
Co zmienia ustawa o zawodzie farmaceuty – kompendium wiedzy
Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. A jednak to farmaceuta jest pierwszą osobą, do której pacjent zwraca się z prośbą o poradę dotyczącą zdrowia. Dlatego głównym zamierzeniem wprowadzonych zmian jest wykorzystanie potencjału farmaceutów i wzmocnienie roli aptek w systemie ochrony zdrowia.
- Data: 22.02.2021

Czy dopuszczalne jest wprowadzanie nadwyżki leków refundowanych
Produkt wycofany z systemu PLMVS przez farmaceutę po upływie 10 dni nie może być przywrócony do systemu i ponownie sprzedany. W sytuacji gdy nadwyżki w magazynie produktów posiadających niepowtarzalny identyfikator zostaną ujawnione dopiero podczas inwentaryzacji, to nie istnieje możliwość ich ponownego wprowadzenia do systemu i sprzedaży, jeżeli nie zostaną spełnione określone warunki. Istnieją jednak pewne wyjątki.
- Data: 22.02.2021

Czy farmaceuta będzie mógł szczepić przeciwko COVID-19
Blisko 4,3 tys. farmaceutów zgłosiło chęć wzięcia udziału w rządowej akcji masowych szczepień społeczeństwa przeciw COVID-19. W związku z uchwaleniem nowych przepisów farmaceuci oraz inni przedstawiciele zawodów medycznych uzyskali prawo do wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Sprawdźmy zatem, czy w praktyce aptekarze mają takie możliwości.
- Data: 22.02.2021

Funkcjonowanie apteki w ramach franczyzy – poznaj niezbędne procedury
Prowadzenie apteki w ramach systemu franczyzy nie zostało szczegółowo uregulowane w przepisach prawa, jest jednak tematem budzącym na przestrzeni ostatnich miesięcy duże emocje. Ważne jest więc udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy apteka w ogóle może funkcjonować w ramach franczyzy, a jeśli tak, to na jakich zasadach i z jakim ryzykiem się to wiąże.
- Data: 22.02.2021

Jak w praktyce aptekarz będzie mógł sprawować opiekę farmaceutyczną
Wprowadzenie prawnych uregulowań dotyczących opieki farmaceutycznej zajęło kilka lat. W trakcie dyskusji na ten temat podnoszono wiele wątpliwości i zastrzeżeń, począwszy od zasad związanych z finansowaniem świadczeń z zakresu opieki farmaceutycznej, przez ustalenie zakresu usług wchodzących w jej skład, kończąc na problematyce, z jakich baz danych można będzie korzystać w celu realizacji opieki czy jakie warunki powinny spełniać pomieszczenia przeznaczone do udzielania usług farmaceutycznych. Chociaż ustawa o zawodzie farmaceuty nie odpowiada na większość z tych pytań, to na jej podstawie można zrekonstruować obowiązki i uprawnienia farmaceutów związane ze świadczeniem opieki farmaceutycznej.
- Data: 22.02.2021

W jaki sposób farmaceuta powinien zrealizować receptę transgraniczną
Recepta transgraniczna to duże ułatwienie dla pacjentów, jednak dla farmaceutów może stanowić nie lada wyzwanie. Wątpliwości pojawiają się szczególnie podczas realizacji recepty. Najczęstsze pytania dotyczą tego, jakie informacje musi zawierać recepta, by była receptą transgraniczną, i jakie zasady obowiązują farmaceutów podczas jej realizacji.
- Data: 22.02.2021
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 17, Marzec 2021
