Jakie są prawidłowe zasady dawkowania leków na recepcie

Dodano: 2 stycznia 2023
82b02e075c795d031b4ce9b7d0908331be56888c-xlarge (2)
Pytanie:

Lekarz wypisał następująco:

Opatrunek Suprasorb A+Ag opatrunek (10 × 20)

20 op. po 1 szt.

D.S. 1 opatrunek co 3 dni

Odpłatność: 30%.

Czy dawkowanie jest prawidłowo zapisane? Czy ma być 1 x 1 (co 3 dni zmieniać)?

Odpowiedź:

Dawkowanie zawarte w treści pytania spełnia wymogi zawarte w obowiązującym prawie, tj.: liczba jednostek dawkowania: 1 opatrunek, częstotliwość stosowania: co 3 dni.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest sposób dawkowania leków zgodny z najnowszymi przepisami?
  • Co farmaceuta może zrobić, gdy jest błędny zapis dawkowania na recepcie?
  • Czy na recepcie musi być informacja o liczbie jednostek dawkowania i częstotliwości ich stosowania w określonym czasie?
  • Jak wydać pacjentowi lek, gdy dawkowanie na recepcie jest niepełne?
  • Więcej na temat dawkowania leków przeczytasz na prawowaptece.pl

Sposób dawkowania leków

Pierwszy raz definicja sposobu dawkowania  pojawiła się w rozporządzeniu z 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept. Jej pierwotne brzmienie: „informacja liczbie jednostek dawkowania częstotliwości ich stosowania określonym czasie” zmieniono poprzez usunięcie fragmentu o „określonym czasie” w rozporządzeniu ministra zdrowia z 17 czerwca 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie recept. Obecnie mamy więc dwie obowiązkowe zmienne:

  • liczba jednostek dawkowania,
  • częstotliwość stosowania.

Informacje te są wystarczające, by obliczyć długość trwania kuracji. Wobec tego farmaceuta lub technik farmaceutyczny nie wyda takiej liczby opakowań produktu leczniczego, która przekraczałaby okres stosowania określony dla danego preparatu w przepisach. Jeśli lekarz wypisał na recepcie 20 sztuk opatrunku z dawkowaniem: „D.S. 1 opatrunek co 3 dni”, to leczenie będzie trwało 60 dni. W przypadku recepty papierowej ogranicza nas 120 dni terapii, w przypadku recepty elektronicznej – 360 dni. Podczas realizacji e-recepty jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie tyle opakowań, ile jest niezbędne na 180 dni okresu stosowania. W tym przypadku 60 dni będzie się mieściło w każdym z zakresów.

Błędny zapis dawkowania leku na recepcie

Przeanalizujmy inne, błędne sposoby zapisu dawkowania:

Amlopin 5 mg

4 op. po 28 tabl.

S: 1 × dziennie

Obecnie wiemy, że takie dawkowanie jest nieprawidłowe. Treść pisma Ministerstwa Zdrowia zawierającego odpowiedź w zakresie zasad realizacji recept z 10 stycznia 2022 r. potwierdziła tę interpretację.

Zapis:

Naklofen r-r do wstrzykiwań 75 mg/3 ml

3 op. po 5 amp. po 3 ml

S: 1 amp.

Dawkowanie zawiera tylko ilość jednostek. 1 ampułka dziennie? Co tydzień? Część kierowników podejdzie do takiej recepty jeszcze bardziej restrykcyjnie: 1 ampułka i koniec leczenia.

Zapis:

Clexane r-r do wstrzykiwań 40 mg/0,4 ml

6 op. po 10 ampułkostrzykawek po 0,4 ml

S: 1 × s.c.

Mamy określoną jedną zmienną i sposób podania leku. Jeden raz dziennie czy jedna ampułkostrzykawka – taki zapis pozwoli na wydanie tylko 2 najmniejszych opakowań z wykazu, czyli 2 po 10 ampułkostrzykawek. Nie ma znaczenia, że wiemy, jak pacjent ma lek dawkować. Dawkowanie na recepcie jest niepełne.

Nazwy produktów zostały użyte w celach edukacyjnych i zdecydowanie nie stanowią reklamy.

rozporządzenie ministra zdrowia z 17 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz.U. z 2021 r. poz. 1114).

Autor: Joanna Grochecka-Radziejewicz doświadczony farmaceuta, absolwent studiów podyplomowych – Prawo medyczne w ochronie zdrowia

Numer 61, listopad 2024 r.

Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej