
Braki leków – jakie zmiany w prawie szykuje Unia Europejska
Problem braku dostępności niektórych produktów leczniczych staje się w Europie coraz bardziej powszechny, nic więc dziwnego, że dotyka on również Polskę. Na poziomie krajowym przygotowywana jest nowelizacja ustawy o refundacji, która kryzys ma załagodzić, jednak już teraz, choć przepisy są dopiero na etapie legislacyjnym, branża farmaceutyczna wskazuje, że proponowane rozwiązania nie przyczynią się do poprawy sytuacji lekowej w Polsce. Działania, by ograniczyć, a nawet zupełnie wyeliminować niedobór lekowy, podjąć ma także Unia Europejska. Nowelizacja przepisów w tym zakresie ma zostać przeprowadzona w marcu 2023 roku.
- Data: 21.02.2023

Rola Compliance Officera w przemyśle farmaceutycznym
Compliance to bardzo szerokie pojęcie – w swoim zakresie zawiera oceny ryzyk, kwestie etyczne zapewnienie zgodności działalności z normami, zaleceniami lub stosownymi praktykami. Celem systemu compliance w organizacji jest zapewnienie zgodności działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji. Sprawdźmy zatem, czym jest compliance w przypadku aptek.
- Data: 14.02.2023

W jaki sposób zarządzać zakupami w aptece, aby dobrze prowadzić stany magazynowe
Zarządzanie zakupami aptecznymi, a w konsekwencji optymalizacja magazynu, to jedno z ważniejszych zadań i wyzwań w codziennej pracy menedżerskiej w aptece. Przemyślane gospodarowanie nigdy nie było tak ważne jak teraz. W niepewnych czasach pandemii to właśnie racjonalna polityka zakupowa gwarantuje płynność finansową apteki i jej przetrwanie na rynku.
- Data: 23.01.2023

Sprzedaż wysyłkowa w aptece stacjonarnej – poznaj zasady zgodne z przepisami
Wzrost zainteresowania sprzedażą wysyłkową w ostatnich latach zrodził potrzebę umieszczenia artykułów medycznych w aptekach internetowych. Nieograniczone korzyści, jakie daje w obecnych czasach Internet, sprawiają, że sprzedaż wysyłkowa często wygrywa z zakupami w tradycyjnej aptece. Jak zatem jej dokonać?
- Data: 28.12.2022

Czy zawsze umieszczenie logotypów aptek to niedozwolona reklama
Interesariusze sektora farmaceutycznego dość często podkreślają, że rozwojowi technologii informacyjnych i powstaniu internetu towarzyszy prawo, które nie nadąża za zachodzącymi zmianami cywilizacyjnymi i gospodarczymi, co rodzi spory problem i stanowi dla nich duże wyzwanie w prowadzonej na co dzień działalności.
- Data: 25.11.2022

W jaki sposób w aptece utylizować niewykorzystane szczepionki
Prowadzenie przez apteki szczepień przeciwko COVID-19 to niewątpliwie odciążenie dla systemu ochrony zdrowia i podmiotów leczniczych. Dla aptek to jednak dodatkowe wyzwanie i obowiązki – takie jak chociażby wdrożenie odpowiednich procedur i postępowanie z odpadami medycznymi w postaci przeterminowanych lub niezdatnych do użycia szczepionek.
- Data: 25.11.2022

Jak przekształcić formę prowadzenia apteki ze spółki na działalność jednoosobową
Jeden z właścicieli apteki chce rozwiązać spółkę i przekształcić ją w działalność jednoosobową (99% udziałów). Czy w związku z tym istnieje możliwość zachowania obecnego zezwolenia na prowadzenie apteki np. przez częściowe wygaszenie koncesji? Czy prawo przewiduje takie rozwiązanie? A jeśli nie ma takiej możliwości, to czy istnieje możliwość wydania nowego zezwolenia (apteka nie zmienia siedziby ani nazwy)? A może jedynym rozwiązaniem jest sprzedaż placówki lub jej całkowita likwidacja?
- Data: 15.11.2022

Remont lokalu apteki – o jakich obowiązkach powinieneś pamiętać
1 września 2022 r. upłynął termin na dostosowanie lokali aptek ogólnodostępnych, które chciałyby przeprowadzać szczepienia ochronne przeciw COVID-19 lub grypie, do wymogów w zakresie pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki. Wiele aptek nie zdążyło jednak przeprowadzić koniecznych prac dostosowawczych. Dlatego warto przypomnieć zasady, na jakich powinny odbywać się przeprowadzanie prac remontowych czy przebudowa lokali aptek.
- Data: 27.09.2022

Czy zezwolenie na prowadzenie apteki przechodzi z automatu po połączeniu spółek
W obrocie gospodarczym zdarzają się sytuacje, w których zachodzi potrzeba połączenia działalności gospodarczej. Spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna) mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna) z zastrzeżeniem, że spółka osobowa nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Jakie to ma konsekwencje dla działalności aptecznej?
- Data: 04.09.2022

Franczyza na rynku aptecznym – czy to dopuszczalna forma
Tematyka dopuszczalności prowadzenia apteki w ramach systemu franczyzy budzi bardzo często zastrzeżenia przedsiębiorców aptecznych z uwagi na brak jednoznacznej i wyraźnej regulacji w tym zakresie w przepisach prawa. Czy taki model jest legalny, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami?
- Data: 04.09.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
