Sprzedaż leków osobie małoletniej
W sytuacji, gdy małoletni chce samodzielnie kupić lek w aptece, farmaceuta zgodnie z prawem farmaceutycznym ma prawo odmówić wydania produktu leczniczego. Regulacja ta ma zapobiec sytuacjom niepożądanym zagrażającym bezpieczeństwu pacjentów, którzy z uwagi na swój wiek powinni zostać objęci szczególną troską.
- Data: 31.05.2023
Jakie błędy najczęściej wykazują kontrole przeprowadzane w aptece
Tylko w przypadku kilku procent aptek postępowania kontrolne przeprowadzane przez terenowe wydziały kontroli NFZ nie kończą się stwierdzaniem nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych. W przypadku zdecydowanej większości podmiotów wykrywane są błędy, z czego część z nich pojawia się regularnie na przestrzeni lat w różnych kontrolowanych aptekach. Warto więc sprawdzić, które z nich najczęściej występują w informacjach o wynikach kontroli NFZ i na co szczególnie uważać w codziennym funkcjonowaniu.
- Data: 27.12.2021
Poznaj „pakiet alertowy” dla aptek
Od 1 grudnia br. obowiązują w Polsce nowe zasady sanitarno-epidemiologiczne. Przygotowany przez resort zdrowia tzw. pakiet alertowy dotyczy również aptek. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi zmianie ulega limit pacjentów jednorazowo przebywających w aptekach (1 osoba na każde 15 m2 powierzchni).Nowe zasady obowiązują do 17 grudnia br.
- Data: 27.12.2021
Wymagania lokalowe apteki w przypadku szczepień przeciwko grypie
Farmaceuci uzyskali możliwość wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach. Jednak samo uprawnienie nie wystarczy, konieczna jest zmiana przepisów w zakresie wymogów lokalowych, w jakich szczepienia mają się w aptekach odbywać. 3 grudnia 2021 r. oddano do konsultacji publicznych projekty rozporządzeń właśnie w tym zakresie. Niestety wzbudziły one wiele wątpliwości.
- Data: 27.12.2021
Zmiany w strukturach inspekcji farmaceutycznej – jakie konsekwencje będą dla aptek
Zróżnicowane interpelacje prawa przez poszczególnych wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych są nadal powszechnym, lecz kompletnie niezrozumiałym zjawiskiem. Działania, które w jednym województwie są uznawane za dopuszczalne, w innym regionie kraju mogą być srogo karane. Winą za taki stan rzeczy obarcza się brak rzeczywistego nadzoru Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad poczynaniami inspekcji farmaceutycznej w poszczególnych województwach. Ma się to jednak wkrótce zmienić. To dzięki zapowiadanej od dawna pionizacji inspekcji farmaceutycznej.
- Data: 27.12.2021
Jak tworzyć opisy produktów i kategorii w internetowej aptece
Opisy pełnią kluczowe funkcje w sklepie internetowym, odgrywają rolę wirtualnych doradców, przekazują najważniejsze informacje o sprzedawanych produktach, a – odpowiednio zoptymalizowane pod SEO — ściągają odbiorców na stronę.
- Data: 27.12.2021
Śmierć wspólnika spółki jawnej – co dalej z funkcjonowaniem apteki
Pytanie:Prowadzę apteki w formie spółki jawnej, gdzie wspólnikami jest 2 farmaceutów. Z racji osiągnięcia wieku emerytalnego przez jednego ze wspólników nie chce on już dłużej prowadzić działalności. Zezwolenie na prowadzenie apteki wydane jest na spółkę jawną. W tej chwili udziały w spółce są podzielone następująco: 75% i 25%, z czego wynikają konsekwencje podatkowe. Czy możliwe jest przeniesienie całości udziałów na mnie bez ryzyka zmiany zezwolenia? Czy wspólnik spółki jawnej musi posiadać chociaż 1% udziałów czy 100 % udziałów może przejść na 1 wspólnika? Wówczas nie będzie to już spółka, stąd moje wątpliwości. Co w przypadku śmierci jednego ze wspólników? Nowej koncesji nie uzyskamy w warunkach demograficznych i geograficznych, w jakich aktualnie funkcjonujemy. Kolejna apteka jest poniżej 500 m od naszych. Jakich formalności wobec inspekcji farmaceutycznej i US należy dokonać, zmieniając rozkład udziałów w spółce?
- Data: 27.12.2021