Jak wystawiać zlecenia na zaopatrzenie na wyroby medyczne
Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów farmaceuci nie posiadają uprawnień do wystawiania zleceń na wyroby medyczne, jednakże od 16 stycznia 2022 r. będą mogli wystawiać tzw. recepty kontynuowane. Co oznacza, że w określonych przypadkach zlecenia na wyroby medyczne będą mogli wystawiać farmaceuci. Większe uprawnienia to oczywiście więcej obowiązków i nowe dla farmaceutów regulacje, dlatego już dziś warto się z nimi zapoznać.
- Data: 12.10.2022
COVID-19 – czy można wymagać od personelu zaszczepienia się
W obecnym stanie prawnym nie ma przepisu uprawniającego pracodawcę, by wymagał od pracowników czy nawet kandydatów do pracy zaszczepienia się przeciw COVID-19, niezależnie od statusu czy też branży pracodawcy. Jak możesz zatem zachęcać pracownika do zaszczepienia się?
- Data: 25.08.2021
Finansowanie dyżurów aptek – jakie zmiany czekają farmaceutów
Nowelizacja przepisów dotyczących dyżurów aptek już niedługo może zostać realnie wprowadzona. Chociaż rozwiązania przewidywane w projekcie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, zwłaszcza pod kątem zapewnienia finansowania ze środków publicznych, to jednak szczegóły regulacji mogą ostudzić entuzjazm środowiska aptekarzy.
- Data: 25.08.2021
Głos rozsądku sądu administracyjnego, czyli nie wszystko jest reklamą
Sukces i wygrana przedsiębiorcy prowadzącego aptekę. Tak można skomentować rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 lutego 2021 r. WSA uchylił decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz zasądził na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego aptekę kwotę 1.117 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
- Data: 25.08.2021
Jak zapewnić intymność i godność pacjenta podczas szczepienia w aptece
Obowiązek poszanowania intymności i godności pacjenta jest nałożony przez wiele ustaw adresowanych do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, co podkreśla, iż ma on szczególne znaczenie dla polskiego ustawodawcy. W tym kontekście farmaceuta, wykonując zawód medyczny, również podlega obowiązkowi respektowania praw pacjenta. Naruszenie praw pacjenta może rodzić odpowiedzialność prawną w świetle obowiązujących przepisów. Sprawdź, jakie są konsekwencje naruszenia przez farmaceutę obowiązku poszanowania intymności i godności pacjenta podczas szczepienia w aptece.
- Data: 25.08.2021
Jak zorganizować w aptece punkt szczepień przeciw COVID-19
Z końcem maja apteki ogólnodostępne uzyskały uprawnienia do przeprowadzania szczepień ochronnych. Potencjał, wiedza i doświadczenie aptekarzy mają w ten sposób wesprzeć system opieki zdrowotnej w walce z COVID-19. Doświadczenie zdobyte w trakcie pandemii może zaowocować w przyszłości, w przypadku rozszerzenia uprawnień farmaceutów do realizacji także innych szczepień – co wpisywałoby się w model apteki jako lokalnego centrum zdrowia, wspierającego system zwłaszcza podstawowej opieki zdrowotnej.
- Data: 25.08.2021
Jak zrealizować receptę ze wskazanym uprawnieniem dodatkowym i jednocześnie wybraną pełną odpłatnością
PYTANIE: Dopuszczono realizację recepty dla pacjenta z uprawnieniem dodatkowym, zgodnie z odpłatnością wynikającą z uprawnienia. Jednak gdy określono poziom odpłatności z oznaczeniem X lub 100%, osoba realizująca receptę wydaje lek pełnopłatnie, z wyjątkiem uprawnień IB i WE oraz ZK, gdy zaordynowano lek określony w wykazie leków dla ZK oraz jako Zasłużony Dawca Przeszczepu. Bardzo proszę o ustosunkowanie się do tej rozbieżności w interpretacji prawa oraz proszę o ustalenie, jak należy prawidłowo realizować recepty w przypadku wyżej opisanym.
- Data: 25.08.2021
Jakie stosować oznaczenia na aptece o przeprowadzeniu szczepień
Zdaniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego apteki ogólnodostępne przeprowadzające sczepienie przeciwko COVID-19 mogą stosować oznaczenia o tym fakcie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi organizacji Punktów Szczepień Powszechnych i nie stanowi to naruszenia zakazu reklamy aptek wskazanego w Prawie farmaceutycznym. Przy czym w oznaczeniu o prowadzeniu punktu szczepień w aptece nie może być żadnych treści, grafik itp., które zachęcałyby do skorzystania z usług i oferty apteki.
- Data: 25.08.2021
Nowe rozporządzenie w sprawie recept – sprawdź praktyczne wskazówki
Dnia 1 lipca weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Jednak recepty wystawione i niezrealizowane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia realizuje się na zasadach dotychczasowych. Dlatego trzeba zwracać jeszcze większą uwagę na datę wystawienia, zwłaszcza przy receptach prolongowanych. To jednak nie koniec zmian, jakie wprowadza ten akt prawny. Poznaj szczegóły.
- Data: 25.08.2021