Dyrektywa fałszywkowa – jakie obowiązki nakłada na apteki
Ze względu na dużą skalę fałszowania produktów leczniczych wprowadzono system weryfikacji autentyczności leków. Funkcjonuje on od 9 lutego 2019 r. na terenie całej UE, z wyjątkiem Belgii, Włoch i Grecji, którym przyznano dodatkowy 6-letni okres dostosowawczy. Sprawdź, jakie najważniejsze obowiązki wprowadza dyrektywa dla aptek.
- Data: 14.10.2019
Jakie dane powinny być na recepcie papierowej, a jakie na elektronicznej
W zależności od tego, jakie produkty lecznicze są zapisane na recepcie, czy są refundowane, kto jest jej odbiorcą, a także czy recepta ma formę elektroniczną czy papierową, różne dane powinny się na niej znajdować. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby nie popełnić błędu przy wydawaniu leków.
- Data: 14.10.2019
Kontrole NFZ według nowych zasad – przedmiot i przebieg kontroli
Zawarcie jakiejkolwiek umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, której realizacja skutkuje wydatkowaniem środków publicznych, może być weryfikowane. W tym celu prowadzone są kontrole. Dotyczy to również aptek. Sprawdź, co może być poddane kontroli według nowych przepisów.
- Data: 14.10.2019
Nowe uprawnienia kontrolerów farmaceutycznych – przygotuj się
Do tej pory inspektorzy farmaceutyczni w wielu sytuacjach byli bezsilni i nie mogli skutecznie walczyć z tzw. mafią lekową. Prawo nie wyposażało ich praktycznie w żadne skuteczne narzędzia represyjne. Taki stan rzeczy zmienił się 23 sierpnia, kiedy zgodnie z nowelizacją Prawa farmeceutycznego zmieniły się ich kompetencje. Ponieważ jest to jeszcze stosunkowo nowa materia, mogąca budzić pewne wątpliwości i pytania, przedstawiamy wszystkie praktyczne konsekwencje zmian.
- Data: 14.10.2019
Poinformuj NFZ o zmianach w ewidencji osób zatrudnionych w aptece
Podmioty prowadzące apteki mogą zatrudniać przy wykonywaniu w aptece czynności fachowych wyłącznie farmaceutów lub techników farmaceutycznych, w granicach ich uprawnień zawodowych. Mechanizmem pozwalającym na kontrolę przestrzegania tego warunku jest natomiast obowiązek prowadzenia ewidencji personelu apteki.
- Data: 14.10.2019
Poziom odpłatności na e-receptach – sprawdź proponowane zmiany
Projekt zmian przepisów, które objęłyby swoim zakresem e-recepty, dałby możliwość uproszczenia procedury wystawiania recept związaną z obowiązkiem wskazywania odpłatności leku refundowanego. Sprawdź, na czym będą one polegać i co oznaczają dla farmaceuty.
- Data: 14.10.2019
Reklama w aptece – surowe konsekwencje naruszenia przepisów
Reklama w aptece jest możliwa wyłącznie z uwzględnieniem precyzyjnych przepisów. Wprowadzając reklamę produktu leczniczego do apteki, należy również przeanalizować, czy aby na pewno nie łamie się w ten sposób ogólnego zakazu w zakresie reklamy samej apteki czy punktu aptecznego. Konsekwencje takiego działania mogą słono kosztować, bo aż do 50 tys. zł.
- Data: 14.10.2019