Czy kombatantom przysługują bezpłatne leki i jakie dokumenty to potwierdzają
Dodatkowe uprawnienia dla kombatantów i inwalidów wojennych w systemie opieki zdrowotnej wynikają wprost z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, jednak skorzystanie z nich wymaga posiadania odpowiednich dokumentów.
- Data: 27.08.2024
Czy pracownikowi apteki, który był członkiem komisji wyborczej, przysługuje płatny dzień wolny
Mnogość wyborów na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy spowodowała, że wielu pracowników, również aptek, skorzystało ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisjach wyborczych, po stronie pracodawców pojawia się więc pytanie, czy w takim przypadku pracownikowi należy się płatne zwolnienie?
- Data: 27.08.2024
Na co stosuje się fentanyl i dlaczego tak szybko uzależnia
Fentanyl dzięki swoim właściwościom jest szeroko stosowany w medycynie ratunkowej, anestezjologii oraz do łagodzenia silnego bólu. Ze względu na swoje silne działanie odurzające szybko zyskał również miano popularnego środka odurzającego. Fentanyl stał się podłożem do produkcji nowych substancji psychoaktywnych, które zwane są popularnie „dopalaczami”. Niestety, ze względu na swoją dużą toksyczność i małą różnicę między dawką terapeutyczną a dawką śmiertelną, fentanyl jest przyczyną licznych zatruć. Często prowadzą one do poważnych zaburzeń, których najpoważniejszym skutkiem jest zgon. Problem uzależnienia od fentanylu rośnie z roku na rok. Wszystko przez to, że jest on łatwo dostępny, również w aptece…
- Data: 27.08.2024
Remanent w aptece – kilka najważniejszych zasad dla kierownika apteki
Pytanie: Podczas remanentu zostały na stanie leki przeterminowane. Ściągnięto je jako braki (niekompletne opakowania, trudności w doliczeniu się ilości, pomniejszane blistry). Czy ta procedura jest zgodna z prawem? W systemie komputerowym nie można już wydrukować protokołów leków przeterminowanych i protokołów oddania leków do utylizacji. Czy można wykorzystać do tego protokół spoza systemu komputerowego Kamsoft i jako dowód ściągnięcia ze stanu leków potraktować różnice remanentowe? Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?
- Data: 27.08.2024
Apteka ma pełnić wyznaczony przez powiat dyżur nocny i sobotnio-niedzielny
Wyznaczenie przez radę powiatu większości dyżurów nocnych i niedzielno-świątecznych dla aptek znajdujących się w jednym, głównym lub największym mieście danego powiatu jest zgodne z Prawem farmaceutycznym – jeżeli w ten sposób zostaną zrealizowane potrzeby ludności w zakresie usług farmaceutycznych. Sprawdź wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lutego 2024 r. (sygn. akt II GSK 1363/20).
- Data: 27.08.2024
Farmaceuta – kto może używać tego tytułu zawodowego
Farmaceuta to zawód o kluczowym znaczeniu dla systemu ochrony zdrowia, którego wykonywanie wymaga spełnienia określonych wymagań edukacyjnych i kwalifikacyjnych. W Polsce regulacje dotyczące tego zawodu są szczegółowo określone w ustawie z 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty. Zgodnie z przepisami, osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu farmaceuty ma prawo posługiwać się tytułem „farmaceuta”, który podlega ochronie prawnej. W niniejszym artykule przedstawiamy kluczowe aspekty związane z uzyskaniem kwalifikacji do wykonywania zawodu farmaceuty, procedurami uznawania kwalifikacji zdobytych za granicą oraz obowiązkami i prawami farmaceutów pracujących w Polsce.
- Data: 27.08.2024
Jak zadbać o wizerunek apteki w przypadku zwolnień pracowników
Zakończenie współpracy na ogół odbywa się w napiętej atmosferze, w której łatwo o pochopne decyzje oraz zaniedbania wynikające z chęci jak najszybszego zamknięcia sprawy. Zarządzając apteką, należy jednakże pamiętać, że jest to sytuacja, która ze względu na poziom negatywnych emocji wymaga od nas szczególnej atencji, przygotowania i systemowego działania. Zaniedbując ten obszar, wystawiamy się bowiem na ryzyko „czarnego PR-u” i obniżenia atrakcyjności naszej apteki jako miejsca pracy nie tylko dla kolejnych kandydatów, ale też zespołu, który już w niej pracuje.
- Data: 27.08.2024
Kontrole NFZ w aptekach – jak daleko wstecz mogą sięgać
W jednej z aptek NFZ prowadzi kontrolę dotyczącą stosowania bromków w lekach recepturowych. Kontrola dotyczy 2018 roku. Zgodnie z przepisami recepty papierowe z tego okresu zostały przez nas już zutylizowane (minęło 5 lat). Jednakże NFZ w poprzednich latach poprosił o skany tych recept i na ich podstawie określił, że dobowe dawki maksymalne zostały przekroczone i należy zwrócić refundację wraz z odsetkami i karą umowną. Czy NFZ ma prawo sprawdzać recepty po terminie przechowywania i żądać za to zwrotu refundacji i zapłaty kary?
- Data: 27.08.2024