Czy w przypadku błędnego kodu EAN farmaceuta może wydać lek pacjentowi
Pytanie: Do apteki trafił pacjent. Na otrzymanej przez niego od lekarza recepcie był wpisany niepoprawny numer EAN. Na recepcie był co prawda określony poziom odpłatności, jednak kod EAN był przypisany jako nierefundowany. Czy w takiej sytuacji można wydać lek pacjentowi?
- Data: 27.11.2019
Dyżury w aptece – jak prawidłowo zorganizować pracę
Magister farmacji, pomimo że jest pracownikiem placówki ochrony zdrowia publicznego, nie podlega żadnym szczególnym regulacjom. Stosuje się do niego wszystkie przepisy o czasie pracy. Jednak rozkład godzin pracy aptek, w szczególności pełniących dyżury, jest problematyczny i był wielokrotnie przedmiotem kontroli sądów administracyjnych. Sprawdź, jak rozstrzygały.
- Data: 27.11.2019
E-recepty – jak długo należy je przechowywać
Od stycznia 2019 roku wszystkie apteki zaczęły obsługiwać́ system elektronicznych recept, a od początku 2020 roku obowiązkowo wystawi je każdy lekarz. Jest to istotny element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Mimo iż recepty nie będą miały już formy papierowej, to nadal przechowywane będą dane zapisane w systemie. Sprawdź, jakie obowiązki ma w związku z tym apteka.
- Data: 27.11.2019
Jak apteka weryfikuje autentyczność leku
W przypadku podejrzenia sfałszowania leku lub naruszenia jego opakowania istnieje obowiązek powstrzymania się od wydania leku pacjentowi. Sprawdź, jak prawidłowo należy dokonać weryfikacji autentyczności leku oraz kiedy wycofać identyfikator produktu. Obowiązki kierownika apteki są bowiem w tym względzie wielopłaszczyznowe.
- Data: 27.11.2019
Jak obliczyć, ile można wydać leku na podstawie e-recepty
Na recepcie umieszcza się określone dane dotyczące przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, niezależnie od tego, czy znajduje się on na liście refundacyjnej. Wśród tych danych przepisy wskazują m.in. dawkę produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, jeżeli produkty te występują w obrocie w więcej niż jednej dawce. A czy musi zawierać sposób dawkowania?
- Data: 27.11.2019
Projekt ustawy o wyrobach medycznych – co można reklamować
Dnia 11 października 2019 r. do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o wyrobach medycznych. Nowe przepisy mają m.in. regulować zasady prowadzenia reklamy wyrobów oraz reklamy usług świadczonych przy pomocy wyrobów. Zrezygnowano w niej z definicji reklamy, jednak wyszczególnione zostały czynności, które na gruncie nowych przepisów stanowią reklamę. Sprawdź, jakie zmiany nadchodzą.
- Data: 27.11.2019
Sprzedaż wysyłkowa – jakie wymogi informatyczne trzeba spełnić
Prowadzenie biznesu, którego częścią jest sprzedaż wysyłkowa, wiąże się z obowiązkiem ciągłego dostosowywania działalności do coraz to nowszych wymogów prawnych. Jedną z najgłośniejszych zmian ostatnich lat było wejście w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych – RODO, którego przepisy nałożyły na przedsiębiorców szereg obowiązków w zakresie przygotowania odpowiedniej dokumentacji i procedur. Jednak równie ważne jest zabezpieczenie organizacji przed zagrożeniami informatycznymi i organizacyjnymi.
- Data: 27.11.2019
Technik farmaceutyczny – jakie obowiązki można mu zlecić
Technik farmaceutyczny należy do medycznych zawodów regulowanych, przeznaczonych do pracy w aptekach przy wykonywaniu czynności fachowych. Przepisy w aktualnym kształcie przewidują, że tytuł zawodowy technika farmaceutycznego mogą uzyskać osoby, które ukończyły 2-letnią szkołę policealną publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej i zdały państwowy egzamin zawodowy. Jednak szykują się zmiany.
- Data: 27.11.2019