Maksymalne okresy przydatności leków– wytyczne farmakopei polskiej
Pytanie: Mam pytanie dotyczące recepty na lek robiony. Ze sposobu dawkowania wynika, że lek będzie używany przez 50 dni według rozporządzenia w sprawie trwałości leków z 23 grudnia 2020 r. Maść z zawartością wody może być używana do 7 dni, a przechowywana w lodówce – do 14 dni. Czy wobec powyższego zmieniamy ilość leku na recepcie, tak by był na 14 dni? Bez tego sposobu dawkowania możemy zrobić na dłużej. Recepta: DETREOMYCYNA 6,0 AZULANI a 4,0 HYDROCORTIZONI 2,0 AG. DEST. 10,0 SPIR.VIN. 70% ad 200,0 M.f.sol. S, 2 × 1 mil na twarz M.f. 1 op.
- Data: 02.01.2023
Badania profilaktyczne – najważniejsze informacje w ramach opieki farmaceutycznej
Temat badań profilaktycznych jest od zawsze żywo dyskutowany – czy to w aspekcie ekonomicznym, w zakresie budżetu i finansowania, czy też pod kątem dostępności metod lub też przewagi prewencji nad leczeniem. Ale równie istotna jest wiedza o tym,jakie badania należy wykonać z uwagi na wiek, płeć i obciążenia genetyczne oraz jak przekonać do ich zrobienia niezdecydowanych. Tu dużą rolę mogą odegrać farmaceuci.
- Data: 25.11.2022
Baner czy audycja nie musi być zakazaną reklamą apteki
Dozwolona jest informacja o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego, która może być przekazywana w dowolny sposób, gdyż przepisy nie określają dozwolonych form przekazywania powyższych danych o aptece. Sprawdź stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w wyroku z 6 października 2022 r. ( sygn.akt II GSK 739/19).
- Data: 25.11.2022
Czy można wystawić receptę farmaceutyczną na szczepionkę przeciw grypie
Farmaceuci od ponad dwóch lat uprawnieni są do wystawiania określonych rodzajów recept, dlatego by usprawnić proces szczepień przeciwko grypie (a poniekąd również by zachęcić większą liczbę pacjentów do poddania się szczepieniu), Naczelna Izba Aptekarska wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z apelem, by receptę na szczepienie przeciwko grypie mógł wystawić również farmaceuta. Na gruncie obowiązujących przepisów ministerstwo takiej możliwości jednak nie widzi.
- Data: 25.11.2022
Czy zawsze umieszczenie logotypów aptek to niedozwolona reklama
Interesariusze sektora farmaceutycznego dość często podkreślają, że rozwojowi technologii informacyjnych i powstaniu internetu towarzyszy prawo, które nie nadąża za zachodzącymi zmianami cywilizacyjnymi i gospodarczymi, co rodzi spory problem i stanowi dla nich duże wyzwanie w prowadzonej na co dzień działalności.
- Data: 25.11.2022
Informacja dla pacjenta podróżującego do Polski, dotycząca usługi elektronicznej recepty transgranicznej
W dokumencie opisano, które z Twoich danych osobowych będą przetwarzane, oraz czynności związane z ich przetwarzaniem, gdy chcesz wykupić leki w polskiej aptece przepisane na receptę elektroniczną wystawioną w Twoim kraju.
- Data: 25.11.2022
Jak przeliczyć ilość etanolu dla leku recepturowego
Pytanie: W przypadku recepty jak poniżej, gdy ilość etanolu 96% przekracza 100 g, zmniejszamy odpowiednio ilość etanolu i pozostałych składników i liczymy na jeden ryczałt, czy liczymy na dwa ryczałty? Recepta: DETREOMYCYNA 6,0 AZULANI a 4,0 HYDROCORTIZONI 2,0 AG. DEST. 10,0 SPIR.VIN. 70% ad 200,0 M.f.sol. S, 2 × 1 mil na twarz M.f. 1 op.
- Data: 25.11.2022
Jakie dane sa potrzebne do identyfikacji pacjenta realizującego e-receptę transgraniczną
W związku z art. 96 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1977, z późn. zm.) wskazuje się poniżej dane niezbędne do identyfikacji pacjenta, dla którego wystawiono receptę transgraniczną w postaci elektronicznej:
- Data: 25.11.2022