Nowe obwieszczenie refundacyjne i zmiany w podatku VAT – jakie przepisy stosować
W związku z wejściem w życie ustawy z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. wprowadzona została obniżona do 0 proc. stawka podatku VAT dla środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W tym również tych, które sprzedawane są w aptekach z refundacją. Po nowelizacji, w środowisku farmaceutów pojawiły się uzasadnione wątpliwości.
- Data: 25.03.2022
Rozbieżności w VAT dla środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
Na skutek zmiany ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 lutego, obniżone zostały stawki VAT na wybrane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Aby pacjenci odczuli płynące z tego korzyści, aptekarze muszą się zmierzyć z istotnym problemem dotyczącym tego, jakie ceny detaliczne produktów objętych refundacją powinni zastosować w okresie przejściowym wobec sprzecznych regulacji.
- Data: 25.03.2022
Szczegółowe wymogi, jakim powinien odpowiadać lokal apteki – aktualne wytyczne
Lokal apteki musi spełniać wszystkie wymagania techniczne, sanitarnohigieniczne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy określone dla budynku użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy, a także liczne wymogi określone w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. W ciągu ostatnich miesięcy ten akt prawny podlegał kilku zmianom. Jakie są aktualne obowiązki w tym zakresie?
- Data: 25.03.2022
Wykaz leków, w stosunku do których ustalono cenę urzędową
Poniżej przedstawiony jest wykaz leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, w stosunku do których wydano ostateczną decyzję administracyjną o ustaleniu urzędowej ceny zbytu [załącznik do obwieszczenia ministra zdrowia z 21 października 2021 r. (poz. 81)].
- Data: 25.03.2022