Czy można przenieść zezwolenie na prowadzenie apteki

Ewa Lewańska

Autor: Ewa Lewańska

Dodano: 27 lutego 2022
3a8f207a66dfc0e1b0073b58187017fb268f1d35-xlarge (2)
Pytanie:

Czy możliwe jest przeniesienie koncesji wydanej na prowadzenie apteki dla jednoosobowej działalności gospodarczej na nabywcę, który spełnia wymogi prawa farmaceutycznego w zakresie posiadania aptek (spółka jawna, mgr farm. jako jednoosobowa działalność)?

Odpowiedź:

Tak, istnieje prawna możliwość przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki. Konieczne jest jednak zachowanie wszystkich wymogów opisanych w ustawie Prawo farmaceutyczne. Pierwszym warunkiem jest zbycie przez podmiot, na rzecz którego zostało wydane pozwolenie, całej apteki ogólnodostępnej, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Nabywca powinien być albo farmaceutą posiadającym prawo wykonywania zawodu, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, albo spółką jawną lub spółką partnerską, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu. Lekarz lub lekarz dentysta także mogą nabyć aptekę, ale do wniosku o przeniesienie zezwolenia muszą załączyć oświadczenie o niewykonywaniu zawodu lekarza. Ważne jest to, że adres apteki nie może ulec zmianie, a nabywca zobowiązany jest złożyć pisemne oświadczenie, w którym przyjmie wszystkie warunki zawarte w zezwoleniu na prowadzenie apteki.

Umowa sprzedaży apteki

Pierwszym krokiem niezbędnym do przeniesienia na nabywcę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej jest zawarcie z nim umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, czyli całej apteki. Żeby umowa sprzedaży była ważna, wymagana jest wizyta u notariusza w celu poświadczenia przez niego podpisów stron umowy. Oznacza to, że nie wystarczy samo zawarcie porozumienia poprzez przykładowo wymianę skanów umowy albo podpisanie jej tylko z użyciem podpisu elektronicznego.

Sama sprzedaż apteki nie jest wystarczająca. Kluczowe jest spełnienie przez nabywcę wymogów stawianych przez Prawo farmaceutyczne.

Sprzedaż całej apteki ogólnodostępnej w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego oznacza, że sprzedawana jest cała apteka jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje to w szczególności:

nazwę apteki;

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

koncesje, licencje i zezwolenia;

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

tajemnice przedsiębiorstwa;

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem apteki.

Warunki dotyczące nabywcy

Przeniesienie zezwolenia będzie niedopuszczalne, jeżeli nabywca apteki ogólnodostępnej spełnia któryś z następujących warunków:

prowadzi lub wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej albo zajmuje się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi,

prowadzi na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych bądź podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, zwłaszcza podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą łącznie więcej niż 1% aptek na terenie województwa,

jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą na terenie województwa więcej niż 1% aptek ogólnodostępnych.

Zezwolenie nie będzie mogło zostać przeniesione także w sytuacji, gdy nabywca, wspólnik lub partner spółki będącej nabywcą spełnia choćby jeden z tych warunków:

jest wspólnikiem, w tym partnerem, w spółce lub spółkach, które prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne,

prowadzi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne albo podmiot lub podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmiot lub podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą co najmniej 4 apteki ogólnodostępne,

jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne,

wchodzi w skład organów spółki posiadającej zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej lub zajmującej się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi.

Stronami w postępowaniu o przeniesienie zezwolenia są podmiot, który nabył całą aptekę ogólnodostępną, oraz podmiot, na rzecz którego zostało wydane zezwolenie.

Ile kosztuje przeniesienie zezwolenia

Przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Wynosi ona 20% pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, czyli w 2022 roku będzie to kwota 3.010 złotych. Opłata ta stanowi dochód budżetu państwa.

Poza powyższymi przypadkami zezwolenie nie zostanie skutecznie przeniesione na nabywcę także w następujących wypadkach:

jeżeli nabywcy w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku cofnięto zezwolenie na wytwarzanie lub import produktów leczniczych lub produktów leczniczych weterynaryjnych, prowadzenie apteki lub hurtowni farmaceutycznej, lub nabywca w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku został skreślony z Krajowego Rejestru Pośredników w Obrocie Produktami Leczniczymi;

nabywca posiada zezwolenie na wytwarzanie lub import produktu leczniczego albo produktu leczniczego weterynaryjnego albo wystąpił z wnioskiem o wydanie takiego zezwolenia, prowadzi hurtownię farmaceutyczną lub hurtownię farmaceutyczną produktów leczniczych weterynaryjnych albo wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na jej prowadzenie, zajmuje się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi albo wystąpił z wnioskiem o wpis do Krajowego Rejestru Pośredników w Obrocie Produktami Leczniczymi, lub wykonuje działalność leczniczą albo wystąpił z wnioskiem o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą;

nabywca nie daje rękojmi należytego prowadzenia apteki;

na nabywcę w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku nałożono karę pieniężną za naruszenie niektórych przepisów Prawa farmaceutycznego, tj. prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, aptek ogólnodostępnej i punktu aptecznego wbrew warunkom wymaganego zezwolenia, naruszenie przepisów związanych z wywozem lub zbyciem leków za granicę lub nieprzekazanie informacji do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.

ustawa z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1977 ze zm.).

Autor: Ewa Lewańska radca prawny specjalizujący się w prawie farmaceutycznym
Ewa Lewańska

Autor: Ewa Lewańska

radca prawny specjalizujący się w prawie farmaceutycznym

Numer 61, listopad 2024 r.

Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej