
Jak wygląda procedura refundacji leków z importu docelowego?
Pytanie: Czy leki, środki spożywcze sprowadzane w ramach importu docelowego można realizować stopniowo? Spotkałem się z określeniem „wydawania porcji" w ramach zapotrzebowania na import i chciałem dopytać, jak to wygląda w praktyce? Chodzi oczywiście o produkty refundowane. Druga kwestia dotyczy decyzji MZ. Jaki jest ogólny wzór dokumentu i gdzie znajdziemy informację, że przyznano finansowanie lub nie? Czy jeśli przyznano finansowanie to pacjent musi mieć dwie zgody (jedną na sprowadzenie leku, a drugą na refundację)?
- Data: 28.03.2025

Przypadek pacjenta z przeglądu lekowego – uczulenie na orzeszki ziemne
Do apteki zgłosiła 56-letnia kobieta, która chce zwrócić tonik na pamięć i koncentrację, który kupiła kilka dni temu w aptece. Z jej relacji wynika, że po zażyciu pierwszej dawki dostała wysypki na całym ciele oraz uporczywą biegunkę. Żąda zwrotu pieniędzy.
- Data: 28.03.2025

Opieka farmaceutyczna dla seniorów – poznaj wskazówki dla farmaceutów
Opieka farmaceutyczna, to istotny element, który może poprawić jakość życia seniorów poprzez zapewnienie bezpiecznego i efektywnego stosowania leków. Farmaceuci, posiadający odpowiednią wiedzę, mogą nie tylko monitorować przebieg farmakoterapii, ale również wspierać seniorów w ich edukacji zdrowotnej. Włączenie seniorów do opieki farmaceutycznej w Polsce wymaga dalszego rozwoju systemu usług farmaceutycznych oraz lepszej współpracy między farmaceutami a lekarzami.
- Data: 27.03.2025

Trzeba uważać na wielkoformatowe ogłoszenia apteczne
Jeżeli informacja o działalności apteki zawiera ewidentne treści reklamowe, odpowiada za nią każdoczesny właściciel apteki, nawet, gdy wykonał ją lub zlecił jego poprzednik. Karać zaś nie można za wielkoformatowe, kolorowe i rzucające się w oczy ogłoszenie o lokalizacji i godzinach pracy apteki – gdyż nie jest to zakazana reklama.
- Data: 27.03.2025

Zioła w aptece – jakie surowce wspierają odporność organizmu
Zainteresowanie pacjentów aptek i punktów aptecznych ziołolecznictwem cały czas wzrasta. Poszukują oni skutecznych sposobów na ochronę przed potencjalną infekcją. Niestety, internet, będący dla wielu głównym źródłem informacji, często wprowadza w błąd, co prowadzi do masowego wykupu preparatów z inozyną i cynkiem. W tej sytuacji fachowa porada farmaceutyczna nabiera wyjątkowego znaczenia.
- Data: 27.03.2025

Zmiany dotyczące dyżurów aptek finansowanych przez płatnika publicznego NFZ
Głównym celem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych było rozszerzenie uprawnień do wystawiania recept poprzez zmianę przepisów w ten sposób, że osobą uprawnioną do wystawiania recept na darmowe leki, środki lub wyroby będzie osoba posiadająca uprawnienie do preskrypcji wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego i jeżeli prawo to zapisano w przepisach regulujących zasady wykonywania danego zawodu medycznego. Jednak istotne zmiany zostały również wprowadzone w dyżurach aptek finansowanych przez NFZ.
- Data: 27.03.2025

Łatwiejszy dostęp do bezpłatnych leków i refundowanych szczepionek
Nowe przepisy rozszerzają listę lekarzy uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Zmiany obejmują także farmaceutów, którzy będą mogli wypisywać recepty na refundowane szczepionki dostępne w aptekach.
- Data: 27.03.2025
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
