Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego – aspiryna
Czy zwykła aspiryna kupowana w aptece bez recepty jest faktycznie lekiem „na gęstą krew”? Czy można ją stosować w profilaktyce przeciwudarowej? Z takimi pytaniami zgłosiła się pacjentka do farmaceuty. Sprawdźmy, jaką otrzymała odpowiedź.
Z artykułu dowiesz się:
- Prezentacja przypadku pacjentki pytającej o zwykłą aspirynę jako lek "na gęstą krew" i profilaktykę przeciwudarową. Ekspert wyjaśnia, że kwas acetylosalicylowy (aspiryna) jest stosowany w małych dawkach (75-100 mg) w profilaktyce zawałów serca i udarów, ale długotrwałe stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej.
- Wyjaśniono pacjentce, że aspiryna nie rozrzedza krwi, a długotrwałe stosowanie na własną rękę może prowadzić do ryzyka choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Problem gęstej krwi i trudności z pobraniem krwi w laboratorium nie są związane z ryzykiem zakrzepicy czy udaru. Zalecono unikanie samodzielnego stosowania aspiryny i skonsultowanie się z lekarzem.
- Wspomniano o epizodzie duszności po zastosowaniu niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Wyjaśniono, że niektórzy ludzie mogą być nadwrażliwi na aspirynę, co może objawiać się astmą aspirynową i polipami nosa. Zalecono unikanie aspiryny u osób z historią nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne.
- Więcej przypadków przeglądów lekowych prowadzonych przez farmaceutów znajdziesz na prawowaptece.pl
Jeśli nie masz jeszcze dostępu, załóż konto! Co otrzymasz?
- regularne wydania magazynu zawierające porady prawne i podpowiedzi w kontekście aktualnych problemów z prowadzeniem apteki,
- gotowe wzory postępowania w najbardziej newralgicznych aspektach refundacji i kontroli,
- dostęp do strony www.prawowaptece.pl, gdzie znajdziesz elektroniczne wersje papierowych wydań oraz porady i komentarze ekspertów,
- branżowy e-letter z aktualnościami i poradami,
- wsparcie ekspertów w bieżących problemach z zakresu prawa - wystarczy napisać maila lub nagrać swoje pytanie na pocztę głosową 24/7 h!
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 61, listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej