Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki według projektu ustawy o zawodzie farmaceuty
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w ramach procedowanej ustawy o zawodzie farmaceuty większą wagę poświęcano kwestiom bezpośrednio odnoszącym się do prowadzenia działalności gospodarczej niż zasadom wykonywania zawodu farmaceuty. Wprowadzanie niedookreślonych przepisów dających możliwość w zasadzie natychmiastowego unieruchamiania apteki czy cofnięcia zezwolenia na jej prowadzenie powoduje stan niepewności dla podmiotów prowadzących apteki i pacjentów, dodatkowo potęgowany przez panującą epidemię.
- Data: 23.11.2020
Czy w każdej aptece powinien być dostęp do obowiązującej Farmakopei Polskiej
Obowiązek posiadania Farmakopei przez każdą aptekę budzi sporo emocji. Można spotkać się z opiniami, z których jedna mówi, że obecność takiej literatury w aptece jest koniecznością, a druga twierdzi, że to niepotrzebny wydatek. Niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy na ten temat, faktem jest, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, w lokalu apteki ogólnodostępnej i lokalu apteki szpitalnej powinien być zapewniony dostęp do obowiązującej Farmakopei Polskiej oraz niezbędnej literatury fachowej.
- Data: 23.11.2020
Jak postępować z przeterminowanymi, zniszczonymi, sfałszowanymi produktami leczniczymi
Ustawa Prawo farmaceutyczne, regulująca m.in. zasad y i tryb dopuszczania do obrotu produktów leczniczych oraz warunki obrotu produktami leczniczymi, wprost stanowi, iż produkty lecznicze mogą znajdować się w obrocie tylko w ustalonym dla nich terminie ważności. Obowiązek przeprowadzenia zniszczenia produktów leczniczych obciąża natomiast przede wszystkim podmioty prowadzące obrót tymi produktami, a więc zarówno hurtownie farmaceutyczne, apteki, jak i każdą inną placówkę uprawnioną do sprzedaży produktów leczniczych.
- Data: 23.11.2020
Jakie są zasady realizacji zapotrzebowania na zakup produktów leczniczych
Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne są wydawane z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty oraz na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Samo złożenie zapotrzebowania, jak też jego realizacja podlegają ścisłym regulacjom, apteki mają ponadto obowiązek prowadzenia ewidencji zrealizowanych zapotrzebowań.
- Data: 23.11.2020
Komu apteka może zbyć produkty lecznicze bez naruszenia zakazu
Od ponad roku obowiązują znowelizowane przepisy Prawa farmaceutycznego, których celem była walka z nielegalnym wywozem leków pozyskiwanych z rynku detalicznego i wynikającym z tego problemem niedoboru leków. Regulacje te w dalszym ciągu budzą jednak sporo wątpliwości, związanych zwłaszcza ze sprzedażą leków na rzecz podmiotów innych niż bezpośredni pacjent czy podmioty wykonujące działalność leczniczą. Mimo to za nieprzestrzeganie przepisów ustawy zostały zastrzeżone surowe kary.
- Data: 23.11.2020
Nowe zasady wystawiania faktur w aptece – na co zwrócić szczególną uwagę
Codzienną praktyką w pracy apteki jest wystawianie faktur sprzedażowych pacjentom za dokonane zakupy. Z uwagi na szczególny charakter prawny aptek jako miejsca świadczenia usług farmaceutycznych należy mieć na uwadze, że nieprawidłowości w tym zakresie mogą skutkować nie tylko konsekwencjami skarbowymi dla podmiotu prowadzącego aptekę, ale także możliwością cofnięcia zezwolenia przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Dodatkowo od 1 października 2020 r. obowiązują dodatkowe obostrzenia. Sprawdź jakie.
- Data: 23.11.2020