Zmiana wspólnika w spółkach jawnych prowadzących apteki ogólnodostępne na podstawie najnowszych orzeczeń NSA

Dariusz Wójcik

Autor: Dariusz Wójcik

Dodano: 28 czerwca 2023
d6a2d581e579c5f83ac16e95f28751e2bd023137-xlarge

 

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 18 kwietnia 2023 r. wydał wyroki, w których  orzekł, że wniosek o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, uzyskanego przed 25 czerwca 2017 r., będący skutkiem zmiany wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępną, a złożony po 24 czerwca 2017 r., powinien być rozpatrywany na podstawie przepisów obowiązujących od 25 czerwca 2017 r. i może być rozpatrzony pozytywnie wyłącznie w przypadku, gdy nowy wspólnik jest farmaceutą albo spółką farmaceutów, o której mowa w art. 99 ust. 4 pkt 2 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (sygn. akt II GSK 1452/19 oraz II GSK 1374/19).   

Z artykułu dowiesz się:

  • Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, w których stwierdził, że wnioski o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, uzyskanego przed 25 czerwca 2017 r., na skutek zmiany wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępną, muszą być rozpatrywane zgodnie z przepisami obowiązującymi od 25 czerwca 2017 r. Nowy wspólnik może być farmaceutą lub spółką farmaceutów, zgodnie z art. 99 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo farmaceutyczne. 
  • Aktualnie apteki ogólnodostępne mogą być prowadzone tylko na podstawie zezwolenia, a prawo do takiego zezwolenia mają farmaceuci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółki jawne lub partnerskie, której działalność ogranicza się wyłącznie do prowadzenia aptek i której wspólnikami są farmaceuci, oraz uczelnie prowadzące kształcenie na kierunku farmacja. 
  • Wyroki te mają duże znaczenie dla rynku aptecznego, ponieważ wykluczają możliwość zmiany wspólników w aptekach ogólnodostępnych przez podmioty, które nie spełniają wymagań określonych w Prawie farmaceutycznym. To oznacza, że sprzedaż aptek lub udziałów w nich może odbywać się tylko z uwzględnieniem tych przepisów, co może wpłynąć na rynek aptek w Polsce.
  • Więcej na temat zezwolenia na prowadzenie apteki znajdziesz na prawowaptece.pl

Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto! Co otrzymasz?

  • regularne wydania magazynu zawierające porady prawne i podpowiedzi w kontekście aktualnych problemów z prowadzeniem apteki,
  • gotowe wzory postępowania w najbardziej newralgicznych aspektach refundacji i kontroli,
  • dostęp do strony www.prawowaptece.pl, gdzie znajdziesz elektroniczne wersje papierowych wydań oraz porady i komentarze ekspertów,
  • branżowy e-letter z aktualnościami i poradami,
  • wsparcie ekspertów w bieżących problemach z zakresu prawa - wystarczy napisać maila lub nagrać swoje pytanie na pocztę głosową 24/7 h!
Sprawdź ofertę »
       
               

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Dariusz Wójcik

Autor: Dariusz Wójcik

radca prawny, partner w kancelarii GW Legal Grabiec & Wójcik spółka partnerska radców prawnych

Numer 61, listopad 2024 r.

Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej