Ewidencja środków odurzających i substancji psychotropowych
Apteki i punkty apteczne są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji dotyczącej: środka odurzającego, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 oraz przechowywania posiadanych środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 w sposób zabezpieczający przed kradzieżą, lub zniszczeniem, w tym podczas ich transportu.
- Data: 31.05.2023
Odpłatność ryczałtowa za leki na recepcie
Na recepcie lekarz wypisał następujące leki: Jardiance tabl. powl. 0,01 po 28 tabl., ilość 4 opakowania ze sposobem dawkowania 1 dz. na 90 dni. Czy w tym przypadku należy wydać 3, czy 4 opakowania? Ponadto lekarz wskazał na recepcie następujący zapis: Adadut 0,5 mg kaps. miękkie 12 op. 30 tabl. D.S. 1 1 odpłatność R, data realizacji do 29 września 2022 r. Czy w takiej sytuacji można wydać pacjentowi lek na 30%, czy 100%? Może warto zwrócić się do lekarza z prośbą o poprawę recepty?
- Data: 06.01.2023
Czy apteka może zostać ukarana za baner węższy od standardowej kartki papieru
Na spółkę z Gorzowa Wielkopolskiego, prowadzącą aptekę ogólnodostępną, WIF nałożył 15 tysięcy złotych kary za naruszenie zakazu reklamy poprzez umieszczenie „baneru znacznych rozmiarów” – tj. za wywieszenie informacji o aptece w formacie mniejszym niż A4. Powstały w tej sprawie spór zakończył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Data: 26.11.2021
Jak prawidłowo realizować recepty na leki psychotropowe
Przepisy dotyczące realizacji recept na leki psychotropowe zmieniają się w ciągu ostatnich lat. Farmaceuci, technicy farmaceutyczni, a nawet kierownicy mają często wątpliwości dotyczące realizacji recept i wydawania leków psychotropowych.
- Data: 02.02.2023
Co podlega kontroli w ogólnodostępnych aptekach działających w ramach franczyzy
PYTANIE Apteki ogólnodostępne mogą funkcjonować w ramach systemu franczyzy pod warunkiem nienaruszania przepisów określonych w Prawie farmaceutycznym. O jakie naruszenia chodzi i co podlega kontroli w takich aptekach?
- Data: 26.10.2021
Czy apteka może wydawać leki recepturowe na zapotrzebowanie podmiotu leczniczego
W ubiegłym roku zaszły zmiany w zasadach dotyczących realizacji zapotrzebowań w aptekach. Nowym obowiązkiem aptek stała się weryfikacja, czy podmiot wystawiający zlecenie znajduje się w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rejestr ten prowadzony jest w formie serwisu internetowego i jest dostępny publicznie. Celem tego przepisu jest zapewnienie, żeby produkty były wydawane wyłącznie podmiotom rzeczywiście funkcjonującym.
- Data: 26.10.2021
Apteka dla aptekarza – podsumowanie 4 lat obowiązywania przepisów
W czerwcu tego roku minęły cztery lata od dnia wejścia w życie nowelizacji przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, zwanej „Apteką dla aptekarza”. Pomimo upływu czasu ten akt prawny w dalszym ciągu budzi kontrowersje. Ostatnio Naczelna Izba Aptekarska postanowiła podsumować dotychczasowe funkcjonowanie tej regulacji w polskim systemie prawnym.
- Data: 24.09.2021
Co grozi za wystawianie fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia
Szczepienia przeciwko COVID-19 wykonywać mogą m.in. lekarze, pielęgniarki, felczerzy, a także farmaceuci. Grupa osób posiadających uprawnienia do przeprowadzania szczepień jest więc szeroka, co oczywiście ma ułatwić dostęp do szczepień, niestety, coraz częściej pojawiają się również informacje, że osoby uprawnione wydają fałszywe zaświadczenia potwierdzające szczepienia. Trudno jednoznacznie ocenić skalę tego zjawiska, jednak wydając fałszywe zaświadczenie, farmaceuta naraża się na szereg negatywnych konsekwencji.
