Podatek od sprzedaży detalicznej – poznaj praktyczne wskazówki
Ustawa wskazuje, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem sprzedaż detaliczna leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, refundowanych lub finansowanych w całości lub w części ze środków publicznych na podstawie odrębnych przepisów. Jak należy rozumieć określenie „refundowane”? Takie pytanie zadał jeden z czytelników. Sprawdź, jaka jest odpowiedź ekspertów.
- Data: 25.03.2021
Prawie 5,5 tys. farmaceutów chce wziąć udział w akcji szczepień przeciw COVID-19
Trwająca akcja przyjmowania zgłoszeń farmaceutów chętnych do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do okręgowych izb aptekarskich napływają liczne zgłoszenia osób chcących czynnie wesprzeć Narodowy Program Szczepień. Na podstawie danych NIA aktualna liczba zgłoszeń farmaceutów wynosi blisko 5,5 tys. Najwięcej osób zadeklarowało chęć wykonywania szczepień przeciw COVID-19 w województwach: mazowieckim (ponad 1 tys.), śląskim (ponad 0,7 tys.), wielkopolskim (ponad 0,5 tys.) oraz małopolskim (blisko 0,5 tys.).
- Data: 25.03.2021
Przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki na nabywcę – czy to możliwe
Prowadzenie apteki jest działalnością regulowaną, dlatego potrzebne jest na to zezwolenie. Żeby je uzyskać, trzeba m.in. wykonywać działalność w odpowiedniej formie prawnej i posiadać specjalizację zawodową. Należy także spełnić warunki dotyczące ograniczeń co do liczby posiadanych aptek oraz zakazu jednoczesnego prowadzenia hurtowni farmaceutycznej czy zajmowania się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi.
- Data: 25.03.2021
Tarcza antykryzysowa również dla aptek
Bardzo trudna sytuacja finansowa, obniżenie dochodów, konieczność zamykania aptek prowadzonych przez mikroprzedsiębiorców lub farmaceutów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W konsekwencji gorszy dostęp pacjentów do aptek. To skutek trwającej od ponad roku pandemii COVID-19 i problemów gospodarczych, jakie ona wywołała. To stanowisko Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, która ponownie wystosowała apel do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie włączenia aptek do tarczy antykryzysowej i finansowej. Pierwsze pismo Prezes NRA w tej sprawie wystosowane pod koniec stycznia pozostało bez odpowiedzi.
- Data: 25.03.2021
W jakich przypadkach dopuszczalne jest dzielenie opakowania
Farmaceuci posiadają wiedzę o trwałości różnych substancji w różnych postaciach leku. Jednak podczas dokonywania obliczeń ilości możliwej do wydania należy opierać się na informacjach zawartych w Charakterystyce Produktu Leczniczego, aby w razie kontroli móc uzasadnić swoje wyliczenia.
- Data: 25.03.2021
Wspólny list przedstawicieli zawodów medycznych do prezydenta
Przedstawiciele zawodów medycznych zwrócili się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z prośbą o zorganizowanie spotkania z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia, którzy są zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Prezesi samorządów: lekarskiego, aptekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych oraz fizjoterapeutów, wyrazili swoje rozczarowanie brakiem zaproszenia do dyskusji w temacie, który obecnie jest priorytetowy.
- Data: 25.03.2021
Zadania Głównego Inspektora Farmaceutycznego – czego mogą bać się aptekarze
Zadania Państwowej Inspekcji Farmaceuty cznej określone w ustawie wykonuje m.in. Główny Insp ektor Far maceutyczn y, jako centralny organ administracji rządowej, przy pomocy Głównego Inspe ktoratu Farmaceutycznego . Główny Inspektor Farmaceu tyczny jes t powoływany przez Prezesa Rady Ministrów, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia. Prezes Rady Ministrów odwołuje również Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Jaki jednak wpływ ma GIF na działalność aptek?
- Data: 25.03.2021