Jak prawidłowo obliczać okresy rozliczeniowe na potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia
Określone przez ustawodawcę okresy rozliczeniowe determinują przedziały czasowe, w których apteki są zobowiązane do gromadzenia danych o wydanych pacjentom produktach refundowanych. Na ich podstawie możliwe jest przekazanie do Funduszu informacji na temat uzyskanej wartości refundacji, a następnie wypłata należności na rzecz świadczeniobiorcy. Należy mieć na uwadze, że w zależności od rodzaju zawartej umowy okresy rozliczeniowe różnią się długością, a tym samym odmienne są uregulowania dotyczące terminów przekazywania danych oraz ich korygowania.
- Data: 25.03.2021
Jakie kwalifikacje musi posiadać farmaceuta do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19
Farmaceuci, w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, który obowiązuje od 20 marca 2020 r., uzyskali prawo do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Jednak jest możliwe dopiero po spełnieniu odpowiednich warunków. Sprawdź jakich.
- Data: 25.03.2021
Jakie zmiany czekają kierowników aptek na gruncie nowych przepisów
Tak jak jest dotychczas, w aptece ogólnodostępnej będzie musiał być ustanowiony farmaceuta odpowiedzialny za jej prowadzenie, czyli właśnie kierownik apteki. Farmaceuta nie będzie mógł łączyć funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego, działu farmacji szpitalnej, apteki szpitalnej z funkcją osoby kompetentnej, osoby odpowiedzialnej i osoby wykwalifikowanej w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego. Sprawdź pozostałe zmiany.
- Data: 25.03.2021
Kto z personelu apteki może logować się do systemu P1
Pytanie Interesuje mnie kwestia logowania się dyżurujących farmaceutów i techników farmaceutycznych na konto kierownika apteki. Ponieważ apteka jest całodobowa, zdarzają się dyżury osób z zewnątrz. Wprawdzie do loginu obok imienia i nazwiska dodawany jest jakiś znak specjalny, żeby odróżnić osobę dyżurującą od kierownika apteki, ale czy jest to zgodne z prawem?
- Data: 25.03.2021
Niezadowolony pacjent zgłasza skargę na farmaceutę – co dalej
Wykonywanie zawodu farmaceuty wiąże się ze szczególną misją, gdyż ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz zdrowia publicznego. Farmaceuci są zobowiązani wykonywać zawód z należytą starannością, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy farmaceutycznej i medycznej, dostępnymi im metodami oraz zgodnie z zasadami etyki i deontologii zawodowej. Jeśli pacjent uważa, że farmaceuta nie dopełnił ciążących na nim obowiązków, ma prawo złożyć na niego skargę.
- Data: 25.03.2021
Płaca minimalna dla farmaceutów szpitalnych
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska apeluje o rozpoczęcie konstruktywnego dialogu z przedstawicielami NIA w zakresie sposobu ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego farmaceutów zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
- Data: 25.03.2021