Najbardziej popularną formą zatrudnienia jest zawarcie umowy o pracę. Technik farmaceutyczny może więc świadczyć pracę na podstawie umowy o pracę, a taka umowa może zostać zawarta na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Umowa na okres próbny może być zawarta na czas nie dłuższy niż 3 miesiące, natomiast okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.
Jak zostać kierownikiem punktu aptecznego – poznaj najważniejsze zasady
Aby zostać kierownikiem punktu aptecznego, farmaceuta musi się legitymować rocznym stażem, a technik farmaceutyczny trzyletnim stażem w aptekach ogólnodostępnych. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy osoba aplikująca na stanowisko kierownika, np. punktu aptecznego, świadczyła pracę nie tylko na podstawie umowy o pracę.
Umowa o pracę nie jest jednak jedyną możliwą, na jakiej dopuszczalne jest świadczenie pracy, gdyż przepisy zezwalają również na stosowanie w tym zakresie umów cywilnoprawnych, czyli np. umowy zlecenia. Ograniczenie możliwości świadczenia pracy tylko na podstawie umowy o pracę musiałoby wynikać wprost z przepisów, a takich regulacji brak, choć oczywiście należy pamiętać, że technik farmaceutyczny odbywa praktykę na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony w celu odbycia praktyki, jest to więc jedyny wyjątek, który wprost przewiduje obowiązek zawarcia umowy o pracę. Ponadto możliwe jest podjęcie współpracy z apteką na zasadach samozatrudnienia, wówczas jednak konieczne jest założenie własnej działalności gospodarczej.
Skoro przepisy dopuszczają wykonywanie przez technika farmaceutycznego pracy w aptece nie tylko na podstawie umowy o pracę, a ustawa Prawo farmaceutyczne jedynie lakonicznie wskazuje, że technik farmaceutyczny musi mieć trzyletni staż pracy do objęcia funkcji kierownika punktu aptecznego, to wydaje się, że do wymaganego stażu wliczać się będą wszystkie okresy zatrudnienia, a więc nie tylko staż wynikający z umowy o pracę, lecz również z umów cywilnoprawnych, czyli np. umowy zlecenia. Powyższe jest również zgodne z wymaganiami, jakie zostały nałożone na farmaceutę, który chce zostać kierownikiem apteki ogólnodostępnej, gdyż wówczas przyjmuje się, że przez staż pracy należy rozumieć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub np. umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenia).
Do stażu pracy, w przypadku farmaceuty, zaliczać należy jedynie okres faktycznego świadczenia usług w aptece, a nie okresów korzystania ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dotyczy to techników farmaceutycznych. |
- ustawa z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1977 ze zm.).