Interakcje lekowe – o czym musi pamiętać farmaceuta
O interakcjach możemy mówić wtedy, gdy dochodzi do wzajemnego oddziaływania na siebie dwóch lub większej ilości substancji. W efekcie może dojść do zmiany ich właściwości albo efektu działania. Na interakcje lekowe narażona jest każda osoba, która przyjmuje produkty lecznicze. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta proporcjonalnie do ilości przyjmowanych leków, a także jest wyższe u seniorów. W rozpoznaniu interakcji lekowych bardzo ważną rolę odgrywa farmaceuta.
- Data: 24.11.2023
Jak farmaceuta powinien prowadzić rozmowę telefoniczną z pacjentem
Pacjenci dzwonią do aptek z różnorodnymi potrzebami i zapytaniami związanymi z ich zdrowiem oraz dostępnością leków i usług farmaceutycznych. Apteki odgrywają kluczową rolę w opiece zdrowotnej społeczeństwa, będąc miejscem, w którym pacjenci mogą uzyskać nie tylko leki, ale także cenne porady i wsparcie farmaceutyczne. Telefony pacjentów do aptek stanowią istotny element codziennej pracy farmaceutów i personelu aptek.
- Data: 24.11.2023
Jak powinien być wskazany na recepcie sposób dawkowania dla leków donosowych
Pytanie: Mając do zrealizowania receptę refundowaną na aerozol do nosa z dawkowaniem „1 × 1”, czy dawkowanie traktujemy dosłownie 1 × 1 doza, czy 1 × 1 doza w domyśle do każdego otworu nosowego? Jest to istotna kwestia w przypadku obliczania poprawności ilości przepisanych opakowań na recepcie. Przykładowo przepisanych 5 opakowań aerozolu zawierającego 140 dawek wystarczy wg zapisu „1 × 1” wg NFZ na 700 dni stosowania czy na 350?
- Data: 24.11.2023
Bezpłatne leki dla osób po 65 r.ż. oraz dla dzieci i młodzieży do 18 lat
Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło program bezpłatnych leków. Z wybranych bezpłatnych leków mogą obecnie korzystać osoby, które ukończyły 65 lat, a także dzieci i młodzież do 18 urodzin. Zostało to umocowane na podstawie ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1733). Sprawdźmy, kto może wystawić bezpłatne recepty dla ww. grupy pacjentów oraz jakie inne wątpliwości wiążą się z realizacją takich recept.
- Data: 24.10.2023
Decyzja sanepidu wstrzyma obrót suplementami diety na czas całego postępowania wyjaśniającego
Postępowanie wyjaśniające, czy dany produkt może być uznany za suplement diety lub środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego, może trwać dłużej niż 60 dni, gdy wymagają tego okoliczności sprawy, gdyż do tego okresu nie wlicza się czasu przeznaczonego na udokumentowanie właściwości produktu. Na cały ten czas postępowania powiatowy inspektor sanitarny może wydać decyzję wstrzymującą obrót spornym produktem. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 lipca 2023 r., sygn. akt II OSK 2671/20.
- Data: 24.09.2023
Cena refundowanego leku a uprawnienia dodatkowe pacjentów
Wpływ na ostateczną cenę produktu znajdującego się na liście refundacyjnej mogą mieć również uprawnienia dodatkowe, jakie mogą posiadać pacjenci. Mogą one wpływać na cenę produktów, a nawet sprawiać, że pacjent otrzyma go bezpłatnie.
- Data: 30.08.2023
Jak sprawować opiekę farmaceutyczną nad dzieckiem do 3. roku życia
Opieka farmaceutyczna nad pacjentem dziecięcym to jedno z częstszych i większych wyzwań w codziennej pracy za pierwszym stołem. Szczególnie dzieci do 3. roku życia stanowią newralgiczną podgrupę, ponieważ reakcje organizmu u tak małych pacjentów mogą znacząco odbiegać od tych, które łatwo przewidzieć u dorosłych. Wymaga to od farmaceuty nie tylko wiedzy, co wolno stosować, a czego nie, lecz także znajomości algorytmu postępowania w celu wyznaczenia takiej ścieżki terapii, która będzie zindywidualizowana, możliwie skuteczna i maksymalnie bezpieczna.
