Apteka dla aptekarza – podsumowanie 4 lat obowiązywania przepisów
W czerwcu tego roku minęły cztery lata od dnia wejścia w życie nowelizacji przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, zwanej „Apteką dla aptekarza”. Pomimo upływu czasu ten akt prawny w dalszym ciągu budzi kontrowersje. Ostatnio Naczelna Izba Aptekarska postanowiła podsumować dotychczasowe funkcjonowanie tej regulacji w polskim systemie prawnym.
- Data: 24.09.2021
Co grozi za wystawianie fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia
Szczepienia przeciwko COVID-19 wykonywać mogą m.in. lekarze, pielęgniarki, felczerzy, a także farmaceuci. Grupa osób posiadających uprawnienia do przeprowadzania szczepień jest więc szeroka, co oczywiście ma ułatwić dostęp do szczepień, niestety, coraz częściej pojawiają się również informacje, że osoby uprawnione wydają fałszywe zaświadczenia potwierdzające szczepienia. Trudno jednoznacznie ocenić skalę tego zjawiska, jednak wydając fałszywe zaświadczenie, farmaceuta naraża się na szereg negatywnych konsekwencji.
- Data: 24.09.2021
Czy informacja o tym, że w aptece wykonywane są szczepienia, narusza zakaz reklamy
Apteki chcące przystąpić do Narodowego Programu Szczepień mogą składać wnioski do właściwego oddziału NFZ. Kwalifikację do programu otrzymują apteki ogólnodostępne, apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek. Do szczepienia konieczne jest posiadanie przez pacjenta e-skierowania, jednakże kwalifikacji i podania szczepionki dokonuje farmaceuta, który posiada uprawnienia do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Apteka, w której przeprowadzane są szczepienia, musi spełniać również odpowiednie warunki lokalowe. Kwestią budzącą duże wątpliwości jest informowanie przez apteki o wykonywanych szczepieniach, nie naruszając tym samym zakazu reklamy apteki.
- Data: 24.09.2021
Czy właściciel apteki może zażądać informacji o szczepieniach personelu apteki
W obecnym stanie prawnym właściciel apteki nie ma podstawy prawnej do żądania informacji o tym, kto z personelu apteki został zaszczepiony. Może się to jednak już niedługo zmienić. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące nie tylko zaszczepienia, ale również faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
- Data: 24.09.2021
Jak utworzyć dział farmacji szpitalnej w podmiocie leczniczym
Pomimo że dział farmacji szpitalnej ma węższy zakres zadań w stosunku do apteki szpitalnej, to często z udziałem tej właśnie komórki podmioty lecznicze prowadzą obrót lekami. Utworzenie w placówce medycznej działu farmacji szpitalnej wiąże się z wieloma obowiązkami, które podmiot leczniczy musi zrealizować, aby uzyskać zezwolenie wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego na prowadzenie działu farmacji szpitalnej. O tym jakie czynności należy podjąć, aby móc prowadzić dział farmacji szpitalnej, przeczytasz w niniejszym artykule.
- Data: 24.09.2021