Dyrektywa antyfałszywkowa – jak w praktyce stosować nowe przepisy
Z dniem 1 lipca 2020 r. w związku z zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego implementacji dyrektywy antyfałszywkowej weszływ życie znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego. Wprowadzają one możliwość nakładania na apteki kar pieniężnych w przypadku popełnienia błędów w weryfikacji autentyczności leków. Mając to na uwadze, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała komunikat, w którym przypomniała, jak prawidłowo stosować przepisy.
- Data: 23.07.2020
Jakie błędy najczęściej popełnia personel apteki – wyniki kontroli NFZ
Z publikowanych co kwartał przez NFZ informacji o wynikach kontroli przeprowadzonych przez terenowe wydziały kontroli NFZ w aptekach wynika, na jakich płaszczyznach najczęściej zdarzają się błędy i naruszenia przepisów. Warto zapoznać się z tą listą, żeby zwrócić uwagę, na jakim etapie działalności dochodzi do nieprawidłowości, i położyć szczególny nacisk na ich wyeliminowanie.
- Data: 23.07.2020
Jakie dokumenty odpadowe musi przygotowywać apteka
W odniesieniu do wytwórców odpadów ustawa rozróżnia dwa typy dokumentacji, tj. dokumentację ewidencyjną oraz dokumentację sprawozdawczą. Obecnie placówki muszą prowadzić ewidencję odpadów i sprawozdawczość odpadową za pośrednictwem indywidualnego konta w BDO. Warto dodać jeszcze trzeci typ, tj. dokumentację wewnętrzną, potrzebną w razie kontroli.
- Data: 23.07.2020
Koalicja na rzecz szczepień w aptekach
Upowszechnianie szczepień przeciw grypie. To najważniejszy cel Koalicji na rzecz szczepień w aptekach powołanej przez Zrzeszenie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.
- Data: 23.07.2020
Lista kontrolna: Jak prawidłowo wystawiać recepty pro auctore oraz pro familiae
Farmaceuci uzyskali prawo wystawiania recept pro auctore i pro familiae. Takie możliwości stanowią pewnego rodzaju udogodnienie, jednak wiąże się to również z koniecznością poznania określonych obowiązków. Nie chodzi tu tylko o kwestie merytoryczne, tj. przesłanki wystawiania tego rodzaju recept, ale również kwestie techniczne. Farmaceuta musi bowiem umieć prawidłowo korzystać z systemu informatycznego. Dlatego przedstawiamy listę kontrolną, która pozwoli szybko i sprawne wystawiać recepty pro auctore i pro familiae.
- Data: 23.07.2020
Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
W bieżącym wydaniu czasopisma prezentujemy kolejną partię trudnych pytań w zakresie realizacji recept w formie elektronicznej. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ i uchroń się przed błędami, w konsekwencji groźbą zapłaty wysokiej kary.
- Data: 23.07.2020