Jak zrealizować receptę roczną, gdy kalkulator P1 dokonuje błędnych wyliczeń
Pytanie: 12 op. alvesco 160 po 120 dawek. Dawkowanie 2 × 2. 30 kwietnia 2024 r. wydano 3 op. (360 dawek). Pacjent po kolejne opakowania przychodzi 5 sierpnia br. Kalkulator z P1 pokazuje, że mogę wydać w obecnym okresie 600 dawek (na 150 dni). Rozumiem, że kalkulator wlicza opakowanie, które pacjent mógł zrealizować w poprzednim okresie. Czy takie wydanie leku jest właściwe, tzn. 600 dawek?
- Data: 30.09.2024
Co to jest lista antywywozowa leków i jakie produkty obejmuje
Lista antywywozowa leków obejmuje produkty, które są uznane za zagrożone brakiem dostępności, takie jak leki ratujące życie, niezbędne w leczeniu chorób przewlekłych czy stosowane w leczeniu chorób wymagających natychmiastowej interwencji. Czy lista obejmuje również leki o statusie OTC? Czy takie leki można wysłać za granicę w ramach prowadzenia apteki internetowej?
- Data: 30.09.2024
Nieprecyzyjne dawkowanie leków zawierające substancje psychotropowe – co zrobić
Czy w przypadku leków z grup I-N i II-P tzw. psychotropów musi być bezwzględnie podane na recepcie dawkowanie w schemacie ilość × częstotliwość nawet do 1 opakowania? Czy nie można wydać ani jednego opakowania w przypadku zapisu „1 tabl. w razie bólu" dla Oxydoloru? Czy nie można wydać ani jednego opakowania w przypadku zapisu „1 × dz" dla Oxydoloru? Przeczytaj poprawne odpowiedzi ekspertów.
- Data: 30.09.2024
Zwrot refundacji według nowych zasad, czyli co wskazują przepisy w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept
26 sierpnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 22 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept. Jak wskazuje Naczelna Izba Aptekarska, celem wprowadzonych zmian jest dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb rynku farmaceutycznego oraz zapewnienie większej precyzji w przepisach Prawa farmaceutycznego. Rozporządzenie ma również na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla aptek i farmaceutów.
- Data: 30.09.2024
Standardy ochrony małoletnich – wytyczne dla aptek
15 sierpnia 2024 r. był ostatecznym terminem do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich i choć na przygotowanie i wdrożenie standardów ustawodawca przewidział 6 miesięcy, to w przypadku niektórych podmiotów dopiero niedawno okazało się, że wprowadzenie standardów jest konieczne. Mowa oczywiście o aptekach, gdyż tak naprawdę dopiero w przeddzień wejścia w życie przepisów okazało się, że i apteki muszą wdrożyć standardy ochrony małoletnich.
- Data: 30.09.2024