Leki recepturowe w leczeniu łuszczycy – o czym powinien wiedzieć farmaceuta część 2
W pierwszej części artykułu dotyczącego leczenia łuszczycy przybliżyliśmy nieco problematykę związaną z tą chorobą. Opisaliśmy, na czym polega, jakie są jej objawy oraz wskazaliśmy, jaką rolę w leczeniu łuszczycy odgrywają leki recepturowe. W drugiej części artykułu skupimy się na omówieniu preparatów redukujących oraz pielęgnacyjnych.
- Data: 04.09.2022
Apel NIA o rozszerzenie szczepień w aptekach
W aptekach wykonano prawie 2 miliony szczepień (1,8 mln szczepień przeciw COVID-19 oraz około 8500 szczepień przeciwko grypie w okresie listopad 2021 – marzec 2022 roku). Dlatego też Naczelna Izba Aptekarska i Organizacja Pacjentów zgłosiły apel do ministra zdrowia w sprawie rozszerzenia szczepień w aptekach o szczepienia przeciw grypie i przeciw pneumokokom. Sprawdź, jakie warunki musi spełniać apteka, aby móc szczepić.
- Data: 04.09.2022
Czy apteka może nabywać produkty refundowane po cenach maksymalnych
Aby ograniczyć możliwość konkurowania cenami przez apteki, ustawodawca wprowadził rozwiązanie nakazujące podmiotom prowadzącym obrót zarówno hurtowy, jak i detaliczny produktami refundowanymi stosowanie cen sztywnych. Wyjątkiem jest sprzedaż realizowana na rzecz świadczeniodawców, w przypadku których ceny te mogą przybierać charakter cen maksymalnych. Ponieważ status świadczeniodawcy mają także apteki realizujące opiekę farmaceutyczną, to pojawia się pytanie o to, po jakich cenach mogą nabywać produkty refundowane.
- Data: 04.09.2022
Minister zdrowia wyjaśnia: cztery apteki w kraju, a nie w województwie
Tak zwana ustawa „Apteka dla Aptekarza” z 2017 roku wprowadziła m.in. ograniczenia dotyczące wydawania zezwoleń na prowadzenie apteki. Oprócz ograniczeń geograficznych i demograficznych ustawa dodała ograniczenia własnościowe, zgodnie z którymi farmaceuta może być właścicielem maksymalnie 4 aptek. Niestety ustawodawca nie dookreślił, czy sformułowanie „4 aptek” odnosi się do całego kraju, czy też może tylko do województwa. Ostatecznie minister zdrowia 8 lipca 2022 r. wydał objaśnienia prawne w tym zakresie. Sprawdźmy, czy udało się wyjaśnić rozbieżności w wykładni przepisów.
- Data: 04.09.2022