Czas pracy farmaceuty w aptece ogólnodostępnej – sprawdź wytyczne
Od dnia wejścia w życie ustawy o zawodzie farmaceuty wśród aptekarzy pojawia się wiele wątpliwości i pytań, także z zakresu prawa pracy, w tym o czas pracy farmaceuty czy wymiar czasu pracy kierownika apteki. Czy skoro zawód farmaceuty wpisany jest do katalogu zawodów medycznych, osoby go wykonujące podlegają szczególnym regulacjom w zakresie czasu pracy? Czy kierownik apteki może pracować na 1/2 etatu?
- Data: 23.07.2021
Jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę
PYTANIE: Jestem wspólnikiem w spółce prowadzącej aptekę. W artykule dotyczącym przeniesienia praw i obowiązków na innego wspólnika przystępującego do spółki w podmiotach prowadzących aptekę w ramach sp. j. opublikowanym na łamach czasopisma „Prawo Apteczne w Praktyce” dość jasno i przystępnie wyjaśniono, na czym polega zmiana wspólnika w sp. j. Natomiast nie znalazłam wyjaśnienia, co się dzieje z zezwoleniem na prowadzenie apteki po takiej zmianie. W zezwoleniu są wymienieni z nazwiska poszczególni partnerzy. Czy przy zmianie wspólnika wojewódzki inspektorat farmaceutyczny może odmówić zmiany zezwolenia? Jak taka zmiana powinna się odbyć? Jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana wspólnika (np. na mgr. farm.) w sp.j. prowadzącej aptekę?
- Data: 23.07.2021
Jakie zadania kierownik apteki może zlecić innym pracownikom
Każda apteka ogólnodostępna ma kierownika apteki. Farmaceuta nie może łączyć funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, punktu aptecznego, działu farmacji szpitalnej, apteki szpitalnej z funkcją osoby kompetentnej, odpowiedzialnej i wykwalifikowanej, o której stanowi ustawa Prawo farmaceutyczne, jak również nie może być kierownikiem więcej niż jednej apteki. Zakres jego zadań jest szeroki. Czy jednak wszystkie je musi wykonywać osobiście?
- Data: 23.07.2021
Kontrole wewnętrzne w aptece – kto i jak może je przeprowadzać
Ustawa o zawodzie farmaceuty wraz z nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne istotnie wzmocniła rolę kierownika apteki w sferze zarządczej. Powierzono mu m.in. zorganizowanie i wdrożenie w aptece wewnętrznego programu kontroli. Poszczególne czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników apteki, upoważnionych przez kierownika. Kierownik nie musi realizować ich samodzielnie, jednak to on ponosi odpowiedzialność za wdrożenie systemu kontroli i jego egzekwowanie. Jak powinny wyglądać prawidłowo zorganizowany system i dokumentacja kontroli wewnętrznych?
- Data: 23.07.2021
Recepta kontynuowana wystawiona przez pielęgniarkę na leki recepturowe – czy to możliwe
Możliwość wystawienia przez pielęgniarki i położne recepty kontynuowanej na leki recepturowe budzi wątpliwości w środowisku farmaceutycznym. W związku z tym 21 maja 2021 r. Departament Polityki Lekowej i Farmacji NFZ w odpowiedzi na pismo Prezes NRA przygotował analizę prawną tego zagadnienia, która potwierdza, że pielęgniarki i położne mają prawo do wystawiania takich recept.
- Data: 23.07.2021
Trwają nabory aptek chcących przystąpić do Narodowego Programu Szczepień
Wojewódzkie Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzą nabory aptek, które chcą wziąć udział w Narodowym Programie Szczepień. W ramach programu farmaceuci posiadający odpowiednie uprawnienia i pracujący w zakwalifikowanych aptekach będą wykonywać szczepienia pacjentów przeciw COVID-19. Aplikację można złożyć elektronicznie.
- Data: 23.07.2021
Zielone zaświadczenia cyfrowe – poznaj zasady działania
Parlament Europejski przyjął rozporządzenie dotyczące unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID. Jego zasadniczym celem jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się na terytorium UE w czasie pandemii COVID-19 poprzez zapewnienie, by wydawane przez poszczególne państwa członkowskie zaświadczenia były w pełni interoperacyjne, kompatybilne, bezpieczne, możliwe do zweryfikowania, jak również pozwalały na zapewnienie należytej ochrony danym osobowym posiadaczy tych zaświadczeń. Nowe przepisy nie ustanawiają jednak obowiązku poddania się szczepieniu.
- Data: 23.07.2021