Jak należy realizować e-recepty roczne zgodnie z przepisami

Dodano: 16 czerwca 2022
lekarstwa

Farmaceuci i technicy farmaceutyczni już od dawna realizują e-recepty elektroniczne o przedłużonym terminie realizacji. Duża dynamika zmian legislacyjnych w ciągu ostatnich miesięcy nie ułatwia pracy, dlatego warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach realizacji takich e-recept. Pamiętajmy, że chodzi o e-recepty – niestety w przypadku recept papierowych wydłużenie terminu realizacji nie działa.

Z artykułu dowiesz się:

W artykule:

  • e-recepty z wydłużonym terminem realizacji
  • termin ważności e-recepty
  • realizacja e-recepty rocznej
  • e-recepta- prawidłowe określenie dawkowania leku

E-recepty z wydłużonym terminem realizacji

Na początku należy sprawdzić, czy lekarz odpowiednio zaznaczył termin ważności recepty. Jeśli e-recepta została wystawiona tylko na 30 dni, nie mamy możliwości jej realizacji w późniejszym terminie. Wówczas pacjent musi wykupić leki w krótkim czasie, nawet jeśli z ilości opakowań i dawkowania wynika kuracja kilkumiesięczna czy roczna. Pojawiały się e-recepty z wydłużonym terminem ważności, np. do 90 czy 180 dni – jest to błąd i realizacja byłaby możliwa tylko w ciągu 30 dni.

Termin ważności e-recepty

Lekarz może w programie gabinetowym wydłużyć termin ważności e-recepty na wszystkie preparaty. Pracownicy aptek są jednak zobligowani do realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, które będą tu nadrzędne. Zaktualizowane systemy apteczne już zwykle sygnalizują, że np. wydłużony termin realizacji przy leku psychotropowym to błąd.

365 dni – ile leku można wypisać

Na jednej e-recepcie lekarz może wypisać ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego na 360 dni kuracji. Dotyczy to także środków odurzających i substancji psychotropowych o kategorii dostępności Rp, dla preparatów o kategorii dostępności Rpw taki okres stosowania wynosi tylko 90 dni. Farmaceuta jednorazowo wydaje lek na nie więcej niż 180-dniową kurację. Nie ma w przepisach precyzyjnego określenia terminu kolejnej transakcji, znamy tylko intencję ustawodawcy. Przed fiskalizacją zaznacza się częściową lub całkowitą realizację. Warto na bieżąco zwracać uwagę podczas retaksacji na omyłkowo zamykane e-recepty.

Recepta jest ważna:

– 7 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia” w przypadku antybiotyków w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego;

– 120 dni od daty jej wystawienia na:

a)produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy dla pacjenta na podstawie art. 4 albo art. 29a ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,

b)produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta;

– 30 dni od daty jej wystawienia dla recepty na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1.

Realizacja e-recepty rocznej

Pacjent powinien rozpocząć realizację recepty rocznej w ciągu 30 dni od wystawienia lub daty realizacji „od dnia”. Po upływie tego czasu może wykupić lek z wyłączeniem dni kuracji, które upłynęły. Takie zmniejszenie ilości wydawanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego ma miejsce tylko przy pierwszej częściowej realizacji e-recepty. Pracownik apteki na podstawie daty wystawienia lub daty realizacji „od dnia” oraz podanego przez lekarza dawkowania musi wyliczyć, ile opakowań należy wydać. Wynikiem takich obliczeń zwykle są ułamki, niepełne ilości, dlatego ustawodawca przedstawił konkretną zasadę, jak zaokrąglać do pełnych opakowań. Przepis art. 96 ust. 7a Prawa farmaceutycznego wskazuje, że:

„[...] w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie”. Osoba realizująca sprawdza, jakiej wielkości jest najmniejsze zarejestrowane opakowanie w Rejestrze Produktów Leczniczych.

Przykład 1.

Lek A, 2 op. po 28 tabl.

S: 1 1

Najmniejsze zarejestrowane opakowanie: 7 tabl.

Pacjent przychodzi po 35 dniach od wystawienia e-rp.

Obliczenia: 2 28 – 1 35 = 21 tabl.

21 + 7 = 28 tabl.

Można wydać 1 op. po 28 tabletek.

Przykład 2.

Lek B, 3 op. po 28 tabl.

S: 1 1

Najmniejsze zarejestrowane opakowanie: 10 tabl.

Pacjent przychodzi po 33 dniach od wystawienia e-rp.

Obliczenia: 3 28 – 1 33 = 51 tabl.

51 + 10 = 61 tabl.

Można wydać 2 op. po 28 tabl.

Przykład 3.

Lek C, 3 op. po 100 tabl.

S: 2 2

Najmniejsze zarejestrowane opakowanie: 50 tabl.

Pacjent przychodzi po 33 dniach od wystawienia e-rp.

Obliczenia: 3 100 – 2 2 33 = 168 tabl.

168 + 50 = 218 tabl.

Można wydać 2 op. po 100 tabl.

Przykład 4.

Lek D, 1 op. po 180 dawek

S: 2 1

Najmniejsze zarejestrowane opakowanie: 120 dawek

Pacjent przychodzi po 35 dniach od wystawienia e-rp.

Obliczenia: 1 180 – 2 35 = 110 dawek

110 + 120 = 230 dawek

Można wydać 1 op. po 180 dawek.

E-recepta- prawidłowe określenie dawkowania leku

Możliwość rozpoczęcia realizacji recepty elektronicznej po 30 dniach jest uwarunkowana podaniem przez lekarza prawidłowego dawkowania. Za takie uważamy „liczbę jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania w określonym czasie”, przy czym ta definicja w projekcie nowego rozporządzenia została uproszczona. Jeśli dawkowanie jest nieprecyzyjne lub go nie ma można wydać nie więcej niż dwa najmniejsze opakowania (w przypadku recept refundowanych – z wykazu, nierefundowanych – z Rejestru Produktów Leczniczych). W takiej sytuacji po upływie 30 dni nie wiadomo, ile leku przepadło pacjentowi. Niestety, trzeba odmówić realizacji e-recepty. Gdy pacjent ma wypisane dwa opakowania leku bez dawkowania i pierwsze wykupił w ciągu 30 dni, drugie może dokupić w późniejszym terminie.

Jeśli lek wypisany na e-recepcie elektronicznej zniknie z listy leków refundowanych, można go wydać jedynie pełnopłatnie. Wydanie leku na zniżkę jest niemożliwe, lekarz musi wystawić nową receptę.

  • rozporządzenie ministra zdrowia z 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept (Dz.U. z 2020 r. poz. 2424),
  • ustawa z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. nr 126, poz. 1381 ze zm.),
  • E-recepta – pytania i odpowiedzi – poradnik MZ i CSIOZ (ezdrowie.gov.pl/e-recepta-pytania-i-odpowiedzi wersja 1.01 z 07.02.2020 r.).
Autor: Joanna Grochecka-Radziejewicz, doświadczony farmaceuta, słuchacz studiów podyplomowych – Prawo medyczne w ochronie zdrowia

Numer 55, maj 2024 r.

Numer 55, maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej