
Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki według projektu ustawy o zawodzie farmaceuty
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w ramach procedowanej ustawy o zawodzie farmaceuty większą wagę poświęcano kwestiom bezpośrednio odnoszącym się do prowadzenia działalności gospodarczej niż zasadom wykonywania zawodu farmaceuty. Wprowadzanie niedookreślonych przepisów dających możliwość w zasadzie natychmiastowego unieruchamiania apteki czy cofnięcia zezwolenia na jej prowadzenie powoduje stan niepewności dla podmiotów prowadzących apteki i pacjentów, dodatkowo potęgowany przez panującą epidemię.
- Data: 23.11.2020

Czy w każdej aptece powinien być dostęp do obowiązującej Farmakopei Polskiej
Obowiązek posiadania Farmakopei przez każdą aptekę budzi sporo emocji. Można spotkać się z opiniami, z których jedna mówi, że obecność takiej literatury w aptece jest koniecznością, a druga twierdzi, że to niepotrzebny wydatek. Niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy na ten temat, faktem jest, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, w lokalu apteki ogólnodostępnej i lokalu apteki szpitalnej powinien być zapewniony dostęp do obowiązującej Farmakopei Polskiej oraz niezbędnej literatury fachowej.
- Data: 23.11.2020

Czy i w jakim zakresie kwestie pracownicze podlegają kontroli w aptece
Praca w aptece może być wykonywana zarówno na podstawie umowy cywilnoprawnej, jak i na podstawie tzw. samozatrudnienia. Jednakże najbardziej pożądaną formą kontraktu, jaki może zostać nawiązany przez pracodawcę z pracownikiem, jest umowa o pracę. Ta forma zatrudnienia rodzi jednak szereg obowiązków po stronie pracownika, jak też pracodawcy, a przestrzeganie prawa pracy przez pracodawcę podlega kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy.
- Data: 23.10.2020

Czy umieszczenie apteki w rankingu sklepów internetowych narusza zakaz reklamy
Prowadzenie apteki wymaga uwzględnienia ustawowego zakazu jej reklamy. Zgodnie z orzecznictwem, za reklamę uznawane są wszelkie działania służące zwiększeniu sprzedaży oraz dotarciu do coraz szerszego kręgu odbiorców. Reklamą apteki będą zatem wszystkie czynności zachęcające pacjentów do skorzystania z usług konkretnej apteki. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej formie prowadzone są działania, lecz cel, jakiemu służą.
- Data: 23.10.2020

Jak zgłosić podejrzenie o niespełnianiu wymagań jakościowych produktu leczniczego
W związku ze znacznym wzrostem zgłoszeń dotyczących wad jakościowych i reklamacji jakościowych produktów leczniczych przekazywanych przez hurtownie farmaceutyczne Główny Inspektor Farmaceutyczny zaobserwował praktykę przekazywania takich zgłoszeń hurtowniom przez apteki, zamiast informowania wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych. Sprawdź, jak przebiega procedura kro po kroku.
- Data: 23.10.2020

Cała prawda o dyżurach aptek według Naczelnego Sądu Administracyjnego
Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Rozkład ten na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Regulacja taka umożliwia więc narzucenie aptekom bezpłatnych dyżurów i ogranicza prawo do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej. Na temat tego, czy tego rodzaju rozwiązanie jest zgodne z konstytucją, ostatnio wypowiedział się NSA w wyroku z 25 lutego 2020 r. (sygn. akt II GSK 3624/17).
- Data: 24.09.2020

Czy farmaceuta będzie nadzorował technika farmaceutycznego – planowane zmiany
3 lutego 2020 r. do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt przewiduje kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w ramach jednego aktu normatywnego. Ponadto wiele funkcjonujących przepisów prawnych odnosi się ogólnie do fachowych pracowników aptek, obejmując tym samym zarówno farmaceutów, jak i techników farmaceutycznych, choć są to dwa różne zawody, a różnice między nimi mają swoje źródło w procesie kształcenia. Sprawdź, co przewidują projektowane przepisy.
- Data: 24.09.2020

Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas weryfikacji autentyczności leków
Każda apteka ogólnodostępna, apteka szpitalna, punkt apteczny lub dział farmacji szpitalnej powinny wdrożyć środki, które pozwolą na prawidłową realizację obowiązków związanych z weryfikacją autentyczności leków, np. wyposażyć zaplecze placówki w system do skanowania leków. Wysokość kar jest różna dla różnych podmiotów, ale wynoszą one nawet 20 tys. zł. Niestety wiele aptek ma poważne problemy z wykonywaniem tego obowiązku.
- Data: 24.09.2020

Czy można dokonywać sprzedaży produktów leczniczych z zamykanej apteki
Wraz z wnioskiem o wygaszenie zezwolenia podmiot prowadzący aptekę może zwrócić się do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o zgodę na zbycie produktów leczniczych znajdujących się w aptece do hurtowni farmaceutycznej, innej apteki lub punktu aptecznego. Sprawdź, jak wygląda ten proces w praktyce.
- Data: 17.08.2021

Aplikacja do profilowania pacjentów apteki – czy to dopuszczalne rozwiązanie
Niedawno na rynku pojawiła się aplikacja internetowa umożliwiająca pacjentowi m.in. wyszukiwanie aptek mogących zrealizować jego e-receptę, a następnie wyświetlanie mu treści przygotowanych na podstawie profilowania. Naczelna Izba Aptekarska powzięła wątpliwości co do zgodności z prawem działań podejmowanych przez dostawcę aplikacji. Obawy budzi przede wszystkim możliwość wykorzystania informacji związanych z oceną sytuacji zdrowotnej danej osoby do wyświetlania jej spersonalizowanych treści.
- Data: 21.08.2020

Jak prowadzić i przekazywać dokumentację za pośrednictwem BDO
Baza danych odpadowych to system informatyczny, za pomocą którego można tworzyć i przesyłać dokumentację ewidencyjną, tj. karty ewidencji oraz karty przekazania odpadów. W przyszłości dostępny będzie również moduł sprawozdawczy. Dowiedz się, jak w prosty sposób korzystać ze wszystkich dostępnych funkcjonalności, jakie ma BDO.
- Data: 21.08.2020

Dyrektywa antyfałszywkowa – jak w praktyce stosować nowe przepisy
Z dniem 1 lipca 2020 r. w związku z zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego implementacji dyrektywy antyfałszywkowej weszływ życie znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego. Wprowadzają one możliwość nakładania na apteki kar pieniężnych w przypadku popełnienia błędów w weryfikacji autentyczności leków. Mając to na uwadze, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała komunikat, w którym przypomniała, jak prawidłowo stosować przepisy.
- Data: 23.07.2020

Jakie błędy najczęściej popełnia personel apteki – wyniki kontroli NFZ
Z publikowanych co kwartał przez NFZ informacji o wynikach kontroli przeprowadzonych przez terenowe wydziały kontroli NFZ w aptekach wynika, na jakich płaszczyznach najczęściej zdarzają się błędy i naruszenia przepisów. Warto zapoznać się z tą listą, żeby zwrócić uwagę, na jakim etapie działalności dochodzi do nieprawidłowości, i położyć szczególny nacisk na ich wyeliminowanie.
- Data: 23.07.2020

Jak wystawić receptę farmaceutyczną za pomocą aplikacji
E-recepty w porządku prawnym pojawiły się pod koniec 2015 roku wraz z ustawą o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Ustawa zmieniła zasady wystawiania recept farmaceutycznych, dając możliwość wystawienia wszystkim farmaceutom z prawem wykonywania zawodu. Równocześnie ustawodawca zapisał, że także recepty farmaceutyczne będą wystawiane w postaci elektronicznej. Wystawienie e-recepty farmaceutycznej w programie aptecznym nie różni się za bardzo od wystawienia recepty papierowej. Z dniem 15 maja 2020 r. w aplikacji gabinet.gov.pl została uruchomiona funkcjonalność pozwalająca farmaceutom wystawić recepty pro auctore i pro familiae.
- Data: 01.06.2022

Na jakie wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej mogą liczyć apteki
Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na sytuację finansową wielu aptek. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami szereg placówek obsłużyło mniej klientów niż w normalnych warunkach, a co za tym idzie, odnotowało znacząco niższe przychody. Jednocześnie koszty prowadzenia działalności pozostały u części z nich na poziomie sprzed kryzysu, co mogło znacząco zachwiać stabilnością finansową. W takiej sytuacji kluczowe staje się zweryfikowanie, z jakiego wsparcia finansowego mogą skorzystać takie apteki.
- Data: 19.06.2020

Czy farmaceuci, jako pracownicy medyczni, powinni być objęci ochroną ubezpieczeniową
Zawód farmaceuty został uregulowany w ustawie z 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich oraz częściowo w ustawie z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Przepisy zawierają szereg zapisów dotyczących istoty zawodu farmaceuty, jego kwalifikacji, jednak nie odnosi się do jednej istotnej kwestii – ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodu farmaceuty. Ma to szczególne znaczenie w dobie pandemii.
- Data: 22.05.2020