- Data: 30.08.2023
Jakie są zasady wyliczania ostatecznej ceny leku
Poziom odpłatności oraz kwota limitu finansowania obok ceny detalicznej danego produktu determinują ostateczną kwotę, jaką za dany produkt musi uiścić pacjent. Pacjenci niejednokrotnie są zaskoczeni, gdy za lek wystawiony z odpłatnością „bezpłatny” muszą w aptece zapłacić. Również niektórzy nie rozumieją, że poziom odpłatności 50% nie zawsze oznacza, że za produkty zapłacą oni połowę kwoty odpowiadającej cenie detalicznej leku.
- Data: 30.08.2023
Co może skontrolować wojewoda w aptece – jaki jest zakres kontroli
Pytanie: Czy konsultant wojewódzki przeprowadzający kontrolę w imieniu wojewody w aptece na podstawie art. 111 ust. 1 i 2 z 15.04.2011 r. w zakresie kontroli oraz art. 10 ust. 1 pkt 1–4 ustawy z 6.11.2008 r. ma prawo wglądu do recept farmaceutycznych, kontroli stanu i rozchodu leków psychotropowych i odurzających, kontroli substancji psychoaktywnych (np. kodeina), jak również weryfikacji relaksacji recept (poprawności wydawania leków z recepty)? Co obejmuje zakres kontroli na podstawie przedstawionych przepisów oraz jak długo może trwać taka kontrola?
- Data: 29.08.2023
Kiedy zaczną obowiązywać przeglądy lekowe w aptekach
Pytanie: Jak wygląda sytuacja przeglądów aptecznych, które mają być wprowadzone do aptek? Jaka jest szansa na wprowadzenie usługi przeglądów lekowych od stycznia 2024 roku? Czy ta inicjatywa ma realne szanse na tak szybkie wprowadzenie pod względem prawnym?
- Data: 29.08.2023
Jaka powinna być wilgotność powietrza w aptece
Nowe wymogi prawne stawiane przedsiębiorcom prowadzącym apteki i kierownikom aptek przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 października 2022 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki mogą niekiedy budzić uzasadnione wątpliwości interpretacyjne. Aptekarze zadają pytania między innymi o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniach apteki.
- Data: 01.08.2023
Czy technik farmaceutyczny może wydawać leki bardzo silnie działające
Pytanie: Jaki akt prawny potwierdza przynależność do konkretnego wykazu (A bądź B) leków zawierających w składzie Tacrolimus (Advagraf, Prograf), obowiązującego w okresie od 6 lipca do 13 października 2020 r.? Podczas kontroli NFZ zakwestionowano nam zrealizowanie recept na ww. leki, wskazując na nieprawidłowość, tj. wydanie przez technika farmaceutycznego leków z wykazu A.
- Data: 28.06.2023
Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego – doksycyklina
Wysypka, świąd, słońce, leki przeciwzapalne oraz leki na trądzik? Jeden z pacjentów zgłosił się do farmaceuty z takimi oto problemami. Opowiedział również, jakich medykamentów używał dotychczas i że niestety nie przyniosły one żadnego pozytywnego rezultatu, wręcz przeciwnie. Sprawdź, jak powinien zareagować farmaceuta w tej sytuacji, jakiej porady udzielić pacjentowi oraz dowiedz się, dlaczego tak istotne jest przeprowadzenie rzetelnego wywiadu z chorym.
- Data: 28.06.2023
Czym jest targeting w branży farmaceutycznej
W przypadku leków RX (preskrypcyjnych) odbiorcami działań multichannel lub omnichannel są różne grupy docelowe, w zależności od etapu cyklu życia produktu i celu kampanii marketingowej. Mogą być one skierowane do jednej lub kilku grup odbiorców.
- Data: 25.05.2023
Jak rozwijać kompetencje miękkie w zawodzie farmaceuty
Kompetencje miękkie obejmują umiejętności interpersonalne, takie jak empatia, komunikacja, przywództwo, współpraca z zespołem, kreatywność i samodyscyplina. W dzisiejszych czasach farmaceuci mają do czynienia z różnorodnymi pacjentami, pracownikami służby zdrowia i innymi partnerami biznesowymi, więc wykazywanie się tymi umiejętnościami jest kluczowe dla skutecznej pracy w tym zawodzie.