- Data: 24.09.2021
Czy informacja o tym, że w aptece wykonywane są szczepienia, narusza zakaz reklamy
Apteki chcące przystąpić do Narodowego Programu Szczepień mogą składać wnioski do właściwego oddziału NFZ. Kwalifikację do programu otrzymują apteki ogólnodostępne, apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek. Do szczepienia konieczne jest posiadanie przez pacjenta e-skierowania, jednakże kwalifikacji i podania szczepionki dokonuje farmaceuta, który posiada uprawnienia do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Apteka, w której przeprowadzane są szczepienia, musi spełniać również odpowiednie warunki lokalowe. Kwestią budzącą duże wątpliwości jest informowanie przez apteki o wykonywanych szczepieniach, nie naruszając tym samym zakazu reklamy apteki.
- Data: 24.09.2021
Jak wystawiać zlecenia na zaopatrzenie na wyroby medyczne
Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów farmaceuci nie posiadają uprawnień do wystawiania zleceń na wyroby medyczne, jednakże od 16 stycznia 2022 r. będą mogli wystawiać tzw. recepty kontynuowane. Co oznacza, że w określonych przypadkach zlecenia na wyroby medyczne będą mogli wystawiać farmaceuci. Większe uprawnienia to oczywiście więcej obowiązków i nowe dla farmaceutów regulacje, dlatego już dziś warto się z nimi zapoznać.
- Data: 12.10.2022
COVID-19 – czy można wymagać od personelu zaszczepienia się
W obecnym stanie prawnym nie ma przepisu uprawniającego pracodawcę, by wymagał od pracowników czy nawet kandydatów do pracy zaszczepienia się przeciw COVID-19, niezależnie od statusu czy też branży pracodawcy. Jak możesz zatem zachęcać pracownika do zaszczepienia się?
- Data: 25.08.2021
Czas pracy farmaceuty w aptece ogólnodostępnej – sprawdź wytyczne
Od dnia wejścia w życie ustawy o zawodzie farmaceuty wśród aptekarzy pojawia się wiele wątpliwości i pytań, także z zakresu prawa pracy, w tym o czas pracy farmaceuty czy wymiar czasu pracy kierownika apteki. Czy skoro zawód farmaceuty wpisany jest do katalogu zawodów medycznych, osoby go wykonujące podlegają szczególnym regulacjom w zakresie czasu pracy? Czy kierownik apteki może pracować na 1/2 etatu?
- Data: 23.07.2021
Jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę
PYTANIE: Jestem wspólnikiem w spółce prowadzącej aptekę. W artykule dotyczącym przeniesienia praw i obowiązków na innego wspólnika przystępującego do spółki w podmiotach prowadzących aptekę w ramach sp. j. opublikowanym na łamach czasopisma „Prawo Apteczne w Praktyce” dość jasno i przystępnie wyjaśniono, na czym polega zmiana wspólnika w sp. j. Natomiast nie znalazłam wyjaśnienia, co się dzieje z zezwoleniem na prowadzenie apteki po takiej zmianie. W zezwoleniu są wymienieni z nazwiska poszczególni partnerzy. Czy przy zmianie wspólnika wojewódzki inspektorat farmaceutyczny może odmówić zmiany zezwolenia? Jak taka zmiana powinna się odbyć? Jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana wspólnika (np. na mgr. farm.) w sp.j. prowadzącej aptekę?
- Data: 23.07.2021
Jak należy realizować e-recepty roczne zgodnie z przepisami
Farmaceuci i technicy farmaceutyczni już od dawna realizują e-recepty elektroniczne o przedłużonym terminie realizacji. Duża dynamika zmian legislacyjnych w ciągu ostatnich miesięcy nie ułatwia pracy, dlatego warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach realizacji takich e-recept. Pamiętajmy, że chodzi o e-recepty – niestety w przypadku recept papierowych wydłużenie terminu realizacji nie działa.
- Data: 16.06.2022
Czy działalność edukacyjną można prowadzić tylko w aptece
Długo oczekiwana regulacja zawodu farmaceuty wprowadziła nie tylko postulowane rozwiązania, ale również ograniczenia, które znacząco wpływają na dotychczasowe sposoby działania aptekarzy. Do tego pojawiło się ryzyko niekorzystnej interpretacji niektórych postanowień ustawy. Jednym z przykładów jest prowadzenie działalności edukacyjnej przez farmaceutę poza apteką.
- Data: 24.06.2021
Farmaceuta zaszczepi pacjenta w aptece
Z datą 29 maja 2021 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która m.in. poszerzyła grono podmiotów uprawnionych do przeprowadzania szczepień ochronnych o apteki ogólnodostępne. Wymagania, jakie będzie musiał spełnić lokal apteki, aby mogły w nim być przeprowadzone bezpieczne szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, określa z kolei nowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki.
