe – czyli jakie

Wykaz substancji psychotropowych zawiera cztery grupy:

  • I-P,
  • II-P,
  • III-P 
  • IV-P.

Wymienię tylko te, które obecnie możemy spotkać w aptekach otwartych czy szpitalnych:

  • I-P – nie znajdują się w obrocie (mogą być używane wyłącznie w celu prowadzenia badań),
  • II-P – pentazocyna, metylofenidat, ketamina,
  • III-P – buprenorfina,
  • IV-P – alprazolam, bromazepam, chlordiazepoksyd, diazepam, etazolam, fenobarbital, klobazam, klonazepam, klorazepat, lorazepam, lormetazepam, medazepam, midazolam, nitrazepam, oksazepam, tapentadol, temazepam, zaleplon, zolpidem, zopiklon.

Substancje z grupy II-P oraz, wyjątkowo, preparat z buprenorfiną – Bunorfin oraz leki z tapentadolem mogą być wydane tylko na podstawie recepty Rpw.

Recepta na leki psychotropowe

Recepta na dany lek musi być wystawiona na właściwym, obowiązującym druku – „Rp” czy „Rpw”. Wymagane są trzy kody kreskowe – świadczeniodawcy, osoby wystawiającej receptę oraz numeru recepty. W przypadku recept pro auctore i pro familiae zamiast kodu świadczeniodawcy wpisujemy numer PWZ lekarza. Jedna recepta papierowa = jeden lek. W pakietach e-recept nie ma ograniczeń, nawet  „Rpw” może być wystawiona z innymi lekami. Nie wolno realizować recept transgranicznych na leki psychotropowe!

Recepty weterynaryjne na leki psychotropowe

1 lipca 2021 r. pojawił się obowiązek numerowania recept weterynaryjnych na leki psychotropowe. Tak jak w przypadku recept weterynaryjnych „Rpw” numery wydaje właściwy wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

Nie ma konkretnego przepisu, który nakazywałby nadruk numeru na recepcie zamiast np. zapisu odręcznego. Jeśli recepta nie wzbudza podejrzeń, nie widzę przeciwwskazań, by taką receptę zrealizować. Mimo wcześniejszych przypuszczeń nie jest też konieczna obecność kodu kreskowego.

Realizowanie recept na luminal

W związku z dostępnością produktu weterynaryjnego zawierającego luminal, nie należy wystawiać na niego recept weterynaryjnych. W rozporządzeniu dotyczącym wystawiania recept przez lekarzy weterynarii czytamy, że można wypisać lek przeznaczony dla ludzi, w przypadku gdy „[...] brak jest odpowiedniego produktu leczniczego dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt lub dla innych gatunków zwierząt”. To rozporządzenie dotyczy wystawiania recept, a nie realizacji. Lekarze weterynarii są zobligowani do przestrzegania tego przepisu.

Zapis słowny na recepcie

Zgodnie z rozporządzeniem lekarz musi na recepcie podać „sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo ilość środka odurzającego, lub substancji psychotropowej wyrażoną za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki, przy czym dla recepty w postaci papierowej ilość tę podaje się słownie”.

Przykłady prawidłowych opisów:

Nasen 10 mg, 2 op. po 30 tabl. S: 1x1

sześćset miligramów

sześćset mg

sześć dziesiątych grama zolpidemu winianu

sześćdziesiąt tabletek po dziesięć miligramów

e-recepta: 600 mg

Transtec 35 μg/h, 1 op. po 5 plastrów S: 1 plaster co 3 dni

pięć plastrów po dwadzieścia miligramów

sto miligramów buprenorfiny

sto mg

e-recepta: 100 miligramów

To tylko przykłady, oczywiście prawidłowych wariacji jest więcej. Dopuszczalne jest stosowanie symboli jednostek miar układu SI. Nie ma obowiązku zapisywania nazw soli – co często działa na korzyść, gdyż zdarzają się pomyłki.

Dawkowanie na receptach

Leki z grupy II-P możemy wydać maksymalnie na 90 dni stosowania zgodnie z podanym na recepcie dawkowaniem – zarówno w przypadku recept papierowych, jak i e-recept.

Dawkowanie może być niepoliczalne, ale musi być obecne. W przypadku dawkowania niepoliczalnego np. „1 tabl. w razie bólu” możemy wydać 2 najmniejsze opakowania z wykazu, a dla preparatów nierefundowanych – 2 najmniejsze opakowania dopuszczone do obrotu.

Samych określeń typu „wiadomo” czy „doraźnie” nie możemy traktować jako dawkowania, zapis wymaga poprawy. Zgodnie z definicją sposób dawkowania to „informacja o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania”.

Recepty na środki z grup III-P oraz IV-P w postaci papierowej wystawiane są na maksymalnie 120 dni, a w postaci elektronicznej – tak jak na „zwykłe” leki – maksymalnie 360 dni kuracji.  Pacjent jednorazowo może wykupić ilość na 180 dni.

W przypadku dawkowania niepoliczalnego lub jego braku wydajemy 2 najmniejsze opakowania z wykazu, a w przypadku preparatów nierefundowanych – 2 najmniejsze opakowania dopuszczone do obrotu. Od 2018 roku brak dawkowania nie dyskwalifikuje takiej recepty.

Ważność recept na leki psychotropowe

Termin realizacji omawianych recept nie może przekroczyć 30 dni od daty wystawienia. Przepisy nie pozwalają na wystawianie recept z „datą realizacji od”. Niestety, niektóre programy gabinetowe w dalszym ciągu przepuszczają e-recepty roczne na substancje psychotropowe. Pacjent i tak musi wykupić leki w ciągu tych 30 dni.

Przykładowe nazwy leków zostały użyte w celach edukacyjnych i nie stanowią reklamy.

  • rozporządzenie ministra zdrowia z 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 406),
  • ustawa z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. nr 126, poz. 1381 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra zdrowia z 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz.U. z 2020 r. poz. 2424),
  • rozporządzenie ministra zdrowia z 17 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. z 2021 r. poz. 1114),
  • obwieszczenie ministra zdrowia z 20 stycznia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. z 2021 r. poz. 166),
  • rozporządzenie ministra zdrowia z 9 maja 2003 r. w sprawie wystawiania przez lekarzy weterynarii recept na produkty lecznicze lub leki recepturowe przeznaczone dla ludzi, które będą stosowane u zwierząt (Dz.U. z 2003 r. nr 97, poz. 891).
Autor: Joanna Grochecka-Radziejewicz, doświadczony farmaceuta, absolwent studiów podyplomowych – Prawo medyczne w ochronie zdrowia

Numer 55, maj 2024 r.

Numer 55, maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej