Błędne wyliczenie ilości leku przez system – co powinien zrobić farmaceuta
Pytanie: Mam receptę z kalkulatorem na Letrox 50 - 5 op. po 50. P1 wylicza, że mogę dać 150 tabl. Oczywiście liczy źle. Wydaje pacjentowi jednorazowo tylko 100 tabl. (NZO bodaj 25 tabl). Czy w kolejnym dniu mogę dać 50 tabl. w myśl rozporządzenia mówiącego o braku kar za naruszenie zasady realizacji po 3/4 okresie? Co dodatkowego wnosi to rozporządzenie tj. w jakich sytuacjach zdejmuje z nas obowiązek liczenia tegoż okresu?
- Data: 19.11.2024
Izba aptekarska nie może uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym po wydaniu prawomocnej decyzji
Izba aptekarska jako organizacja społeczna może przystąpić w charakterze strony do postępowania w sprawie o przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki, jednak gdy decyzja w przedmiocie przeniesienia zezwolenia aptecznego zostanie wydana lub doręczona i uprawomocni się wskutek braku zaskarżenia, wniosek taki będzie bezprzedmiotowy. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2024 r. (sygn. akt II GSK 1947/23).
- Data: 04.11.2024
Jak radzić sobie ze stresem w pracy farmaceuty
W dzisiejszym świecie podwyższony poziom stresu jest codziennością, a rzeczywistość apteczna dostarcza farmaceucie go coraz więcej. Ciągłe zmiany legislacyjne wymuszają na kierownikach wiele zmian w prowadzeniu apteki, a te – stawiają wyzwania ich pracownikom.
- Data: 04.11.2024
Jaki wpływ na regulacje rynku aptek ma wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 września 2024 roku
Sprawa ustawy „Apteka dla Aptekarza 2.0” stanowi przykład wyzwań związanych z procedurą legislacyjną w Polsce, a także problemów wynikających z kryzysu konstytucyjnego. Choć Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności procedury uchwalenia ustawy z Konstytucją, sytuacja prawna pozostaje niejasna, co stawia polski rynek aptek przed niepewną przyszłością.
- Data: 04.11.2024
Koniec z obowiązkiem prowadzenia receptury aptecznej – wnioski z Raportu Zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept
Propozycje zmian wypracowane przez Zespół ds. preskrypcji i realizacji recept, który wydał stosowany raport, stanowią bazę wyjściową do przeprowadzenia niezbędnych zmian, możliwe więc, że będą modyfikowane, niemniej jednak, czeka nas istna rewolucja w systemie preskrypcji i realizacji recept.
- Data: 04.11.2024
Przypadek pacjenta z przeglądu lekowego - infekcja górnych dróg moczowych i furazydyna
Do apteki zgłasza się 45-letnia kobieta i prosi farmaceutę o opakowanie Furaginy (furazydyna) bez recepty i witaminę C 1000 mg. Narzeka, że poprzednie opakowanie nic jej nie pomogło - ból nasilił się, a teraz dodatkowo częściej musi chodzić do toalety. Ponadto chce kupić również krople żołądkowe i No-spę (drotawerynę), bo ma objawy zatrucia pokarmowego (wymioty i ból brzucha).
- Data: 04.11.2024