- Data: 24.06.2021
Co to są przesunięcia magazynowe i kiedy można je stosować
Można spotkać się z różną interpretacją kwestii dotyczącej przesuwania leków i surowców narkotycznych pomiędzy aptekami zarejestrowanymi pod tym samym NIP. Czy istnieją jakieś przepisy, które wykluczają taką możliwość? Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? Sprawdźmy, co w tej kwestii wskazują przepisy.
- Data: 26.05.2021
Czy apteka może wystawiać odpisy recept – sprawdź poprawne rozwiązanie
Czy nadal istnieje możliwość wystawiania odpisów do recept papierowych? Czy jest to zgodne z prawem? To tylko niektóre z pytań i wątpliwości, z jakimi zmagają się farmaceuci podczas swojej codziennej praktyki. Chcesz poznać poprawne odpowiedzi na zadane pytania? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie jest prawidłowe postępowanie zgodne z przepisami.
- Data: 26.05.2021
Defraudacja majątku apteki kontra rękojmia należytego wykonywania zawodu
Kierownikiem apteki może zostać osoba, która oprócz spełnienia wszelkich wymogów formalnych musi również dawać swoją postawą i zachowaniem rękojmię należytego prowadzenia apteki. Jednak w praktyce pojęcie to może być trudne do wyjaśnienia. Jeden z czytelników miał wątpliwość, czy osoba z wyrokiem skazującym dotyczącym defraudacji majątku apteki może ubiegać się o stanowisko kierownika apteki. Sprawdź, jakie rozwiązanie takiego problemu rekomendują eksperci.
- Data: 26.05.2021
Co powinna zawierać karta charakterystyki substancji niebezpiecznej
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej jest dokumentem, który umożliwia użytkownikowi zastosowanie niezbędnych środków związanych z ochroną zdrowia ludzkiego i bezpieczeństwem w miejscu pracy oraz ochroną środowiska. Dokument musi zawierać : informacje o zagrożeniach stwarzanych przez substancję lub mieszaninę wskazówki dotyczące bezpiecznego magazynowania substancji lub mieszaniny, postępowania z nią oraz jej usuwania. Dostawca substancji lub preparatu dostarcza więc odbiorcy substancji lub preparatu kartę charakterystyki.
- Data: 21.04.2021
GIF wydaje elektroniczne zaświadczenia i certyfikaty
Przypominamy, iż Główny Inspektor Farmaceutyczny, na mocy ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2020 r. poz. 944 ze zm.), jest uprawniony do wydawania następujących zaświadczeń opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną:
- Data: 21.04.2021
Jak przygotować aptekę do wykonywania badań diagnostycznych
Jednym z elementów opieki farmaceutycznej sprawowanej przez farmaceutów jest wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowanej przez pacjenta farmakoterapii oraz analizy problemów lekowych występujących u pacjenta, a także proponowania metod i badań diagnostycznych. Jakie warunki powinny zostać spełnione przez aptekę, żeby mogła świadczyć takie usługi zgodnie z przepisami?
- Data: 21.04.2021
Jak prawidłowo obliczać okresy rozliczeniowe na potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia
Określone przez ustawodawcę okresy rozliczeniowe determinują przedziały czasowe, w których apteki są zobowiązane do gromadzenia danych o wydanych pacjentom produktach refundowanych. Na ich podstawie możliwe jest przekazanie do Funduszu informacji na temat uzyskanej wartości refundacji, a następnie wypłata należności na rzecz świadczeniobiorcy. Należy mieć na uwadze, że w zależności od rodzaju zawartej umowy okresy rozliczeniowe różnią się długością, a tym samym odmienne są uregulowania dotyczące terminów przekazywania danych oraz ich korygowania.
- Data: 25.03.2021
Jakie kwalifikacje musi posiadać farmaceuta do przeprowadzania szczepień przeciwko COVID-19
Farmaceuci, w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, który obowiązuje od 20 marca 2020 r., uzyskali prawo do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Jednak jest możliwe dopiero po spełnieniu odpowiednich warunków. Sprawdź jakich.
