Dodatkowy urlop szkoleniowy dla farmaceuty – czy potrzebny
W Komisji Prawniczej od 19 listopada 2019 r. trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Projekt określa zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, wykonywania zawodu farmaceuty oraz ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceutów. Dodatkowo zgodnie z projektowanymi przepisami zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Sprawdź, na czym polegają proponowane zmiany.
- Data: 07.02.2020
Jak w praktyce uzupełnić wzór karty przekazania odpadów
Produkty lecznicze mogą znajdować się w obrocie w ustalonym dla nich terminie ważności. Zakazany jest więc obrót, a także stosowanie produktów leczniczych nieodpowiadających ustalonym wymaganiom jakościowym oraz produktami leczniczymi, w odniesieniu do których upłynął termin ważności. Takie produkty podlegają zniszczeniu, zgodnie z przepisami ustawy o odpadach.
- Data: 07.02.2020
Jak zadbać o ochronę danych osobowych pacjenta podczas realizacji e-recepty
W przypadku realizacji recepty w postaci elektronicznej pacjent musi podać informacje mogące stanowić dane osobowe. Powiązanie ich z informacjami o nabywanych lekach lub innych produktach leczniczych sprawia, że możliwe jest uzyskanie danych o stanie zdrowia danej osoby, a więc danych szczególnej kategorii, podlegających ponadstandardowej ochronie. Apteki muszą podjąć niezbędne działania, których wynikiem będzie zapewnienie możliwości realizacji e-recept przy zapewnieniu ochrony danym osobowym pacjentów.
- Data: 07.02.2020
Jak zadbać o prawidłowe przechowywanie leków
Produkty lecznicze, ze względu na ich przeznaczenie i właściwości, podlegają nie tylko ścisłym regulacjom w zakresie dopuszczenia do obrotu, lecz obowiązujące przepisy wymagają również uzyskania zezwolenia na ich wytwarzanie lub import. Leki podlegają także nadzorowi nad bezpieczeństwem ich stosowania. Prawnie uregulowana została również kwestia <a >warunków przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Sprawdź, jakie są zasady.
- Data: 07.02.2020
Kontrola NFZ w zakresie refundacji – jakie kary grożą aptece
Działalność aptek w zakresie, w jakim prowadzona jest w nich sprzedaż produktów objętych refundacją, podlega ścisłej kontroli NFZ. Jej przedmiotem jest szeroko pojęta realizacja umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę, oceniana z punktu widzenia zgodności z przepisami prawa i postanowieniami samej umowy.
- Data: 07.02.2020
Nowe zasady wystawiania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz jego elektroniczne potwierdzanie. Przy czym wszystkie zlecenia (w tym karty potwierdzenia uprawnienia na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie wystawiane w ramach potwierdzania zleceń)wystawione i potwierdzone albo wystawione do 31 grudnia 2019 r. będą również realizowane na dotychczasowych zasadach. Okres przejściowy dla potwierdzania i realizowania tych zleceń potrwa do końca 2020 roku.
- Data: 07.02.2020
Opieka farmaceutyczna – jakie wprowadza nowe obowiązki
Przy okazji regulowania zawodu farmaceuty, idąc za przykładem innych państw, Ministerstwo Zdrowia chce w większym stopniu włączyć farmaceutów do systemu świadczeń opieki zdrowotnej i mocniej zaangażować ich w proces sprawowania opieki poprzez udzielanie świadczeń zdrowotnych. Posłużyć ma temu „odświeżony” produkt opieki farmaceutycznej.
- Data: 07.02.2020