- Data: 25.05.2023
Jakie jest zastosowanie sztucznej inteligencji w działaniach marketingowych farmacji
Użycie sztucznej inteligencji (AI) w działaniach marketingowych w branży farmaceutycznej może pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb pacjentów i poprawieniu efektywności działań marketingowych. Oto kilka przykładów wykorzystania AI w działaniach marketingowych.
- Data: 25.05.2023
Co zakłada projekt nowelizacji przepisów w zakresie dyżurów aptek
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej oraz Prawa farmaceutycznego. Jednym z zagadnień, które porusza omawiany projekt, są dyżury aptek. Kwestia ta ma być uregulowana w zaproponowanym na nowo art. 94 Prawa farmaceutycznego i ma się opierać na filozofii odpłatności i częściowo na filozofii dobrowolności dyżurów.
- Data: 22.03.2023
Czy drobne uchybienie apteki jest podstawą do zwrotu refundacji
Działalność aptek w zakresie, w jakim prowadzona jest w nich sprzedaż produktów objętych refundacją, podlega ścisłej kontroli NFZ. Jej przedmiotem jest szeroko pojęta realizacja umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę, oceniana z punktu widzenia zgodności z przepisami prawa i postanowieniami samej umowy.
- Data: 22.03.2023
Jak orzekają sądy w sprawach dotyczących zakazu reklamy apteki
Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych, jak również ich działalności. Prawo farmaceutyczne dopuszcza jedynie takie informacje o aptece, które określają lokalizację i godziny pracy apteki lub punktu aptecznego. Sprawdźmy zatem, jak orzekały w tym temacie sądy.
- Data: 22.02.2023
Czy można zwolnić farmaceutę za odmowę obowiązkowych szczepień ochronnych
Pracodawca-właściciel apteki ma prawo żądać od zatrudnionego pracownika--farmaceuty przedłożenia zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do szczepień, jeżeli tenże pracownik odmawia poddania się szczepieniom ochronnym wymaganym prawem. Odmowa szczepień lub nieprzedłożenie zaświadczenia lekarskiego może być przyczyną zwolnienia takiego farmaceuty za wypowiedzeniem. Poznaj stanowisko sądu zaprezentowane w wyroku Sądu Rejonowego w Toruniu z 24 października 2022 r. (sygn. akt IV P 70/22).
- Data: 23.02.2023
Co powinien zrobić farmaceuta, gdy nie ma leku przepisanego na recepcie
Od kilku miesięcy w polskich aptekach brakuje coraz większej liczby produktów leczniczych. Wymusza to na pacjentach konieczność poszukiwania wielu preparatów w różnych aptekach. Również farmaceuci muszą dość mocno się natrudzić, wykonując po kilkanaście telefonów dziennie do hurtowni farmaceutycznych z pytaniem o dostępność preparatów. Największym przegranym w całym tym problemie jest pacjent. A zatem w jaki sposób możemy pomóc pacjentowi, gdy brakuje jego leków?
- Data: 21.02.2023
Czy podmiot leczniczy może zamówić lek recepturowy
Szczegółowy sposób wydawania leków reguluje ustawa Prawo farmaceutyczne, jednak choć przepisy funkcjonują już od lat, nadal budzą wątpliwości. Sprawdź, czy rodzaj aptek i zakres ich działania ma wpływ na realizację leków recepturowych.
- Data: 23.01.2023
Kontrola NFZ w aptece – jak bronić się przed zarzutem wyłudzenia refundacji
Pytanie: Sprawa dotyczy sprzedaży leku Brilique na uprawnienie IB. NFZ chce wyjaśnień, dlaczego cena hurtowa na fakturze wynosi 313,05 zł, a na sprawozdaniu jest 144,01 zł. Jak wiadomo firma AstraZeneca po dokonanej sprzedaży wystawia fakturę korygującą. Jak postąpić?
- Data: 28.12.2022