Pomniejszanie ilości wydawanego leku przy częściowej realizacji e-recepty
Pytanie: Jeśli pacjent ma przepisaną na e-recepcie kurację na 360 dni stosowania, to jeśli w ciągu pierwszych 30 dni ważności recepty wykupi leki na miesięczną kurację, to jest to gwarantem, że pozostałą ilość leków może wykupić w dowolnym terminie i nic mu nie przepadnie? Oczywiście z zachowaniem ważności recepty 365 dni.
- Data: 07.02.2020
Sprzedaż apteki, czyli zmiana wspólnika spółki jawnej
Prowadzić aptekę ogólnodostępną mogą jedynie osoby wymienione w ustawie Prawo farmaceutyczne. Również forma prowadzenia apteki jest ściśle określona przepisami. Czy zatem dopuszczalna jest jej sprzedaż? Sprawdź, w jakich przypadkach jest to możliwe.
- Data: 07.02.2020
Wystawianie faktur na nowych zasadach
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe wytyczne wystawiania faktur dla podmiotów gospodarczych do paragonów fiskalnych. Od tej pory przedsiębiorca może wystawić fakturę tylko wówczas, gdy na paragonie fiskalnym znajduje się NIP nabywcy i gdy nabywca zażąda wystawienia faktury:
- Data: 07.02.2020
Zgłoszenie braku leków, czyli jak działa ZSMOPL
Problem z dostępnością leków narasta w Polsce od 2012 roku. Leki refundowane, które są w Polsce dużo tańsze, były na masową skalę wywożone przez hurtownie do zagranicznych kontrahentów, co skutkowało brakiem w polskich aptekach specjalistycznych leków, zwłaszcza tych ratujących życie. Ich lista jest ogłaszana w obwieszczeniu Ministra Zdrowia. Mimo zakazu wywozu takich leków za granicę, problem nie został rozwiązany. ZSMOPL to kolejne narzędzie w walce z brakiem leków ratujących życie.
- Data: 07.02.2020
Zmiany w realizacji e-recepty
Od 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. z 2019 r. poz. 2395). Zgodnie z nowymi przepisami e-recepta, na której nie oznaczono terminu realizacji recepty, nie może być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”. Natomiast w przypadku oznaczania terminu realizacji na recepcie w postaci elektronicznej termin ten osoba uprawniona, kierując się aktualną wiedzą medyczną, oznacza na 365 dni.
- Data: 07.02.2020