Jak prawidłowo realizować recepty na leki psychotropowe
Przepisy dotyczące realizacji recept na leki psychotropowe zmieniają się w ciągu ostatnich lat. Farmaceuci, technicy farmaceutyczni, a nawet kierownicy mają często wątpliwości dotyczące realizacji recept i wydawania leków psychotropowych.
- Data: 02.02.2023
Co podlega kontroli w ogólnodostępnych aptekach działających w ramach franczyzy
PYTANIE Apteki ogólnodostępne mogą funkcjonować w ramach systemu franczyzy pod warunkiem nienaruszania przepisów określonych w Prawie farmaceutycznym. O jakie naruszenia chodzi i co podlega kontroli w takich aptekach?
- Data: 26.10.2021
Czy apteka może wydawać leki recepturowe na zapotrzebowanie podmiotu leczniczego
W ubiegłym roku zaszły zmiany w zasadach dotyczących realizacji zapotrzebowań w aptekach. Nowym obowiązkiem aptek stała się weryfikacja, czy podmiot wystawiający zlecenie znajduje się w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Rejestr ten prowadzony jest w formie serwisu internetowego i jest dostępny publicznie. Celem tego przepisu jest zapewnienie, żeby produkty były wydawane wyłącznie podmiotom rzeczywiście funkcjonującym.
- Data: 26.10.2021
Czy szczepienia przeciwko grypie będą możliwe w aptece
Ministerstwo Zdrowia planuje w ciągu kilku tygodni wprowadzić zmiany ustawowe w zakresie wykonywania szczepień przeciwko grypie w aptekach. Aby poprawić jednak poziom wyszczepialności w Polsce, należy zaangażować wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz w pełni wykorzystać ich kompetencje i umiejętności.
- Data: 26.10.2021
Kto ponosi odpowiedzialność za szczepienia przeciw COVID-19
Przy masowych szczepieniach przeciw COVID-19 prędzej czy później możemy doświadczyć komplikacji, w wyniku których powstanie odpowiedzialność odszkodowawcza. Kto i kiedy odpowie wówczas za ewentualne szkody? Czy obejmuje to również coraz szersze grono farmaceutów dopuszczonych do przeprowadzania szczepień? Poniżej przedstawione są odpowiedzi na te oraz inne pytania.
- Data: 26.10.2021
Nieobecność kierownika apteki grozi karą
3 miesiące zawieszenia prawa wykonywania zawodu. Tak orzekł Naczelny Sąd Aptekarski (sygn. akt AOR 4/20) w sprawie jednej z aptek ogólnodostępnych. Postępowanie dotyczyło sytuacji, w której doszło do naruszenia Prawa farmaceutycznego z powodu nieobecności kierownika apteki w godzinach pracy apteki. Ponadto w przedmiotowej sprawie stwierdzono również, iż na dwóch komputerach na haśle nieobecnego w aptece magistra farmacji ekspediowała pomoc apteczna.
- Data: 26.10.2021
Realizacja pilotażu przeglądów lekowych – sprawdź najnowsze wytyczne
Program pilotażowy przeglądów lekowych został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia w celu oceny zasadności objęcia tych przeglądów zakresem opieki farmaceutycznej, sprawdzenia jej skuteczności praktycznej w warunkach świadczenia opieki farmaceutycznej, określenia wartości klinicznej, wpływu na system opieki zdrowotnej. Wskutek podjęcia tychże działań ma zostać wypracowany jak najlepszy model tego świadczenia zdrowotnego w postaci opieki farmaceutycznej. Dowiedz się, co przewidują najnowsze propozycje zmian w projekcie rozporządzenia.
- Data: 26.10.2021
Sprzedaż wysyłkowa leków – kiedy oraz jakich produktów dotyczy
W dobie handlu internetowego ciężko jest wyobrazić sobie gałąź przemysłu, która nie oferowałaby swoich produktów w sieci. Oczekiwania i przyzwyczajenia konsumentów w krótkim czasie uległy znaczącej zmianie, a sfera online robi wszystko, aby im sprostać. Nic zatem zaskakującego, że wśród świadczonych wyrobów są również produkty lecznicze. W tym przypadku jednak e-commerce podlega wielu restrykcjom prawnym.
- Data: 26.10.2021