
Czy zabezpieczenie danych medycznych pacjentów w systemie e-zdrowie jest wystarczające i zgodne z RODO
W dobie cyfryzacji i w duchu zasady „paperless” powstał system e-zdrowie (P1), który umożliwił gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych pacjentów. W systemie zbierane są informacje o przebytych zabiegach czy też przyjmowanych lekach. Nowe rozwiązanie wyeliminowało wystawianie przez lekarzy papierowych recept i pozwoliło wprowadzić e-recepty. Z założenia system miał umożliwiać lekarzom wgląd w historię zdrowotną pacjenta za jego zgodą na potrzeby wystawienia e-recepty. Jednak za sprawą reportażu telewizyjnego okazało się, że w rzeczywistości każdy lekarz ma wgląd do danych każdego pacjenta – nawet kiedy takiej recepty nie wystawia.
- Data: 22.09.2023

Obrót lekami homeopatycznymi w aptece – jakie są zasady
Leki homeopatyczne od dawna budzą mnóstwo kontrowersji, a dyskusja na ich temat niedawno ponownie rozgorzała na skutek petycji skierowanej do Naczelnej Izby Aptekarskiej. Również Ministerstwo Zdrowia przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Wynika z niego jednoznacznie, że nie planuje się zmian definicji produktu leczniczego homeopatycznego w ten sposób, aby nie definiować go w kategoriach produktu leczniczego, zatem obrót lekami homeopatycznymi odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach.
- Data: 29.08.2023

Dyżury aptek w świetle przepisów prawa farmaceutycznego – co nowego
Problematyka dyżurów aptek, czyli świadczenia usług aptecznych w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy, od dawna stanowi kwestię sporną w środowisku farmaceutycznym. Wątpliwości budzą zagadnienia dotyczące m.in. ustalania godzin pracy apteki, odpłatności za pełnione dyżury oraz odpowiedzialność w sytuacji, gdy dyżury nie odbywają się zgodnie z harmonogramem określonym przez radę powiatu.
- Data: 31.07.2023

Jak zwiększyć rentowność apteki
Konieczne jest ciągłe zwracanie uwagi na to, na ile biznes jest rentowny. Bez tego bowiem nawet najbardziej atrakcyjna dla pacjenta apteka, w której pracują najbardziej rzetelni farmaceuci, nie ma szans utrzymania się na rynku. Duża konkurencja na lokalnym rynku skłania do ciągłego poruszania tego tematu w codziennej praktyce. W jaki sposób zwiększać rentowność?
- Data: 31.07.2023

Zmiana wspólnika w spółkach jawnych prowadzących apteki ogólnodostępne na podstawie najnowszych orzeczeń NSA
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 18 kwietnia 2023 r. wydał wyroki, w których orzekł, że wniosek o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, uzyskanego przed 25 czerwca 2017 r., będący skutkiem zmiany wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępną, a złożony po 24 czerwca 2017 r., powinien być rozpatrywany na podstawie przepisów obowiązujących od 25 czerwca 2017 r. i może być rozpatrzony pozytywnie wyłącznie w przypadku, gdy nowy wspólnik jest farmaceutą albo spółką farmaceutów, o której mowa w art. 99 ust. 4 pkt 2 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (sygn. akt II GSK 1452/19 oraz II GSK 1374/19).
- Data: 28.06.2023

Kontrola trzeźwości pracowników apteki – prawa pracodawcy i pracowników
Nowelizacja Kodeksu pracy z lutego 2023 roku zezwoliła pracodawcy na kontrolę trzeźwości pracowników, więc tym samym rozwiano wszelkie wątpliwości, czy pracodawca rzeczywiście może taką kontrolę prowadzić. Pracodawca, który zdecyduje się skorzystać z nowych rozwiązań, musi jednak pamiętać, że przyznane uprawnienia są ściśle regulowane przepisami. Wdrożenie kontroli trzeźwości w miejscu pracy wymaga zatem ich poszanowania.
- Data: 24.05.2023

Zmiany w zakresie zawierania umów na realizację recept – o czym należy pamiętać
27 kwietnia weszły w życie zmiany w zakresie zawierania przez apteki umów na realizację recept refundowanych. Zmiany są efektem wdrażania celów strategicznych Funduszu w zakresie optymalizacji procesów wewnętrznych – zawieranie umów – oraz poprawy funkcjonowania NFZ, i w głównej mierze sprowadzają się do zwiększenia elektronizacji postepowań. Na czym dokładnie polegają i jakie znaczenie praktyczne będą miały dla aptek?
- Data: 24.05.2023

Co w praktyce oznacza compilance w działalności apteki
Zjawisko compliance, rozumiane jako współpraca pacjenta z lekarzem i przestrzegania zaleceń terapeutycznych, dotyczy nie tylko brania leku, ale i momentu jego przyjmowania. W chorobach przewlekłych przestrzeganie zaleceń lekarza odgrywa niezwykle istotną rolę dla skuteczności terapii dla pacjentów. Wielu pacjentów nie przestrzega zaleceń, pomija dawki leków, bierze mniejsze dawki leków niż te zalecane lub wręcz zapomina o przyjmowaniu leków.
- Data: 28.04.2023

Problemy poprzedniego właściciela przechodzą na spółkę przejmującą aptekę
Spółka przejmująca drugą spółkę, której odebrano pozwolenie na prowadzenie apteki, także nie może tej apteki prowadzić, gdyż dotyczą jej skutki decyzji odbierającej drugiej spółce przejmowanej wspomniane pozwolenie. Takie rozstrzygnięcie wynika z zasady przejmowania wszelkich praw, obowiązków, ale i obciążeń przez spółkę przejmującą. Sprawdźmy zatem, jak w tego rodzaju sprawach orzekają sądy. Przeanalizujmy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lutego 2023 r. (sygn. akt II GSK 1311/19).
- Data: 22.03.2023

Rola Compliance Officera w przemyśle farmaceutycznym
Compliance to bardzo szerokie pojęcie – w swoim zakresie zawiera oceny ryzyk, kwestie etyczne, zapewnienie zgodności działalności z normami, zaleceniami lub stosownymi praktykami. Celem systemu compliance w organizacji jest zapewnienie zgodności działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji. Sprawdźmy zatem, czym jest compliance w przypadku aptek.
- Data: 22.03.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
