Brak szkoleń dla aptekarzy w pandemii, czyli założenia ustawy o kadrach medycznych
W dniu 17 listopada 2020 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. Projekt przeszedł w stosunkowo krótkim czasie pełną ścieżkę legislacyjną. W dniu 27 listopada został uchwalony przez Sejm, następnie trafił do Senatu, po czym został przedstawiony Prezydentowi RP do podpisu. Nowe przepisy obejmują również farmaceutów.
- Data: 22.12.2020
Czy farmaceuci są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny – fakty i mity
W znowelizowanym na początku listopada 2020 roku rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pojawiło się wiele znaków zapytania. Najważniejsze jednak pytanie dla branży farmaceutycznej brzmi: czy również farmaceuci, podobnie jak inni przedstawiciele zawodów medycznych, są zwolnieni z automatycznej kwarantanny?
- Data: 22.12.2020
Jak prawidłowo zatrudnić kierownika apteki według nowych zasad
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zawiera szereg regulacji, które zmieniają dotychczasowe zasady działania w ramach istniejących rozwiązań na gruncie ustawy Prawo farmaceutyczne. Istotnej modyfikacji uległy m.in. zasady zatrudniania kierownika apteki, w tym zwłaszcza w zakresie postępowania regulującego procedurę jego zgłaszania oraz działania wojewódzkiej inspekcji farmaceutycznej.
- Data: 22.12.2020
Jakie procedury epidemiczne należy stosować w aptece zgodnie z przepisami
Wprowadzenie stanu epidemii było sporym zaskoczeniem dla wszystkich gałęzi gospodarki. Wiązało i nadal wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Nie ominęło to również aptek, a dokładnie kontaktu z pacjentem. Pojawiło się wiele wątpliwości i kontrowersji dotyczących między innymi wyposażenia w środki ochrony osobistej, które z czasem stały się też przedmiotem licznych kontroli. Stąd też powstała potrzeba zaktualizowania podstawowych zasad obowiązujących w tym zakresie.
- Data: 22.12.2020
Monitoring pacjentów z COVID-19 – rusza Domowa Opieka Medyczna
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr.
- Data: 22.12.2020
NIK o systemie monitorowania niepożądanych działań leków – jaka rola farmaceutów
System monitorowania niepożądanych działań leków nie funkcjonuje prawidłowo – to najważniejszy wniosek kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK) przeprowadzonej w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) i w 20 wybranych szpitalach w kraju. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazano brak identyfikacji niepożądanego działania leku oraz brak zgłaszania takich przypadków przez osoby wykonujące zawód medyczny.
- Data: 22.12.2020
Nowe rozporządzenie w sprawie recept – przygotuj się na zmiany
1 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego związane z receptą transgraniczną. W związku z koniecznością uregulowania sposobu realizacji elektronicznej recepty transgranicznej wystawionej w innym państwie członkowskim Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowego rozporządzenia ws. recept, który 17 listopada 2020 r. został skierowany do konsultacji publicznych. Choć działania te stanowią przede wszystkim realizację kolejnego etapu wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia, to jednak przy okazji prac nad nowym rozporządzeniem odświeżono również dotychczasowe zasady wystawiania i realizacji recept krajowych.
- Data: 22.12.2020