
Jak eksponować asortyment w aptece oprócz leków
W prowadzeniu apteki jako podmiotu handlu detalicznego oprócz lokalizacji, cen i sposobów promocji (w bardzo ograniczonym zakresie) ważne są też asortyment i obsługa. Oznacza to, że zarządzający (właściciel, kierownik lub pracownicy) muszą podjąć decyzję o tym, co będą sprzedawać (wyselekcjonować produkty według rodzaju i marki) i w jaki sposób zaoferują produkty pacjentom. W miejscu sprzedaży klienci podejmują aż 70% decyzji o zakupach. Sprawdź, jak skutecznie zarządzać asortymentem w aptece, uwzględniając wiedzę o pacjentach i ich potrzebach.
- Data: 20.05.2025

Jak prawidłowo realizować receptę na lek recepturowy?
Pytanie: Czy można zrealizować receptę w taki sposób, że wydajemy 2 opakowania leku i policzyć dwa ryczałty? Intencją lekarza było, żeby wydać 2 opakowania butelki tego leku. Ponieważ na 1 recepcie można wydać max 100 g spirytusu, więc lekarz wypisał lek w 2 opakowaniach. Rp. Detromycyna 3,0 Azulani 1,0 Spir. vini ad 100,00 m.f.sol D.S.2xdziennie zew M.f. Wykonaj w liczbie 2 op”
- Data: 20.05.2025

Niezależność samorządów zawodów zaufania publicznego jest kluczowa dla zawodu farmaceuty
Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego apeluje do pracodawców i organizacji zrzeszających przedsiębiorców o zaniechanie działań, które podważają niezależność samorządów zawodowych. Podkreślono, że zawody zaufania publicznego mają szczególną rolę w społeczeństwie, której nie należy podważać w celu realizacji interesów biznesowych.
- Data: 20.05.2025

Planowanie urlopów w aptece na 2025 rok – jak uniknąć chaosu i braków kadrowych?
Efektywne zarządzanie urlopami w aptece to klucz do płynnego funkcjonowania placówki i uniknięcia sytuacji, w której nagły brak personelu zakłóca pracę. Jak zgodnie z przepisami i w interesie zarówno właściciela, jak i zespołu, zaplanować urlopy na 2025 rok? Poznaj najlepsze praktyki i najważniejsze regulacje!
- Data: 20.05.2025

Procedura postępowania z odpadami opakowaniowymi
Właściwa klasyfikacja odpadów opakowaniowych pozwala uniknąć błędów i zmniejszyć koszty ich utylizacji. Sprawdź, jak segregować odpady w aptece, jakie kody odpadu obowiązują oraz czy możliwe jest ich bezpłatne oddawanie. Odpowiednie zarządzanie odpadami to nie tylko ekologia, ale i realne oszczędności.
- Data: 20.05.2025

Przegląd lekowy – na czym polega i dlaczego jest tak ważny dla seniorów?
Przegląd lekowy to istotna usługa w systemie ochrony zdrowia, która wpływa na bezpieczeństwo i skuteczność farmakoterapii. Jest ona ważna zwłaszcza w przypadku pacjentów starszych oraz tych z wieloma schorzeniami. Dzięki tej usłudze możliwe jest zapobieganie błędom lekowym, optymalizacja terapii oraz edukacja pacjentów, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do poprawy jakości życia oraz zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej.
- Data: 20.05.2025

Przypadek pacjenta z przeglądu lekowego – fotosensytyzacja po doksycyklinie
Do apteki przychodzi 40-letni pacjent i prosi o polecenie czegoś na wysypkę, która pojawiła się na karku i łopatkach. Mężczyzna twierdzi, że to typowa u niego przypadłość - potówki, która zazwyczaj leczył maściami ze hydrokortyzonem. Tym razem samodzielne leczenie okazało się nieskuteczne.
- Data: 20.05.2025

Siedem kroków do lepszej apteki – kluczowe zmiany dla farmaceutów i właścicieli aptek
Nowe propozycje zmian mogą znacząco ułatwić prowadzenie aptek ogólnodostępnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Obniżenie opłat za zezwolenia, uproszczenie przepisów, większa współpraca z samorządami i szybsze zawieranie umów z NFZ – to tylko niektóre z zapowiadanych rozwiązań. Sprawdź, jakie korzyści mogą przynieść farmaceutom i kierownikom aptek!
- Data: 20.05.2025
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 67, maj 2025 r.
