1 procent, a taki ważny, czyli o koncentracji aptek
Przepisy antykoncentracyjne dotyczą nie tylko największych podmiotów gospodarczych i takich sektorów gospodarki, jak energetyka czy transport. Także apteki są przedmiotem pewnych obostrzeń w zakresie ich prowadzenia. Zobaczmy, jakie warunki są potrzebne do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki w aspekcie nadmiernej koncentracji.
- Data: 25.03.2020
Czy można wydać lek pacjentowi, gdy są błędy na recepcie
Brak dawkowania lub błędy w sposobie dawkowania leku wskazanego na recepcie, błędne dane na recepcie, to jedne z najczęściej spotykanych problemów, z jakimi na codzień zmagają się farmaceuci. W takich przypadkach zawsze jednak potrzebna jest szybka decyzja. Sprawdź, jak należy właściciele postępować.
- Data: 25.03.2020
Czy prawo farmaceutyczne dopuszcza stosowanie marketingu
Silna konkurencja na rynku aptek wiąże się z pokusą zareklamowania placówki i zachęcenia potencjalnych klientów do zakupu oferowanych produktów. Czy w świetle aktualnych przepisów jest to możliwe, a jeśli nie, to jakie za to grożą kary?
- Data: 25.03.2020
Jak uniknąć konfliktów między współpracownikami w aptece
Konflikty między współpracownikami się zdarzają, a sztuką jest stworzyć takie miejsce pracy, gdzie nieporozumienia nie istnieją. Za higienę warunków pracy odpowiada przede wszystkim pracodawca oraz osoba wyznaczona przez pracodawcę do organizowania pracy pracownikom i zarządzania nimi. Należy podejmować działania z poszanowaniem przepisów Kodeksu pracy, dotyczących równego traktowania pracowników i niedyskryminacji.
- Data: 25.03.2020
Kto ustala rozkład godzin pracy apteki – poznaj praktyczne wskazówki
Wszyscy pacjenci powinni mieć możliwość uzyskania świadczenia w postaci zakupu lekarstwa w aptece w warunkach całodobowych. Aby to zagwarantować, ustalenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie powierzono kompetencji rady powiatu. Rozstrzygnięcie następuje w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii wójtów gmin (burmistrzów, prezydentów miast) z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. W jaki sposób podmiot prowadzący aptekę jest zatem uprawniony do wyznaczania czasu pracy swojej placówki?
- Data: 25.03.2020
Postępowanie przed sądem aptekarskim bez tajemnic – procedura krok po kroku
Pytanie: W jednym z ostatnich artykułów opisywana była odpowiedzialność zawodowa członków samorządu aptekarskiego za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii zawodowej oraz przepisami dotyczącymi wykonywania zawodu farmaceuty. Chciałabym się jednak dowiedzieć, jak wygląda procedura rozpoznawania spraw przez sąd aptekarski.
- Data: 25.03.2020
Przekazywania uzgodnionego zestawienia zbiorczego w postaci elektronicznej
Apteki i punkty apteczne mogą przekazywać uzgodnione zestawienia zbiorcze w postaci elektronicznej za pomocą SZOI lub Portalu Świadczeniodawcy. Nowe udogodnienia dostępne są odpowiednio od 17 lutego oraz 25 lutego 2020 r. Zestawienia można podpisać przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub ePUAP oraz przekazać do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. W przypadku składania wielu podpisów kwalifikowanych na jednym dokumencie należy potwierdzić u dostawcy podpisu możliwość równoległego i prawidłowego podpisywania dokumentu. Przekazane uzgodnione zestawienie zbiorcze w postaci papierowej lub elektronicznej stanowi podstawę refundacji.
- Data: 25.03.2020