Czy farmaceuci, jako pracownicy medyczni, powinni być objęci ochroną ubezpieczeniową
Zawód farmaceuty został uregulowany w ustawie z 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich oraz częściowo w ustawie z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Przepisy zawierają szereg zapisów dotyczących istoty zawodu farmaceuty, jego kwalifikacji, jednak nie odnosi się do jednej istotnej kwestii – ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodu farmaceuty. Ma to szczególne znaczenie w dobie pandemii.
- Data: 22.05.2020
Czy jest obowiązek pełnienia dyżuru podczas epidemii COVID-19
Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteki są zobligowane do przestrzegania harmonogramu pracy ustalonego w uchwale rady powiatu. Powyższy obowiązek obejmuje także pełnienie dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy. Kwestie dyżurów nabrały szczególnego znaczenia w związku z trwającą epidemią COVID-19.
- Data: 22.05.2020
Czy z powodu pandemii COVID-19 są prowadzone kontrole w aptece
Koronawirus wywołał całkowity paraliż wielu branż, a na wielu wymusza funkcjonowanie na zupełnie nowych zasadach, jednakże brak jednoznacznych regulacji na poziomie ustawowym powoduje, że nie wiadomo, jak z niektórymi sytuacjami sobie radzić. Przykładem powyższego jest choćby prowadzenie kontroli w aptekach, gdyż oficjalnych przepisów o czasowym zawieszeniu przeprowadzania kontroli nie ma i raczej nie będzie.
- Data: 22.05.2020
Dotychczasowe druki recept pozostają ważne kolejny rok
18 kwietnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja zmieniająca rozporządzenie w sprawie recept, która między innymi przedłuża możliwość stosowania „starych druków recept” o dalsze 12 miesięcy, tj. do 18 kwietnia 2021 r., oraz określa sposób budowy unikalnego numeru identyfikującego receptę w postaci papierowej, wystawianej przez farmaceutów dla siebie i członków swojej rodziny. Wynika to za faktu, że osoby uprawnione nie wykorzystały jeszcze starych druków recept, przedłużono ich ważność o kolejne 12 miesięcy. Tym samym pacjenci nie będą narażeni na ponowne wizyty u lekarza w celu uzyskania recept zgodnych ze wzorem.
- Data: 22.05.2020
Jakie środki prawne przysługują̨ pracownikom aptek w związku z możliwością zakażenia koronawirusem
Rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce powoduje, że pracownicy aptek są stale narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w miejscu pracy. Z uwagi na to, że nie we wszystkich aptekach udało się już wdrożyć wystarczające środki mające na celu możliwe ograniczenie ryzyka zakażenia, warto przypomnieć, jakie środki prawne przysługują w takiej sytuacji.
- Data: 22.05.2020
Jakie zmiany dla farmaceutów wprowadza tarcza antykryzysowa
Jak już informowaliśmy w dniu 8 marca 2020 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana potocznie specustawą COVID-19. Minął niespełna miesiąc od uchwalenia tamtych przepisów, a ustawa doczekała się już obszernej nowelizacji. Również w zakresie prawa farmaceutycznego.
- Data: 22.05.2020
Państwowy egzamin specjalizacyjny farmaceutów odwołany
W związku z ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 na terenie Rzeczypospolitej Polskiej Minister Zdrowia odwołuje wszystkie części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Farmaceutów we wszystkich dziedzinach (PESF), które miały się odbyć od dnia 15 maja do dnia 30 czerwca w sesji wiosennej 2020 roku.
- Data: 22.05.2020