Co musi zagwarantować właściciel apteki personelowi w związku z zagrożeniem koronawirusem
Okres pandemii to czas szczególnego zaangażowania w pomoc pacjentom ze strony przedstawicieli wszystkich grup zawodowych ochrony zdrowia, w tym personelu fachowego w aptekach. Jednym z wyzwań ostatnich dni jest bowiem konieczność zapewnienia dostępu do leków, a tym samym zagwarantowania pacjentom ciągłości farmakoterapii. Z tego względu bezpieczeństwo apteki i jej personelu to kluczowe zadanie postawione przed właścicielem apteki.
- Data: 26.04.2020
Czy apteki mogą samodzielnie wytwarzać płyny dezynfekujące
Na fali niepokoju wywołanego epidemią koronawirusa żele i płyny dezynfekujące stały się jednym z najbardziej chodliwych towarów. Do tego stopnia, że prawie całkowicie zniknęły z aptecznych półek, nie sposób ich też było dostać w żadnej drogerii. Po rozprzestrzenieniu się koronawirusa w wielu krajach zaczęło brakować zarówno środków do dezynfekcji, jak i maseczek. Toteż Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że niektóre apteki będą mogły same wytwarzać i sprzedawać środki dezynfekujące we własnych opakowaniach lub napełniając prywatne opakowania pacjentów.
- Data: 26.04.2020
Czy koronawirus jest usprawiedliwioną nieobecnością na praktykach w aptece
Konieczność odbycia praktyk zawodowych jest niezbędna do wykonywania zawodu farmaceuty w sposób prawidłowy i rzetelny. Przepisy regulują ich dokumentowanie oraz zaliczanie. Sprawdź, jak wygląda odbywanie praktyk w związku z zagrożeniem koronawirusem.
- Data: 26.04.2020
Dlaczego niezbędne są zmiany w zakresie urzędowych marż aptecznych
Obowiązujące w Polsce urzędowe marże detaliczne na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne nie podlegały waloryzacji od 2012 roku. Brak działań zmierzających do ich podwyższenia oznacza negatywne konsekwencje nie tylko dla aptek, które muszą intensyfikować sprzedaż innych leków i produktów, ale również dla pacjentów, którzy te towary nabywają.
- Data: 26.04.2020
Jakie zmiany w prawie farmaceutycznym wprowadziła specustawa dotycząca COVID-19
W dniu 8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwana potocznie specustawą COVID-19. Ustawa określa zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się tej choroby zakaźnej.
- Data: 26.04.2020
Poznaj nowe zasady rozliczeń i wypłaty refundacji dla aptek
Od lutego 2020 roku apteki mają możliwość podpisywania zbiorczych zestawień refundacyjnych za pomocą podpisu kwalifikowanego lub ePUAP oraz ich przekazywania do oddziałów wojewódzkich NFZ drogą elektroniczną. Sprawdź, jak w praktyce należy prawidłowo wypełnić fachową dokumentację.
- Data: 26.04.2020
Propozycja zmian w zakresie realizacji odpisów recept i częściowej realizacji recept elektronicznych
Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych wystosował pismo do Ministra Zdrowia, w którym postuluje, aby przez czas trwania stanu epidemii pacjenci mogli odebrać brakujące opakowania leków w dowolnej aptece lub punkcie aptecznym. Zdaniem OZZT w związku z zagrożeniem zarażeniem koronawirusem udanie się do konkretnej apteki, aby dokończyć realizację recepty, może być znacznie utrudnione.
- Data: 26.04.2020