Apteka nie będzie miała spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za wspólnika
Jeżeli prowadzisz aptekę, powinieneś szczególnie uważnie dobierać sobie wspólników. Na przykład do apteki prowadzonej w formie spółki jawnej, chociażby była ona prowadzona od kilku lat, nie dokooptujesz już jako wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Data: 18.12.2019
Czy apteka internetowa może się promować
Przepisy zezwalają na prowadzenie aptek internetowych. Przyjmuje się, iż jedną z podstawowych i dozwolonych form promocji e-apteki jest pozycjonowanie w Google oraz content marketing, czyli marketing treści. Sprawdź, jakie jeszcze są formy promowania aptek zgodne z prawem.
- Data: 18.12.2019
Czy można sprzedawać leki za pośrednictwem Allegro
Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat dotyczący planów uruchomienia przez serwis Allegro usługi polegającej na sprzedaży przez apteki za pośrednictwem strony internetowej ww.allegro.pl produktów leczniczych o kategorii dostępności OTC.
- Data: 18.12.2019
Czy można zrealizować e-receptę, gdy nie działa system e-zdrowie (P1)
Jednym z bardziej doniosłych wydarzeń w systemie ochrony zdrowia jest proces jego informatyzacji – realizacja projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (projekt P1). Jedną z kluczowych e-usług w ramach trwającego procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce jest usługa elektronicznej recepty. Cel tego procesu wydaje się być słuszny, jednak w praktyce okazuje się być problematyczny. W szczególności, gdy system IT przestaje działać prawidłowo.
- Data: 18.12.2019
Jak długo zachowuje ważność recepta wystawiona w formie elektronicznej
Od stycznia 2020 roku recepty obowiązkowo będą wystawiane w postaci elektronicznej, co w założeniu ma wywołać szereg pozytywnych skutków. Jak czytamy na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, głównym celem systemu e-recepty jest ułatwienie procesu realizacji recept, ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept. Jednak w praktyce okazuje się, że system ten nie jest wolny od wad, a problematyczne okazuje się nawet określenie ważności recepty wystawionej w formie elektronicznej.
- Data: 18.12.2019
Jak przebiega kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w aptece
Nie da się uniknąć kontroli. Zwłaszcza w dobie cyfryzacji, kiedy coraz więcej danych przetwarzanych jest w systemach teleinformatycznych, których algorytmy pozwalają na trafniejsze typowanie obszarów problemowych. Stres związany z kontrolą można jednak ograniczyć poprzez odpowiednie przygotowanie się i zrozumienie podstawowych zasad i mechanizmów rządzących tym postępowaniem.
- Data: 18.12.2019
Jak sprzedać leki do przedszkola według nowych zasad
6 czerwca 2019 r. weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która zaostrzyła przepisy dotyczące zbywania produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne. Jednak kontrowersje, jakie wokół tego powstały, spowodowały, że konieczna była szybka nowelizacja niektórych przepisów, która obowiązuje od 20 sierpnia 2019 r. Sprawdź, jak stosować nowe regulacje prawne.
- Data: 18.12.2019
Jakie dane przekazuje apteka do NFZ – uwaga na kontrole
W związku z nowymi zasadami przeprowadzania kontroli, które weszły w życie 1 czerwca 2019 r., każda apteka powinna położyć szczególny nacisk na wykonywanie swoich obowiązków, w tym sprawozdawczych. Jest to o tyle ważne, że tylko w II kwartale 2019 roku Terenowe Wydziały Kontroli NFZ stwierdziły nieprawidłowości w zakresie realizacji recept refundowanych aż w 140 aptekach na 174 skontrolowanych.
- Data: 18.12.2019