Zmiana wspólnika w spółkach jawnych prowadzących apteki ogólnodostępne na podstawie najnowszych orzeczeń NSA
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 18 kwietnia 2023 r. wydał wyroki, w których orzekł, że wniosek o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, uzyskanego przed 25 czerwca 2017 r., będący skutkiem zmiany wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępną, a złożony po 24 czerwca 2017 r., powinien być rozpatrywany na podstawie przepisów obowiązujących od 25 czerwca 2017 r. i może być rozpatrzony pozytywnie wyłącznie w przypadku, gdy nowy wspólnik jest farmaceutą albo spółką farmaceutów, o której mowa w art. 99 ust. 4 pkt 2 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (sygn. akt II GSK 1452/19 oraz II GSK 1374/19).
- Data: 28.06.2023
Kontrola trzeźwości pracowników apteki – prawa pracodawcy i pracowników
Nowelizacja Kodeksu pracy z lutego 2023 roku zezwoliła pracodawcy na kontrolę trzeźwości pracowników, więc tym samym rozwiano wszelkie wątpliwości, czy pracodawca rzeczywiście może taką kontrolę prowadzić. Pracodawca, który zdecyduje się skorzystać z nowych rozwiązań, musi jednak pamiętać, że przyznane uprawnienia są ściśle regulowane przepisami. Wdrożenie kontroli trzeźwości w miejscu pracy wymaga zatem ich poszanowania.
- Data: 24.05.2023
Zmiany w zakresie zawierania umów na realizację recept – o czym należy pamiętać
27 kwietnia weszły w życie zmiany w zakresie zawierania przez apteki umów na realizację recept refundowanych. Zmiany są efektem wdrażania celów strategicznych Funduszu w zakresie optymalizacji procesów wewnętrznych – zawieranie umów – oraz poprawy funkcjonowania NFZ, i w głównej mierze sprowadzają się do zwiększenia elektronizacji postepowań. Na czym dokładnie polegają i jakie znaczenie praktyczne będą miały dla aptek?
- Data: 24.05.2023
Co w praktyce oznacza compilance w działalności apteki
Zjawisko compliance, rozumiane jako współpraca pacjenta z lekarzem i przestrzegania zaleceń terapeutycznych, dotyczy nie tylko brania leku, ale i momentu jego przyjmowania. W chorobach przewlekłych przestrzeganie zaleceń lekarza odgrywa niezwykle istotną rolę dla skuteczności terapii dla pacjentów. Wielu pacjentów nie przestrzega zaleceń, pomija dawki leków, bierze mniejsze dawki leków niż te zalecane lub wręcz zapomina o przyjmowaniu leków.
- Data: 28.04.2023
Problemy poprzedniego właściciela przechodzą na spółkę przejmującą aptekę
Spółka przejmująca drugą spółkę, której odebrano pozwolenie na prowadzenie apteki, także nie może tej apteki prowadzić, gdyż dotyczą jej skutki decyzji odbierającej drugiej spółce przejmowanej wspomniane pozwolenie. Takie rozstrzygnięcie wynika z zasady przejmowania wszelkich praw, obowiązków, ale i obciążeń przez spółkę przejmującą. Sprawdźmy zatem, jak w tego rodzaju sprawach orzekają sądy. Przeanalizujmy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lutego 2023 r. (sygn. akt II GSK 1311/19).
- Data: 22.03.2023
Rola Compliance Officera w przemyśle farmaceutycznym
Compliance to bardzo szerokie pojęcie – w swoim zakresie zawiera oceny ryzyk, kwestie etyczne, zapewnienie zgodności działalności z normami, zaleceniami lub stosownymi praktykami. Celem systemu compliance w organizacji jest zapewnienie zgodności działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji. Sprawdźmy zatem, czym jest compliance w przypadku aptek.
- Data: 22.03.2023
Braki leków – jakie zmiany w prawie szykuje Unia Europejska
Problem braku dostępności niektórych produktów leczniczych staje się w Europie coraz bardziej powszechny, nic więc dziwnego, że dotyka on również Polskę. Na poziomie krajowym przygotowywana jest nowelizacja ustawy o refundacji, która kryzys ma załagodzić, jednak już teraz, choć przepisy są dopiero na etapie legislacyjnym, branża farmaceutyczna wskazuje, że proponowane rozwiązania nie przyczynią się do poprawy sytuacji lekowej w Polsce. Działania, by ograniczyć, a nawet zupełnie wyeliminować niedobór lekowy, podjąć ma także Unia Europejska. Nowelizacja przepisów w tym zakresie ma zostać przeprowadzona w marcu 2023 roku.
- Data: 21.02.2023
Rola Compliance Officera w przemyśle farmaceutycznym
Compliance to bardzo szerokie pojęcie – w swoim zakresie zawiera oceny ryzyk, kwestie etyczne zapewnienie zgodności działalności z normami, zaleceniami lub stosownymi praktykami. Celem systemu compliance w organizacji jest zapewnienie zgodności działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji. Sprawdźmy zatem, czym jest compliance w przypadku aptek.
- Data: 14.02.2023
W jaki sposób zarządzać zakupami w aptece, aby dobrze prowadzić stany magazynowe
Zarządzanie zakupami aptecznymi, a w konsekwencji optymalizacja magazynu, to jedno z ważniejszych zadań i wyzwań w codziennej pracy menedżerskiej w aptece. Przemyślane gospodarowanie nigdy nie było tak ważne jak teraz. W niepewnych czasach pandemii to właśnie racjonalna polityka zakupowa gwarantuje płynność finansową apteki i jej przetrwanie na rynku.
- Data: 23.01.2023
Sprzedaż wysyłkowa w aptece stacjonarnej – poznaj zasady zgodne z przepisami
Wzrost zainteresowania sprzedażą wysyłkową w ostatnich latach zrodził potrzebę umieszczenia artykułów medycznych w aptekach internetowych. Nieograniczone korzyści, jakie daje w obecnych czasach Internet, sprawiają, że sprzedaż wysyłkowa często wygrywa z zakupami w tradycyjnej aptece. Jak zatem jej dokonać?
- Data: 28.12.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »