Nowelizacja ustawy refundacyjnej – co przyniesie aptekarzom
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejną dużą nowelizację ustawy refundacyjnej leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt ten obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo.
- Data: 25.11.2022
Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego – oksymetazolina
Poniżej przedstawiamy opis przypadku jednego z pacjentów oraz proponowane postepowanie farmaceuty w ramach przeglądu lekowego. Poznaj prawidłowe działanie i zastosuj w praktyce wskazówki w relacji pacjent – farmaceuta – lekarz.
- Data: 25.11.2022
Na czym polega pilotażowy program przeglądów lekowych
1 czerwca 2022 r. ruszył pilotażowy program przeglądów lekowych. Jest on oparty na rozporządzeniu ministra zdrowia z 2 grudnia 2021 r., dotyczącego prowadzenia pilotażu przeglądów lekowych prowadzonych przez 75 aptek w Polsce, wykonywanych przez 75 farmaceutów. Za prowadzenie pilotażu przeglądów lekowych odpowiada Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a podmiotem prowadzącym pilotaż jest Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Koordynatorką pilotażu przeglądu lekowego jest dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska. Przyjrzyjmy się szczegółom.
- Data: 25.11.2022
W jaki sposób należy wykonywać przeglądy lekowe krok po kroku
W świetle ustawy o zawodzie farmaceuty opieka farmaceutyczna jest świadczeniem zdrowotnym, udzielanym przez farmaceutę, który współpracując zarówno z pacjentem, jak i lekarzem, a także przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowością farmakoterapii pacjenta. To „czuwanie” – przywoływane przez ustawę o zawodzie farmaceuty – rozumiane powinno być jako szczególny proces obserwacji i oceny indywidualnej farmakoterapii w kontekście obiektywnego stanu klinicznego oraz subiektywnej oceny występowania i nasilenia dolegliwości.
- Data: 25.11.2022
Nowe uprawnienia aptek w przypadku zmian refundacji – projekt ustawy refundacyjnej
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejną dużą nowelizację ustawy refundacyjnej leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo. Poznaj najważniejsze proponowane rozwiązania.
- Data: 22.11.2022