Bezpłatna dystrybucja produktów leczniczych w sytuacjach kryzysowych
Apteki ogólnodostępne, apteki zakładowe, apteki szpitalne i działy farmacji szpitalnej mogą prowadzić działalność polegającą na przyjmowaniu, przechowywaniu i wydawaniu pacjentom produktów leczniczych, w tym niedopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, stanowiących asortyment rezerw strategicznych. Przy czym jest to możliwe tylko w sytuacji „wystąpienia sytuacji kryzysowej”.
- Data: 29.06.2022
Jak hurtownia farmaceutyczna będzie weryfikować, czy podmiot zamawiający leki prowadzi aptekę
Podmioty lecznicze mogą obecnie zamówić produkty lecznicze w hurtowniach farmaceutycznych. Z przepisów prawa wynikają jednak pewne ograniczenia co do celu, w jakim może być nabywany produkt leczniczy, a także warunki posiadania preparatów zawierających substancje kontrolowane. Jakie obowiązki ciążą w tym zakresie na hurtowniach farmaceutycznych oraz jak będą wykonywane?
- Data: 29.06.2022
Jak kierownik apteki powinien zgłosić podejrzenie, że lek nie odpowiada wymaganiom jakościowym
Pełnienie funkcji kierownika apteki wiąże się z wieloma obowiązkami związanymi z prowadzeniem zarządzanej przez niego placówki. Zostały one zapisane w ustawie o zawodzie farmaceuty oraz w ustawie Prawo farmaceutyczne. Zgodnie z tymi aktami prawnymi jednym z zadań kierownika apteki jest przekazywanie organom Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej informacji o podejrzeniu lub stwierdzeniu, że dany produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym. W jaki sposób należy przeprowadzić ten proceder?
- Data: 29.06.2022
Jak przygotować aptekę na nowe rozwiązania w systemach informatycznych
Szykują się duże zmiany w aptekach. Sprzedaż leku będzie przypisana do konkretnego farmaceuty lub technika farmaceutycznego, po zalogowaniu się do systemu. Dostęp do niego będzie indywidualnie zdefiniowany dla każdego użytkownika. Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki.
- Data: 29.06.2022
Jak zakończył się spór sądowy między Naczelną Izbą Aptekarską a Gemini
W czerwcu 2020 roku spółka Gemini Apps uruchomiła aplikację o nazwie „Recepta Gemini” w celu umożliwienia pacjentom wyszukiwania i rezerwowania leków przepisanych poprzez e-receptę. W celu korzystania z aplikacji użytkownik (pacjent) przekazywał aplikacji dane dostępowe do e-recepty (PESEL i PIN) oraz wyrażał zgodę na przetwarzanie pozyskanych w ten sposób informacji. Funkcjonowanie aplikacji szybko stało się przedmiotem kontrowersji i wątpliwości. Naczelna Izba Aptekarska (dalej: NIA) wydała komunikat, w którym zarzuciła spółce działanie niezgodne z prawem i godzące w interes pacjentów. W sprawę został zaangażowany Urząd Ochrony Danych Osobowych. W efekcie spór zakończył się w sądzie.
- Data: 29.06.2022
Jakie będą nowe warunki przechowywania leków w aptece
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy projekt rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki. W ocenie skutków regulacji podkreślono, że proponowane przepisy pozwolą na zwiększenie nadzoru nad jakością surowców farmaceutycznych, produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych przechowywanych w aptece. Zmiany mają mieć wpływ na polepszenie jakości oraz zwiększenie bezpieczeństwa stosowanych przez pacjentów leków oraz produktów. Prześledźmy, jakie będą warunki przechowywania leków w aptece zgodnie z najnowszą wersją projektu rozporządzenia.
- Data: 29.06.2022
Obowiązek noszenia maseczek w aptekach przedłużono
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 maja 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2022 r. poz. 1144) obowiązek zakrywania za pomocą maseczk ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach została przedłużony do 31 sierpnia 2022 r.
- Data: 29.06.2022