- Data: 25.03.2021
Co zmienia ustawa o zawodzie farmaceuty – kompendium wiedzy
Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. A jednak to farmaceuta jest pierwszą osobą, do której pacjent zwraca się z prośbą o poradę dotyczącą zdrowia. Dlatego głównym zamierzeniem wprowadzonych zmian jest wykorzystanie potencjału farmaceutów i wzmocnienie roli aptek w systemie ochrony zdrowia.
- Data: 22.02.2021
Czy dopuszczalne jest wprowadzanie nadwyżki leków refundowanych
Produkt wycofany z systemu PLMVS przez farmaceutę po upływie 10 dni nie może być przywrócony do systemu i ponownie sprzedany. W sytuacji gdy nadwyżki w magazynie produktów posiadających niepowtarzalny identyfikator zostaną ujawnione dopiero podczas inwentaryzacji, to nie istnieje możliwość ich ponownego wprowadzenia do systemu i sprzedaży, jeżeli nie zostaną spełnione określone warunki. Istnieją jednak pewne wyjątki.
- Data: 22.02.2021
Czy farmaceuta będzie mógł szczepić przeciwko COVID-19
Blisko 4,3 tys. farmaceutów zgłosiło chęć wzięcia udziału w rządowej akcji masowych szczepień społeczeństwa przeciw COVID-19. W związku z uchwaleniem nowych przepisów farmaceuci oraz inni przedstawiciele zawodów medycznych uzyskali prawo do wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Sprawdźmy zatem, czy w praktyce aptekarze mają takie możliwości.
- Data: 22.02.2021
Zasady wystawiania faktur w aptece
Problem dotyczy wystawiania faktur w aptece do paragonów dla osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na życzenie klienta należy wystawić fakturę do paragonu wystawionego 3 miesiące wcześniej. Powyżej 3 miesięcy to dobra wola sprzedawcy. A jak to wygląda na przełomie roku?
- Data: 01.02.2023
Obowiązek doszkalania się aptekarzy w świetle ustawy o zawodzie farmaceuty
Ustawa o zawodzie farmaceuty nakłada na farmaceutów obowiązek stałego doszkalania się i podnoszenia kompetencji. Za dokumentowanie szkoleń pracowników w aptece odpowiada jej kierownik, a uzyskanie wymaganej liczby punktów edukacyjnych jest warunkiem uzyskania rękojmi należytego prowadzenia apteki w trakcie obejmowania funkcji kierownika apteki.
- Data: 05.01.2022
Czy można udzielić pełnomocnictwa do podpisywania zestawień refundacyjnych
Zestawienie zbiorcze recept podpisują kierownik apteki i podmiot prowadzący aptekę (jeżeli kierownikiem apteki nie jest osoba reprezentująca podmiot prowadzący aptekę). Możliwe jest jednak udzielenie pełnomocnictwa do podpisywania takich zestawień. Przepisy nie określają wyraźnie jednego, uniwersalnego wzoru takiego upoważnienia ani formy, w jakiej powinno zostać sporządzone. Jak więc udzielić pełnomocnictwa i czy będzie ono konieczne w przypadku, gdy w razie nieobecności kierownika zostanie wyznaczony zastępca?
- Data: 22.01.2021
Brak szkoleń dla aptekarzy w pandemii, czyli założenia ustawy o kadrach medycznych
W dniu 17 listopada 2020 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. Projekt przeszedł w stosunkowo krótkim czasie pełną ścieżkę legislacyjną. W dniu 27 listopada został uchwalony przez Sejm, następnie trafił do Senatu, po czym został przedstawiony Prezydentowi RP do podpisu. Nowe przepisy obejmują również farmaceutów.
- Data: 22.12.2020
Czy farmaceuci są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny – fakty i mity
W znowelizowanym na początku listopada 2020 roku rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawiło się wiele znaków zapytania. Najważniejsze jednak pytanie dla branży farmaceutycznej brzmi: czy również farmaceuci, podobnie jak inni przedstawiciele zawodów medycznych, są zwolnieni z automatycznej kwarantanny?
- Data: 22.12.2020
Jak prawidłowo zatrudnić kierownika apteki według nowych zasad
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zawiera szereg regulacji, które zmieniają dotychczasowe zasady działania w ramach istniejących rozwiązań na gruncie ustawy Prawo farmaceutyczne. Istotnej modyfikacji uległy m.in. zasady zatrudniania kierownika apteki, w tym zwłaszcza w zakresie postępowania regulującego procedurę jego zgłaszania oraz działania wojewódzkiej inspekcji farmaceutycznej.
- Data: 22.12.2020