Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego: obrzęk po blokerach wapniowych
Aptekę odwiedza 72-letnia stała pacjentka. Ma obiekcje do wydanego w ostatnim czasie preparatu magnezowego, po którym jej zdaniem zaczęły puchnąć jej nogi. Prosi jednocześnie o żel z octabowinianem glinu na obrzęki.
- Data: 05.04.2024
Jak prowadzić ewidencje recept pro auctore oraz pro familiae
Możliwość wystawienia recepty pro auctore oraz pro familiae ma każdy farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu i widniejący w Centralnym Rejestrze Farmaceutów. Nie ma znaczenia, czy pracuje w aptece ogólnodostępnej, szpitalnej, hurtowni, firmie farmaceutycznej, czy też nie pracuje, gdyż jest na emeryturze, urlopie macierzyńskim, wychowawczym bądź chwilowo realizuje się w inny sposób. Jednak wyzwaniem może być obowiązek ewidencjonowania tych recept.
- Data: 05.04.2024
Jakie są interakcje leków kardiologicznych
Szacuje się, że nawet 70% seniorów przyjmuje jednocześnie 5 i więcej produktów leczniczych. Wśród najczęstszych leków, które są przez nich stosowane, należy wymienić te przyjmowane w terapii chorób sercowo-naczyniowych. Mogą one wchodzić w różnego typu interakcje. Najpowszechniejsze są te z żywnością oraz innymi lekami. W czasach rosnącej popularności suplementów diety nie należy także zapominać o ich wpływie na skuteczność i bezpieczeństwo stosowanej farmakoterapii.
- Data: 05.04.2024
Mindfulness w pracy farmaceuty – najważniejsze zasady
Pracujesz co najmniej 40 godzin tygodniowo. Specyfika pracy i konieczność nawiązywania i podtrzymywania relacji z pacjentami rządzą się swoimi prawami. Z tej perspektywy tym bardziej mogę stwierdzić, że każdy dzień wolny powinien być czasem odpoczynku, nie tylko tego fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Pomyślisz zapewne: łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić. Przecież mam tyle pracy, że inaczej się nie da. Chcę ci zaproponować spotkanie z uważnością. To wstęp do mindfulness, dzięki któremu od kolejnego tygodnia zarówno czas służbowy, jak i ten prywatny będą przeżywane bardziej świadomie, a co za tym idzie, również bardziej efektywnie. Jak to zrobić? Jak z każdą inną zmianą, najlepiej wprowadzać ją etapami.
- Data: 05.04.2024
Obliczanie ilości leku przy realizacji recepty – zmiany od 1 marca 2024 r.
Pytanie: Jak od 1 marca wyliczamy dawkowanie na receptach rocznych, częściowo zrealizowanych? Pacjentowi zostały jeszcze 2 opakowania z poprzedniej realizacji i kolejna realizacja od 20 marca. Czy można wydać lek na 30 dni, a za tydzień resztę?
- Data: 05.04.2024
Postępowanie w sprawie wpisania na listę farmaceutów oraz skreślenia z niej
Zawód farmaceuty może wykonywać tylko osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu farmaceuty, która złożyła ślubowanie i jest wpisana do rejestru farmaceutów. Każdy farmaceuta wykonujący swój zawód ma obowiązek przynależności do samorządu zawodu farmaceutów, bez tego nie jest możliwe wykonywanie zawodu farmaceuty, lecz jednocześnie nie można być członkiem więcej niż jednej izby.
- Data: 05.04.2024