Czy jest obowiązek pełnienia dyżuru podczas epidemii COVID-19
Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteki są zobligowane do przestrzegania harmonogramu pracy ustalonego w uchwale rady powiatu. Powyższy obowiązek obejmuje także pełnienie dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy. Kwestie dyżurów nabrały szczególnego znaczenia w związku z trwającą epidemią COVID-19.
- Data: 22.05.2020

Czy z powodu pandemii COVID-19 są prowadzone kontrole w aptece
Koronawirus wywołał całkowity paraliż wielu branż, a na wielu wymusza funkcjonowanie na zupełnie nowych zasadach, jednakże brak jednoznacznych regulacji na poziomie ustawowym powoduje, że nie wiadomo, jak z niektórymi sytuacjami sobie radzić. Przykładem powyższego jest choćby prowadzenie kontroli w aptekach, gdyż oficjalnych przepisów o czasowym zawieszeniu przeprowadzania kontroli nie ma i raczej nie będzie.
- Data: 22.05.2020

Co musi zagwarantować właściciel apteki personelowi w związku z zagrożeniem koronawirusem
Okres pandemii to czas szczególnego zaangażowania w pomoc pacjentom ze strony przedstawicieli wszystkich grup zawodowych ochrony zdrowia, w tym personelu fachowego w aptekach. Jednym z wyzwań ostatnich dni jest bowiem konieczność zapewnienia dostępu do leków, a tym samym zagwarantowania pacjentom ciągłości farmakoterapii. Z tego względu bezpieczeństwo apteki i jej personelu to kluczowe zadanie postawione przed właścicielem apteki.
- Data: 26.04.2020

Czy apteki mogą samodzielnie wytwarzać płyny dezynfekujące
Na fali niepokoju wywołanego epidemią koronawirusa żele i płyny dezynfekujące stały się jednym z najbardziej chodliwych towarów. Do tego stopnia, że prawie całkowicie zniknęły z aptecznych półek, nie sposób ich też było dostać w żadnej drogerii. Po rozprzestrzenieniu się koronawirusa w wielu krajach zaczęło brakować zarówno środków do dezynfekcji, jak i maseczek. Toteż Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że niektóre apteki będą mogły same wytwarzać i sprzedawać środki dezynfekujące we własnych opakowaniach lub napełniając prywatne opakowania pacjentów.
- Data: 26.04.2020

Czy koronawirus jest usprawiedliwioną nieobecnością na praktykach w aptece
Konieczność odbycia praktyk zawodowych jest niezbędna do wykonywania zawodu farmaceuty w sposób prawidłowy i rzetelny. Przepisy regulują ich dokumentowanie oraz zaliczanie. Sprawdź, jak wygląda odbywanie praktyk w związku z zagrożeniem koronawirusem.
- Data: 26.04.2020

1 procent, a taki ważny, czyli o koncentracji aptek
Przepisy antykoncentracyjne dotyczą nie tylko największych podmiotów gospodarczych i takich sektorów gospodarki, jak energetyka czy transport. Także apteki są przedmiotem pewnych obostrzeń w zakresie ich prowadzenia. Zobaczmy, jakie warunki są potrzebne do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki w aspekcie nadmiernej koncentracji.
- Data: 25.03.2020

Apteka jako przedsiębiorca – jakie dokumenty powinna prowadzić
Prowadzenie apteki jest jedną z form działalności gospodarczej, dlatego obowiązkiem każdej apteki jest posiadanie i bieżące prowadzenie określonej dokumentacji. Zgodność dokumentacji z obowiązującymi przepisami podlega weryfikacji ze strony organów kontroli, w tym m.in. inspekcji farmaceutycznej, inspekcji sanitarnej czy NFZ.
- Data: 02.03.2020

Dodatkowy urlop szkoleniowy dla farmaceuty – czy potrzebny
W Komisji Prawniczej od 19 listopada 2019 r. trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt określa zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, wykonywania zawodu farmaceuty oraz ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów. Dodatkowo zgodnie z projektowanymi przepisami zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Sprawdź, na czym polegają proponowane zmiany.
- Data: 07.02.2020

Apteka nie będzie miała spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za wspólnika
Jeżeli prowadzisz aptekę, powinieneś szczególnie uważnie dobierać sobie wspólników. Na przykład do apteki prowadzonej w formie spółki jawnej, chociażby była ona prowadzona od kilku lat, nie dokooptujesz już jako wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Data: 18.12.2019

Czy apteka internetowa może się promować
Przepisy zezwalają na prowadzenie aptek internetowych. Przyjmuje się, iż jedną z podstawowych i dozwolonych form promocji e-apteki jest pozycjonowanie w Google oraz content marketing, czyli marketing treści. Sprawdź, jakie jeszcze są formy promowania aptek zgodne z prawem.
- Data: 18.12.2019
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
