
Czy można przenieść zezwolenie na prowadzenie apteki
Pytanie: Czy możliwe jest przeniesienie koncesji wydanej na prowadzenie apteki dla jednoosobowej działalności gospodarczej na nabywcę, który spełnia wymogi prawa farmaceutycznego w zakresie posiadania aptek (spółka jawna, mgr farm. jako jednoosobowa działalność)?
- Data: 27.02.2022

Czy zawrzeć umowę najmu z przychodnią o pomieszczenia do wykonywania szczepień
Pytanie: Czy jako właściciel budynku, w którym na parterze jest apteka przeze mnie prowadzona, na piętrze przychodnia lekarska (lokal wynajmowany), mogę przeprowadzać szczepienia na konto apteki? Czy zawrzeć umowę najmu z przychodnią o pomieszczenia do wykonywania szczepień, czy może jest jakieś inne rozwiązanie?
- Data: 27.01.2022

Śmierć wspólnika spółki jawnej – co dalej z funkcjonowaniem apteki
Pytanie:Prowadzę apteki w formie spółki jawnej, gdzie wspólnikami jest 2 farmaceutów. Z racji osiągnięcia wieku emerytalnego przez jednego ze wspólników nie chce on już dłużej prowadzić działalności. Zezwolenie na prowadzenie apteki wydane jest na spółkę jawną. W tej chwili udziały w spółce są podzielone następująco: 75% i 25%, z czego wynikają konsekwencje podatkowe. Czy możliwe jest przeniesienie całości udziałów na mnie bez ryzyka zmiany zezwolenia? Czy wspólnik spółki jawnej musi posiadać chociaż 1% udziałów czy 100 % udziałów może przejść na 1 wspólnika? Wówczas nie będzie to już spółka, stąd moje wątpliwości. Co w przypadku śmierci jednego ze wspólników? Nowej koncesji nie uzyskamy w warunkach demograficznych i geograficznych, w jakich aktualnie funkcjonujemy. Kolejna apteka jest poniżej 500 m od naszych. Jakich formalności wobec inspekcji farmaceutycznej i US należy dokonać, zmieniając rozkład udziałów w spółce?
- Data: 27.12.2021

Czy farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży leku, który jest dostępny w aptece
PYTANIE Zarezerwowałam lek na portalu internetowym, rano otrzymałam maila, że anulowano moją rezerwację, ponieważ ktoś przede mną złożył taką rezerwację pisemnie. Zgłosiłam się do apteki osobiście, ponieważ lek nadal widniał jako dostępny. Na miejscu mimo posiadania recepty odmówiono mi sprzedaży leku. Co ciekawe, odmówiono też złożenia pisemnej rezerwacji na następną dostawę (chociaż ktoś przede mną na tej podstawie ten lek zarezerwował). Według portalu rezerwacja obowiązywała tylko 24 h. Dostępny w aptece lek czekał na kogoś już kilka dni, więc ta zasada tej osoby nie dotyczyła. Czy takie traktowanie pacjentów jest etyczne? Czy jest to podstawa do złożenia skargi na farmaceutę?
- Data: 26.11.2021

Co podlega kontroli w ogólnodostępnych aptekach działających w ramach franczyzy
PYTANIE Apteki ogólnodostępne mogą funkcjonować w ramach systemu franczyzy pod warunkiem nienaruszania przepisów określonych w Prawie farmaceutycznym. O jakie naruszenia chodzi i co podlega kontroli w takich aptekach?
- Data: 26.10.2021
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Numer 66, kwiecień 2025 r.
