
Jak otworzyć punkt apteczny
Poza aptekami obrót detaliczny produktami leczniczymi mogą prowadzić punkty apteczne. Punkt taki może prowadzić osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. Nie trzeba zatem posiadać wykształcenia farmaceutycznego – ani magisterskiego, ani technicznego – aby stać się właścicielem punktu aptecznego. Konieczne jest wyłącznie uzyskanie stosownego zezwolenia.
- Data: 28.06.2023

Czy farmaceuta może zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny
Niepożądany odczyn poszczepienny, tzw. NOP to „zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki”, a także „niepożądany objaw chorobowy pozostający w związku czasowym z wykonanym szczepieniem ochronnym”. Wyjątkiem są odczyny po szczepieniu BCG (przeciwko gruźlicy) – tu kryterium czasowe jest znacznie wydłużone.
- Data: 27.02.2022

Czy można przenieść zezwolenie na prowadzenie apteki
Pytanie: Czy możliwe jest przeniesienie koncesji wydanej na prowadzenie apteki dla jednoosobowej działalności gospodarczej na nabywcę, który spełnia wymogi prawa farmaceutycznego w zakresie posiadania aptek (spółka jawna, mgr farm. jako jednoosobowa działalność)?
- Data: 27.02.2022

Czy wraz ze śmiercią wspólnika spółki jawnej wygasa zezwolenie na prowadzenie apteki
Spółka jawna jest spółką handlową i jednocześnie spółką osobową, która może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki jawnej bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.
- Data: 27.02.2022

Farmaceuta wykona test antygenowy w kierunku COVID-19 i nie tylko
Od 27 stycznia 2022 r. wszystkie zainteresowane osoby będą mogły wykonać bezpłatny test antygenowy w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 przeprowadzony przez farmaceutę w aptece ogólnodostępnej. Takie uprawnienia aptekarze dostali na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 stycznia 2022 r. w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Wykonywanie testów w kierunku COVID-19 będzie przeprowadzane w aptece przez farmaceutę bezpłatnie.
- Data: 27.02.2022

Jakie badania diagnostyczne wykona farmaceuta
Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła definicję opieki farmaceutycznej i zakres usług, jakie farmaceuci mogą wykonywać w ramach jej sprawowania. Wśród nich wymienia się m.in. wykonywanie badań diagnostycznych. Ich wykaz przy uwzględnieniu potrzeb i bezpieczeństwa pacjentów, a także możliwości lokalowych aptek określa rozporządzenie ministra zdrowia.
- Data: 27.02.2022
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
