Reguły funkcjonowania obrotu produktem leczniczym – poznaj skutki nowych przepisów
Wprowadzona jesienią ubiegłego roku zmiana ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie zawierania umów przez hurtownie farmaceutyczne od początku budziła dużo kontrowersji, jednak dopiero wejście w życie, od 1 lipca 2020 r., ustępu 4 artykułu 77a spowodować może bardzo dużo problemów, z których ustawodawca nadal nie zdaje sobie chyba sprawy.
- Data: 23.07.2020
W jaki sposób tworzyć receptariusz szpitalny – zasady przygotowania dokumentu
Receptariusz szpitalny to istotne narzędzie farmaekonomiki, wpływające na proces gospodarki lekowej na terenie szpitala. Jest to dokument wewnętrzny, tworzony przez komitety terapeutyczne, funkcjonujące w poszczególnych szpitalach na podstawie statutów tych jednostek. Brak przepisów, które narzucają konkretny wygląd receptariuszy, stąd dokumenty te, mimo że pozostają do siebie podobne, mają wiele różnic.
- Data: 23.07.2020
Zakaz reklamy aptek – sprawdź stanowisko sądu
Główny Inspektor Farmaceutyczny słusznie ocenił, że wyeksponowanie w aptece gazetki wskazującej na okresowy charakter cen sprzedaży leków stanowi naruszenie zakazu reklamy apteki. Tak ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 marca 2020 r. (sygn. akt VI SA/Wa 2153/19). Skład orzekający sądu stwierdził jednak, że zarzut nadmiernej wysokości kary finansowej nałożonej na stronę zasługuje na uznanie.
- Data: 23.07.2020
Zasady wizyt przedstawicieli farmaceutycznych w aptekach po 1 czerwca
Po intensywnym szturmie pacjentów na początku rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce aktualnie ruch w aptekach zdecydowanie się zmniejszył. Reżim sanitarny osłabił bezpośredni kontakt z kontrahentami, ponieważ wizyty przedstawicieli do 1 czerwca 2020 r. były surowo zabronione. Tym bardziej stały i owocny kontakt z osobami z branży farmaceutycznej jest niezwykle istotny z punktu widzenia rentowności i zaopatrzenia aptek.
- Data: 23.07.2020