Ewidencja środków odurzających i substancji psychotropowych
Apteki i punkty apteczne są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji dotyczącej: środka odurzającego, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 oraz przechowywania posiadanych środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 w sposób zabezpieczający przed kradzieżą, lub zniszczeniem, w tym podczas ich transportu.
- Data: 31.05.2023
Odpłatność ryczałtowa za leki na recepcie
Na recepcie lekarz wypisał następujące leki: Jardiance tabl. powl. 0,01 po 28 tabl., ilość 4 opakowania ze sposobem dawkowania 1 dz. na 90 dni. Czy w tym przypadku należy wydać 3, czy 4 opakowania? Ponadto lekarz wskazał na recepcie następujący zapis: Adadut 0,5 mg kaps. miękkie 12 op. 30 tabl. D.S. 1 1 odpłatność R, data realizacji do 29 września 2022 r. Czy w takiej sytuacji można wydać pacjentowi lek na 30%, czy 100%? Może warto zwrócić się do lekarza z prośbą o poprawę recepty?
- Data: 06.01.2023
Czy apteka może zostać ukarana za baner węższy od standardowej kartki papieru
Na spółkę z Gorzowa Wielkopolskiego, prowadzącą aptekę ogólnodostępną, WIF nałożył 15 tysięcy złotych kary za naruszenie zakazu reklamy poprzez umieszczenie „baneru znacznych rozmiarów” – tj. za wywieszenie informacji o aptece w formacie mniejszym niż A4. Powstały w tej sprawie spór zakończył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Data: 26.11.2021
Czy farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży leku, który jest dostępny w aptece
PYTANIE Zarezerwowałam lek na portalu internetowym, rano otrzymałam maila, że anulowano moją rezerwację, ponieważ ktoś przede mną złożył taką rezerwację pisemnie. Zgłosiłam się do apteki osobiście, ponieważ lek nadal widniał jako dostępny. Na miejscu mimo posiadania recepty odmówiono mi sprzedaży leku. Co ciekawe, odmówiono też złożenia pisemnej rezerwacji na następną dostawę (chociaż ktoś przede mną na tej podstawie ten lek zarezerwował). Według portalu rezerwacja obowiązywała tylko 24 h. Dostępny w aptece lek czekał na kogoś już kilka dni, więc ta zasada tej osoby nie dotyczyła. Czy takie traktowanie pacjentów jest etyczne? Czy jest to podstawa do złożenia skargi na farmaceutę?
- Data: 26.11.2021
Farmacja kliniczna – co zakłada pilotaż nowej usługi
Ustawa o zawodzie farmaceuty zawiera ogólne regulacje dotyczące farmacji klinicznej, w tym przewiduje warunki, jakie musi spełnić farmaceuta w celu świadczenia usługi farmacji klinicznej. W przepisach próżno jednak szukać szczegółowych rozwiązań w tym zakresie, takich jak przedmiot oraz zakres zadań farmaceuty klinicznego i szpitalnego w ramach usług farmacji klinicznej. Tę kwestię, jak też szereg innych, ma ustalić Zespół do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej oraz działalności farmaceutów w podmiotach leczniczych, powołany niedawno przez ministra zdrowia.
- Data: 26.11.2021
Opieka nad pacjentem po COVID-19 – wskazówki dla farmaceuty
Ocena powikłań po przebytej infekcji wirusem SARS-CoV-2, a tym samym kompleksowa opieka nad rekonwalescentem, jest i będzie jednym z większych wyzwań dla współczesnej medycyny. Sprawdź o co ozdrowieniec może pytać lekarza i farmaceutę.
- Data: 26.11.2021