Odpłatność ryczałtowa za leki – co oznacza?
Jakie czynniki wpływają na poziom odpłatności danych leków? Dlaczego niektóre z nich posiadają tylko dwa poziomy odpłatności (np. 50% i 100%), a inne aż 4 (np. B, R, 30%, 100%)? Jest to związane z różnymi czynnikami. Wśród nich można wymienić: cenę detaliczną danego leku, ilość pacjentów, u których aktualnie została zdiagnozowana dana jednostka chorobowa, wartość ustawowego najniższego wynagrodzenia minimalnego.
- Data: 02.02.2023
Czy konieczne jest przechowywanie w aptece kopii rachunków z paragonem
Wystawiając rachunek uproszczony dla klientów apteki, tworzymy kopię rachunku, do której podczepiamy paragon fiskalny. W ten sposób w archiwum tworzy się ogrom dokumentów, które należy przechowywać 5 lat. Czy istnieje zatem bezwzględny obowiązek przechowywania kopii rachunków z paragonem, czy może istnieje inny sposób archiwizacji rachunków pacjentów?
- Data: 31.07.2022
Farmaceuta jednak jak funkcjonariusz publiczny, czyli co zakładają nowe przepisy
Od 12 lipca obowiązują przepisy ustawy z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, która przyznaje farmaceutom i technikom farmaceutycznym ochronę prawną należną funkcjonariuszowi publicznemu. Sprawdźmy, co ta zmiana oznacza w praktyce.
- Data: 31.07.2022
Jak wypowiedzieć warunki pracy i płacy kierownikowi apteki zgodnie z prawem
Pytanie: Kierownik apteki zaraz po otrzymaniu wypowiedzenia warunków pracy i płacy (propozycja przejścia z 1/2 na cały etat, podwyżka i zmiana miejsca pracy na inną aptekę) poszedł na zwolnienie lekarskie. Drugi magister (siostra kierownika) również poszedł na zwolnienie, pomimo tego, iż nie było ryzyka, że może dostać wypowiedzenie. Obie Panie mgr aktualnie przedłużają zwolnienia o kolejny tydzień. Kierownik poinformował pracodawcę o zwolnieniu lekarskim 15 min przed planowanym rozpoczęciem pracy. Nie zadbał o zorganizowanie pracy i zapewnienie obsady magisterskiej w aptece. Nie wyznaczył zastępstwa na czas swojej nieobecności (do 30 dni). Kierownikowi biegnie wypowiedzenie 3 mies. i nie zamierza przyjąć zaproponowanych nowych warunków pracy. Kierownik odmawia podpisania profilem zaufanym odnowienia certyfikatu niezbędnego do realizacji erecept oraz raportowania do Kowala. Istnieje ryzyko, że odmówi również wystawienia upoważnienia do podpisania zestawienia refundacyjnego. Bez jego udziału apteka straci możliwość realizacji recept. Co zrobić w takiej sytuacji?
- Data: 31.07.2022
Leki recepturowe w leczeniu łuszczycy – ważne informacje dla farmaceuty cz. 1
Szacuje się, że problem łuszczycy dotyczy obecnie około 200 milionów ludzi na świecie, w tym około 800 tysięcy Polaków. Mimo wieloletnich badań wciąż nie udaje się określić jednoznacznej przyczyny występowania tej choroby, a stosowane leczenie ma wyłącznie objawowy charakter. Istotną rolę w terapii łuszczycy odgrywają leki recepturowe, które dzięki indywidualnemu doborowi składników pozwalają zwiększyć komfort życia pacjentów i wydłużyć okresy remisji choroby.
- Data: 31.07.2022
Monakoliny ze sfermentowanego ryżu – czy nadal można je stosować
22 czerwca 2022 r. weszło w życie unijne rozporządzenie, które wpisuje monakoliny ze sfermentowanego czerwonego ryżu na listę substancji, których stosowanie w żywności jest zakazane, ograniczone lub podlega kontroli przez wspólnotę. Jako że substancja ta jest stosowana również w poszczególnych suplementach diety czy środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, pozostających w sprzedaży aptecznej, to problem ten dotknął także farmaceutów.
- Data: 31.07.2022