
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku magistra farmacji
Każdy pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego występującego na poszczególnych stanowiskach pracy. To samo dotyczy podmiotów prowadzących apteki, które są przecież miejscem wykonywania czynności zawodowych przez farmaceutów czy techników farmaceutycznych. W niniejszym artykule opisujemy, jak w prosty sposób zdefiniować czynniki ryzyka, dokonać jego oceny i zadbać o bezpieczeństwo pracy w aptekach.
- Data: 31.07.2022

Jak hurtownia farmaceutyczna będzie weryfikować, czy podmiot zamawiający leki prowadzi aptekę
Podmioty lecznicze mogą obecnie zamówić produkty lecznicze w hurtowniach farmaceutycznych. Z przepisów prawa wynikają jednak pewne ograniczenia co do celu, w jakim może być nabywany produkt leczniczy, a także warunki posiadania preparatów zawierających substancje kontrolowane. Jakie obowiązki ciążą w tym zakresie na hurtowniach farmaceutycznych oraz jak będą wykonywane?
- Data: 29.06.2022

Jak apteka powinna sprzedawać leki do przychodni
Sporo zamieszania wśród aptek wywołały ostatnio przepisy definiujące krąg podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowniach farmaceutycznych. Początkowo wyłączono z niego placówki udzielające świadczeń ambulatoryjnych – czyli głównie poradnie AOS i POZ – przekierowując tym samym strumień sprzedaży przez apteki ogólnodostępne. Rozwiązanie to wzbudziło głos sprzeciwu zarówno ze strony podmiotów leczniczych, jak i ze strony aptekarzy, którzy zgłaszali problemy logistyczne i brak przygotowania organizacyjnego do obsługi takiej sprzedaży. Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia nowelizuje dopiero co wydane przepisy, przywracając placówkom ambulatoryjnym prawo do zakupów w hurtowniach. Niemniej jednak warto przy tej okazji przypomnieć sobie zasady realizowania sprzedaży na rzecz podmiotów leczniczych.
- Data: 02.06.2022

Czy każda apteka może realizować opiekę farmaceutyczną
Poza wprost wspomnianymi w ustawie celami odpowiednio wdrożona opieka farmaceutyczna ma odciążyć powszechny system opieki zdrowotnej poprzez aktywne włączenie się farmaceutów w udzielanie świadczeń, jak również powinna zwiększyć efektywność leczenia farmakologicznego, optymalizując jednocześnie ponoszone na ten cel wydatki.
- Data: 01.05.2022

Jak zostać kierownikiem punktu aptecznego – poznaj najważniejsze zasady
Aby zostać kierownikiem punktu aptecznego, farmaceuta musi się legitymować rocznym stażem, a technik farmaceutyczny trzyletnim stażem w aptekach ogólnodostępnych. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy osoba aplikująca na stanowisko kierownika, np. punktu aptecznego, świadczyła pracę nie tylko na podstawie umowy o pracę.
- Data: 25.03.2022

Czy wraz ze śmiercią wspólnika spółki jawnej wygasa zezwolenie na prowadzenie apteki
Spółka jawna jest spółką handlową i jednocześnie spółką osobową, która może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki jawnej bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.
- Data: 27.02.2022

Z jakich aplikacji mobilnych dla farmaceutów warto korzystać
Aplikacje mobilne mogą znacząco poprawić produktywność farmaceutów w aptekach. Trzeba jednak wiedzieć, jak mądrze się z nimi obchodzić. Technologie bowiem mogą być dobrym sługą, ale również kiepskim panem. Wszystko zależy od tego, czy to my będziemy je kontrolować, czy one zawładną nami.
- Data: 27.01.2022

Poznaj 7 kroków, aby efektywnie zarządzać zakupami w aptece
Zarządzanie zakupami aptecznymi, a w konsekwencji optymalizacja magazynu, to jedno z ważniejszych zadań i wyzwań w codziennej pracy menedżerskiej w aptece. Przemyślane gospodarowanie nigdy nie było tak ważne jak teraz. W niepewnych czasach pandemii to właśnie racjonalna polityka zakupowa gwarantuje płynność finansową apteki i jej przetrwanie na rynku.
- Data: 26.11.2021

Zmiana zezwolenia na prowadzenie apteki – poznaj stanowisko NSA
Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny we wrześniu 2001 roku udzielił wspólnikom prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Następnie decyzją z lutego 2006 roku WIF zmienił wymienioną decyzję poprzez m.in. wykreślenie podmiotu, który uzyskał zezwolenie, i wpisanie nowego podmiotu – spółki jawnej, w której wspólnikiem był między innymi wspólnik spółki cywilnej. Sprawa trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 13 lipca 2021 r., sygn. akt II GSK 566/20).
- Data: 26.10.2021
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
