Jak wystawić receptę farmaceutyczną za pomocą aplikacji
E-recepty w porządku prawnym pojawiły się pod koniec 2015 roku wraz z ustawą o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Ustawa zmieniła zasady wystawiania recept farmaceutycznych, dając możliwość wystawienia wszystkim farmaceutom z prawem wykonywania zawodu. Równocześnie ustawodawca zapisał, że także recepty farmaceutyczne będą wystawiane w postaci elektronicznej. Wystawienie e-recepty farmaceutycznej w programie aptecznym nie różni się za bardzo od wystawienia recepty papierowej. Z dniem 15 maja 2020 r. w aplikacji gabinet.gov.pl została uruchomiona funkcjonalność pozwalająca farmaceutom wystawić recepty pro auctore i pro familiae.
- Data: 01.06.2022
Na jakie wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej mogą liczyć apteki
Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na sytuację finansową wielu aptek. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami szereg placówek obsłużyło mniej klientów niż w normalnych warunkach, a co za tym idzie, odnotowało znacząco niższe przychody. Jednocześnie koszty prowadzenia działalności pozostały u części z nich na poziomie sprzed kryzysu, co mogło znacząco zachwiać stabilnością finansową. W takiej sytuacji kluczowe staje się zweryfikowanie, z jakiego wsparcia finansowego mogą skorzystać takie apteki.
- Data: 19.06.2020
Poznaj zasady przechowywania i archiwizowania dokumentacji w aptece
Poza szeregiem obowiązków wynikających z realizacji recept, każda apteka zobowiązana jest również w określony sposób przechowywać dokumentację, która w aptece jest przetwarzana. Kwestię przechowywania i archiwizowania dokumentacji w aptece reguluje ustawa Prawo farmaceutyczne i rozporządzenie w sprawie recept, które to akty prawne wzajemnie się uzupełniają.
- Data: 19.06.2020
Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty – jakie nowe obowiązki dla kierowników aptek
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty. Zgodnie z założeniami, farmaceuci jako przedstawiciele zawodu medycznego zyskają chronioną prawnie samodzielność przy wykonywaniu czynności fachowych. Będą mogli również sprawować opiekę farmaceutyczną oraz świadczyć bogaty zakres usług farmaceutycznych.
- Data: 19.06.2020
Realizacja e-recepty w pytaniach i odpowiedziach
W bieżącym wydaniu czasopism prezentujemy kolejną partię trudnych pytań w zakresie realizacji recept w formie elektronicznej. Sprawdź, jak należy postępować zgodnie z zaleceniami CSIOZ i uchroń się przed błędami, w konsekwencji groźbą zapłaty wysokiej kary.
- Data: 19.06.2020
Rejestarcja w BDO – instrukcja postępowania krok po kroku
Nowe obowiązki w zakresie gospodarki odpadami wiążą się przede wszystkim z prowadzeniem dokumentacji w formie elektronicznej. Nie należy jednak nadmiernie przywiązywać się do możliwości prowadzenia przez jakiś czas dokumentacji w wersji papierowej ponieważ d okumenty sporządzane od 2020 r. trzeba będzie wprowadzić do systemu informatycznego do 31 stycznia 2021 r.
- Data: 19.06.2020
Testy stosowane w diagnostyce zakażeń koronawirusem SARS-COV-2
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych informuje, że obecnie wszystkie testy stosowane w diagnostyce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 przeznaczone są do używania wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, czyli zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 26 ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 186) przez osoby będące świadczeniodawcą lub zatrudnione u świadczeniodawcy, posiadające wiedzę lub doświadczenie zawodowe, które umożliwiają im używanie wyrobu zgodnie z jego przeznaczeniem.
- Data: 19.06.2020