Czy apteka musi przyjąć leki, które chce oddać pacjent
Wielu farmaceutów regularnie spotyka się z pacjentami, który próbują zwrócić, a czasem nawet „odsprzedać” leki aptece. O ile odmowa przyjęcia częściowo zużytego syropu albo przeterminowanych witamin z reguły nie budzi większych emocji, to wątpliwości mogą pojawić się przy nowych produktach, bez widocznych śladów użytkowania, czasem kupionych kilka godzin wcześniej. Jak postępować w takich wypadkach, żeby nie naruszyć prawa?
- Data: 27.09.2022
Siarka w recepturze aptecznej – poznaj praktyczne wskazówki dla farmaceuty
Znana od lat i szeroko wykorzystywana w przemyśle siarka jest pierwiastkiem, który ma także szereg właściwości leczniczych. Stąd bierze się jej wieloletnie zastosowanie jako składnik leków recepturowych w medycynie oraz farmacji.
- Data: 27.09.2022
W jaki sposób farmaceuta powinien zrealizować e-receptę transgraniczną
Obecnie w Polsce obowiązuje zasada, zgodnie z którą lekarz może wystawić receptę transgraniczną, ale jedynie w wersji papierowej – pacjent musi pojawić się w gabinecie lekarskim przed wyjazdem za granicę. W związku z decyzją KE wizyta w gabinecie nie będzie niebawem potrzebna, ponieważ, podobnie jak w przypadku recept realizowanych w Polsce, opcje transgraniczne również będą funkcjonować w formie elektronicznej.
- Data: 27.09.2022
W jaki sposób można poprawić błąd aptekarski zgodnie z przepisami
Pytanie: Jak ma postąpić kierownik apteki, jeśli po jakimś czasie (dłuższym niż 3 miesiące) ujawniono błąd w realizacji recept? Pomyłka polegała na tym, iż źle zaraportowano uprawnienia IB zamiast S, a część leków wydano błędnie bezpłatnie zamiast za częściową odpłatnością. Do kogo ewentualnie wystosować pismo w tej sprawie? W jaki sposób można ewentualnie naprawić błąd? Czy istnieje instytucja tzw. czynnego żalu lub okoliczności łagodzących w tej sytuacji?
- Data: 27.09.2022
Czy można wykonywać zawód farmaceuty, nie przynależąc do samorządu zawodowego
16 sierpnia 2022 r. Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Aptekarskiej wydał komunikat w odpowiedzi na napływające do niego informacje o farmaceutach, którzy wykonują zawód bez przynależności do samorządu zawodu farmaceuty.
- Data: 27.09.2022
Finansowanie szczepień przeciwko grypie
Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ z 19 września 2022 r. apteki ogólnodostępne, które wykonują szczepienia przeciw COVID-19, otrzymają środki finansowe z przeznaczeniem na finansowanie do 31 grudnia 2022 r. wykonanych szczepień ochronnych przeciwko grypie w sezonie 2022/2023 u osób szczepionych w zakresie zalecanej profilaktyki, z wyłączeniem możliwości rozliczenia szczepień wykonanych w ramach programów polityki zdrowotnej, gdzie:
- Data: 27.09.2022